Koalicija in opozicija nesoglasni glede ocene dela tožilstva

Slovenija

DZ je končal razpravo o delu tožilstvu pri pregonu gospodarskega kriminala in kaznivih dejanjih SDV. Koalicijski in opozicijski poslanci niso našli skupnega jezika niti glede namena razprave niti glede dela tožilske organizacije. V SDS so opozarjali na dvojna merila tožilstva, koalicija pa je predlagateljem očitala poskus diskreditacije tožilstva.

Več koalicijskih poslancev je na današnji seji opozorilo, da čas za razpravo o tej temi ni primeren, sploh ob težavah, s katerimi se država sooča zaradi vremenskih razmer. V opoziciji pa so pojasnjevali, naj vlada najprej poda predloge, potem pa bodo razpravljali tudi o tem.

Poslanke in poslanci so se dotaknili mnogih področij tožilskega dela in sodstva nasploh. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je med drugim opozoril na zavezo sodstva, da naj bi zadeve na drugi stopnji reševali v treh mesecih. Državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje Tina Brecelj je odgovorila, da se je sodstvo zavezalo k uresničitvi ciljev z junijem letos ter da gre za ciljne oz. povprečne čase.

Tanko je tožilstvu tudi očital, da se ukvarja s posameznimi primeri gospodarskega kriminala, ničesar pa ne naredi v zvezi s političnimi umori nekdanje Službe državne varnosti (SDV). Vinko Gorenak in Alenka Jeraj (SDS) pa sta tožilstvu očitala dvojna merila v primerih preiskav pri nekaterih poslancih oz. funkcionarjih.

Poslanka PS Maša Kociper je v zvezi s temi očitki dejala, da je z vso resnostjo treba obravnavati vsa kazniva dejanja, ne pa prednostno tistih, ki jih bo določila "neka politična stranka". Ob tem je spomnila na obsodbe nekaterih funkcionarjev, poslancev in tajkunov, pa tudi nekdanjega predsednika vlade, danes predsednika SDS Janeza Janše. To predlagatelje po njenih besedah še posebej boli, zaradi česar se poslužujejo diskreditacije tožilske organizacije.

Tudi Mirko Brulc (SD) se je v svojem nastopu dotaknil Janševe napovedi ob prvostopenjski obsodbi v zadevi Patria, ko je napovedal uporabo vseh političnih in pravnih sredstev. V SD po besedah Brulca uporabe vseh pravnih sredstev ne odrekajo nikomur, ne pristajajo pa na to, da se s političnimi sredstvi poskuša diskreditirati tožilstvo. In prav to se po njegovi oceni počne z današnjo izredno sejo.

Poslanci SDS so predlagali, da bi DZ sprejel tudi nekaj sklepov. Z njimi bi vlado med drugim pozvali, naj se na vrhovnem tožilstvu opravi nadzor, pa tudi naj vlada stori vse, da bodo svojci žrtev SDV našli posmrtne ostanke. Vendar DZ o sklepih ni odločal, saj jih je zavrnil že odbor za pravosodje.

Deli novico:

sveti jurij |  08 .02. 2014 ob  09: 06
Janša - komunist in vidni funkcionar .Gorenak -komunist in miličnik. Koga preganjata ta dva ? Zakaj nista bila tako glasna takrat ko so se te stvari dogajale?