PONOČI 55 INTERVENCIJ ZA KOPRSKE POKLICNE GASILCE: Odkrivalo je strehe in podiralo drevesa (FOTO)

Slovenija

Gasilci v slovenski Istri so imeli minulo noč zaradi okrepljenega južnega vetra obilo dela. Skupaj s koprskimi poklicnimi gasilci je bilo na terenu 80 gasilcev, ki so opravili 55 intervencij, pretežno je šlo za odkrivanje pločevinastih streh in podrta drevesa. Ni pa bilo obilnih padavin, tako da so imeli gasilci manj dela s poplavami. Ob premikanju vremenske fronte čez Slovenijo trenutno po državi povzročajo težave predvsem močan veter in nekateri narasli vodotoki. Zaradi podrtega drevja je zaprtih več cest, nekatere so poplavljene. Tudi ponekod na avstrijski strani meje so popolne zapore cest. Skladno z napovedmi narašča pretok Drave, izdano je rdeče hidrološko opozorilo. Na Primorskem je ujma povzročila največ težav včeraj popoldne in zvečer.

Sredi pretekle noči je bila gladina morja povišana za okoli 100 centimetrov, kar je bilo dovolj za poplavljanje obale v višini 43 centimetrov, so na svojem Twitter profilu zapisali na Angeciji RS za okolje (Arso). Kot so dodali, je šlo za srečno okoliščino, saj je bila le nekaj ur pred tem, in sicer takoj po nočni oseki, gladina morja povišana za 135 centimetrov. Posledice za nižje ležeče dele obale bi tedaj tako lahko bile resnejše.

Kot je za STA pojasnil vodja izmene v Gasilski brigadi Koper Bojan Cepak, je bilo njihovo delo minulo noč najbolj oteženo zaradi južnega vetra. Največ intervencij je bilo zaradi odkrivanja pločevinastih streh, zaradi podrtih dreves je bilo pretrganih nekaj daljnovodov.

Če štejemo še koprske poklicne gasilce, je bilo na terenu skupno 80 gasilcev, ki so ponoči opravili kar 55 intervencij. Kljub povečanemu plimovanju morja pa vetra ni spremljalo obilno deževje, tako da so imeli zaradi poplavljanj manj intervencij. Za morebitne poplave so imeli sicer pripravljene tudi zaščitne vreče. V zadnjih urah so se zadeve po Cepakovi oceni sicer nekoliko umirile.

Veter na Pristaniški v Kopru podrl človeka

Tudi delo v koprskem pristanišču teče normalno, saj se veter umirja, so za STA potrdili tudi v pristaniški kapitaniji uprave za pomorstvo. Tudi tu posebnih težav s poplavljanjem obale niso imeli.

Poleg materialne škode je po podatkih uprave za zaščito in reševanje sinoči sunek vetra na Pristaniški ulici v Kopru podrl eno osebo, ki so jo odpeljali v izolsko bolnišnico.

V Ilirski Bistrici odkrilo novejšo streho stanovanjskega bloka

Neurje je minulo noč pustošilo tudi na območju občine Ilirske Bistrice, kjer so meteorne vode zalile več objektov, veter pa je odkrival strehe in lomil drevesa, je za STA danes povedal poveljnik prostovoljnega gasilskega društva Ilirska Bistrica Klemen Škrab. Gasilci so ponoči posredovali na več kot 30 lokacijah, največkrat zaradi meteornih voda. Odkrilo je pet streh, cestni službi pa so pomagali pri odstranjevanju dreves z lokalnih oz. regionalnih cest.

V mestu Ilirska Bistrica je veter precej škode povzročil v Rozmanovi ulici, kjer je odkrilo novejšo streho stanovanjskega bloka. Razmere v občini so sicer že pod nadzorom, saj se je vreme izboljšalo, vode pa odtekajo. Škodo še ocenjujejo. Kot je še dejal Škrab, je v intervenciji sodelovalo 57 gasilcev iz Gasilske zveze Ilirska Bistrica.

Na Primorskem je brez elektrike 1646 gospodinjstev

V družbi Elektro Primorska so navedli, da so na terenu vse razpoložljive ekipe, ki se trudijo, da bi čim prej vsem odjemalcem zagotovili normalno oskrbo z električno energijo.

Na območju Elektra Primorska je ponoči zaradi močnega vetra na nekaterih mestih prišlo do okvare električnega omrežja. Brez električne energije je na območju Primorske trenutno 1646 odjemalcev, so sporočili iz Elektra Primorske.

Vzrok za izpad električne energije so podrta drevesa in drogovi ter pretrgane žice daljnovodov. Brez napajanja je bilo zjutraj 109 transformatorskih postaj. Kot so pojasnili, je na Bovškem zaradi vetra brez napajanja Trenta, Log pod Mangartom in okolica Bovca, na Goriškem Lig nad Kanalom, na Pivškem področje Knežaka in Mašuna, na Koprskem pa območje nad Dekani.

V ponedeljek največ klicev na pomoč v Kopru

V 13 regijskih centrih za obveščanje, ki delujejo v okviru Uprave RS za zaščito in reševanje, so v ponedeljek zaradi ujme prejeli 2268 klicev na pomoč, operaterji pa so opravili tudi 1130 povratnih klicev. V sistemu za poročanje in intervencije pa je bilo zabeleženih 197 dogodkov na področju zaščite in reševanja. 

Pod šifro močan veter je bilo v zadnjih 24 urah zabeleženih 79 dogodkov, pod šifro poplave 34 dogodkov in pod šifro visoko plimovanje morja trije dogodki.

Največ klicev je bilo v ponedeljek zabeleženih v Kopru, in sicer 396, regijski operaterji pa so vrnili 223 klicev. Sledita Ljubljana, kjer je poklicalo 331 občanov, odhodnih klicev je bilo 170, in Kranj, kjer so prejeli 303 klice, vrnili pa so jo jih 139. V Mariboru so prejeli 226 klicev na pomoč, operaterji pa so nazaj poklicali 116 občanov.

V Postojni je na številko 112 v ponedeljek poklicalo 206 občanov, 99 pa so operaterji vrnili klic. V Celju je klicalo 178 občanov, vrnjenih pa je bilo 81 klicev. Na območju Slovenj Gradca se je za klic na pomoč odločilo 164 občanov, operaterji so jih nazaj poklicali 87. Na območju Nove Gorice so zabeležili 113 klicev, vrnjenih pa je bilo 72.

Rdeč alarm na vzhodu države

Po poročanju Radia Slovenija je regijski center za obveščanje Maribor s sireno prebivalce za jezom Melje opozoril nekaj pred 3. uro. Regijski center za obveščanje Slovenj Gradec pa je sporočili, da so na območju občine Dravograd opozorilno sireno sprožili ob 4.30.

Po zadnjih podatkih, ki jih v Dravskih elektrarnah Maribor prejemajo s strani avstrijskega Verbunda, se razmere na Dravi umirjajo. Od 9. ure naprej je na meji z Avstrijo napovedan pretok 1400 kubičnih metrov na sekundo. Ker so lokalni dotoki vrh že dosegli in upadajo, bodo pretoki Drave v Sloveniji danes dosegali okoli 1500 kubičnih metrov na sekundo.

Neurje vasici Dolina in Jelendol v občini Tržič odrezalo od sveta

Hudo neurje je sinoči povzročilo veliko materialno škodo tudi v občini Tržič. Vasici Dolina in Jelendol sta zaradi podorov odrezani od sveta, saj je Tržiška Bistrica odnesla cesto, ki vodi naprej od predora, ponekod ni niti vode niti elektrike. Do prebivalcev Jelendola bodo poskušali priti s helikopterjem. Poškodovanih po zadnjih podatkih s terena ni.

Nočno neurje je veliko škode povzročilo tudi v kranjskogorski občini, kjer se je zaradi obilnih padavin v vasi Belca sprožil plaz. Evakuirali so 36 prebivalcev iz tistih hiš, ki jih plaz še vedno ogroža. Kot je povedal namestnik poveljnika Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid, zaenkrat ljudem še ne dovolijo do njihovih hiš, šele po oceni geologa pa bo jasno, kako bodo plazoviti teren lahko zaščitili pred nadaljnjim drsenjem.

Močan veter, ki spremlja vremensko fronto čez Slovenijo, po prvih podatkih ni povzročil obsežnih poškodb v gozdovih, je za STA pojasnil direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem. Ekipe zavoda za gozdove si sicer na terenu ogledujejo stanje.

Po Sloveniji največ težav zaradi podrtih dreves in poplav

Sicer pa težave po državi povzročajo predvsem podrta drevesa, poplavljanje meteorne vode in narasli vodotoki. Po podatkih, ki jih na Upravo RS za zaščito in reševanje javljajo prizadeti, je to noč največ težav na območju Koroške, Gorenjske in Primorske.

Gasilci in druge pristojne službe odstranjujejo podrta drevesa na območju Prevalj, Raven na Koroškem, Podvelke, Slovenj Gradca, Mute in Laškega. Poplavljajo vodotoki na območju Naklega, Preddvora, Radovljice, Solčave in Ilirske Bistrice. Z meteornimi vodami se medtem spopadajo na območju Škofje Loke in Postojne.

Zapore cest v Sloveniji

Po podatki prometno-informacijskega centra so zaradi podrtega drevja zaprte ceste čez Vršič, cesta Bohinjska BistricaJezero pri Ribčevem Lazu in cesta PredelBovec med Predelom in Strmcem. Zaradi poplavljenega cestišča pa je zaprta cesta KrnicaRadovnaMojstrana.

Že od ponedeljka zvečer je zaprt prehod Vič, cesta DravogradVič je prevozna le za lokalni promet. Na Koroškem je zaprt tudi prehod Libeliče. Zaradi sklanega podora je zaprta tudi cesta na Mangart.

Vremenska napoved za danes

Danes se bo v slovenskem Primorju prehodno delno razjasnilo. Predvsem popoldne bo spet nekoliko več oblačnosti, nastane lahko kakšna ploha ali nevihta. Jutranja temperatura bo okoli 16, najvišja dnevna do 21 °C. Pihal bo okrepljen jugo, ki lahko doseže hitrost do 70 km/h. Morje bo ob obali zmerno vzvalovano do vzvalovano (34), na odprtem pa razburkano (5). Vidljivost bo večinoma večja od 10 km.

V vzhodni Sloveniji bo danes delno jasno. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno, v zahodni polovici Slovenije bo občasno še deževalo. Meja sneženja bo na okoli 1600 metrov nadmorske višine. Ponoči bodo padavine povsod ponehale, tudi veter bo ponehal. Delno se bo zjasnilo, po nižinah osrednje Slovenije bo jutri zjutraj nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 11 °C.

Obeti

Jutri bo v vzhodni Sloveniji povečini sončno. Drugod bo zmerno do pretežno oblačno. Predvsem v severovzhodni Sloveniji bo pihal šibak jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 18, ob morju okoli 20 °C.

V četrtek bo oblačno, v zahodni Sloveniji bo pričelo deževati že dopoldne. Popoldne se bo dež širil proti vzhodu, predvsem na zahodu bodo tudi nevihte. Do večera bo suho vreme v severovzhodnih krajih. V petek bo pretežno oblačno, občasno bo deževalo.

Deli novico: