PO SLOVENIJI HIŠNE PREISKAVE: 140 kriminalistov išče dokaze na 33 naslovih

Slovenija

Po Sloveniji danes potekajo hišne preiskave, v katerih preiskovalci NPU iščejo dokaze o storitvi kaznivih dejanjih s področja gospodarske kriminalitete. Preiskovalci obravnavajo sume kaznivih dejanj, povezanih s prevzemom družbe iz Ljubljane. V Kolektorju so potrdili, da gre za prevzem Etre 33. Osumljenih je 17 oseb, pridržanih zaenkrat ni.

"Danes zjutraj so sedež koncerna Kolektor v Idriji ter Kolektor Etro v Ljubljani obiskali preiskovalci NPU," so sporočili iz Kolektorja. Predmet preiskave je po njihovih navedbah Kolektor Etra oz. procesi lastninjenja družbe Etre 33, ko je bila njena lastnica še družba Sarini. "Kolektor, ki je družbo Etra 33 kupil leta 2010, in zaposleni v koncernu Kolektor niso preiskovanci v tej preiskavi," so še dodali.

Preiskovalci na podlagi odredb sodišča opravljajo 33 hišnih preiskav in druga preiskovalna opravila na območju policijskih uprav Ljubljana, Maribor, Celje, Murska Sobota, Kranj in Nova Gorica.

Kot so sporočili iz Generalne policijske uprave, obravnavajo sume kaznivih dejanj, ki so povezani z različnimi gospodarskimi posli v zvezi s prevzemom gospodarske družbe iz Ljubljane, med njimi gre za posle z vrednostnimi papirji ter zaračunanimi in plačanimi fiktivnimi storitvami.

Preiskovalci so sume teh kaznivih dejanj zaznali v okviru kriminalistične preiskave kaznivih dejanj, za katera so opravljali hišne preiskave maja 2016. Hišne preiskave se opravljajo v poslovnih prostorih in tudi na naslovih bivališč fizičnih oseb.

Leta 2010 je delnice Etre 33 pokupila vrsta podjetij - poleg Kolektorja in FMR še Energotrans, Torion in Transing. Slednjemu je denar za posel posodil Kolektor, Transing pa je nato z delom posojila nakupil nekaj delnic Etre, preostanek denarja pa je posodil naprej Torionu in Energotransu, ki sta pokupila še preostanek deleža. Te družbe so po poročanju medijev služile zgolj kot "parkirišča" za pravega lastnika -Kolektor.

Že maja lani so kriminalisti iskali dokaze za utemeljitev suma storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja pri Kolektorjevemu prevzemu Etre 33. Takrat so v Kolektorju zatrdili, da je nakup Etre 33 potekal transparentno, pri tem pa da ni prišlo do oškodovanja družbe Kolektor Group.

Današnje preiskave potekajo v okviru predkazenskega postopka, ki poteka zoper 17 osumljenih fizičnih oseb v povezavi z več kaznivimi dejanji zlorabe položaja ali pravic oz. zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, za katera je predpisana kazen zapora do osem let.

Z obravnavanimi kaznivimi dejanji je bila pridobljena protipravna premoženjska korist v višini šest milijonov evrov. V okviru današnjih hišnih preiskav ni bila pridržana nobena oseba. Predkazenski postopek usmerja specializirano državno tožilstvo, v preiskovalnih dejanjih pa sodeluje skupno 140 kriminalistov.

Deli novico:

česen |  17 .03. 2017 ob  11: 12
tajkunski bogovi so nedotakljivi-----amen
@Geza |  16 .03. 2017 ob  18: 42
odvisno - če ti delodajalec krade v javni ustanovi, policija v Zloveniji zagotovo NE bo (od)reagirala ( saj so tudi policaji-kriminalISTI sami del ISTEGA birokratskega javno-državnega "konglomerata" ! ... )

______________________

( Piškavi kriminalisti.press )
iščejo dokaze... |  16 .03. 2017 ob  18: 38
a kadar jim predočiš neizpodbitne dokaze se pa potem delajo glupe in nepismene še bolj kakor so v resnici ! .........
Mitja  |  16 .03. 2017 ob  16: 18
Ma kaka delovna inspekcija ,namen so sami sebi,pridejo v podjetje spijejo kafe kao napisejo da so zasledili manjso nepravilnost in dajo podjetniku CA's mesec dni da odpravi napako. Mene tudi zanima CE bi se policija odzvala na ovadbo o krsitvi delovskih pravic ?!
na |  16 .03. 2017 ob  13: 30
-1
delovno inšpekcijo prijavi
Geza |  16 .03. 2017 ob  11: 43
A policisti naredijo v podjetju preizkavo CE prijavim da me delodajalec krade PRI placi ? Veckrat bi ze dal ovadbo ampak se bojim da to ni kao gospodarski kriminal.