ZADNJA REDNA SEJA VLADE: Govora bo tudi o teranu

Slovenija

Vlada se bo danes zbrala na zadnji redni seji letos. Med drugim bo obravnavala predlog zakona o čezmejnem izvajanju storitev, katerega cilj je preprečiti zlorabe pri napotitvah delavcev v tujino. Zelo verjetne so tudi širitve dnevnega reda, morda s predlogom o minimalni pokojnini, o katerem je koalicija razpravljala v torek. Govor bo tudi o teranu.

Predlog zakona o čezmejnem izvajanju storitev med drugim v slovensko zakonodajo vnaša zadnje spremembe evropske zakonodaje na področju napotitve delavcev v okviru opravljanja storitev. Eden od ključnih ciljev zakonskih sprememb je tudi preprečevanje zlorab in izogibanj na področju napotitve delavcev. Predlog tako predpisuje pogoje za izdajo ter prenehanje in odpravo obrazcev A1 za napotitev na delo v tujini ter določa postopek in pristojni organ.

Na dnevnem redu seje je tudi dokument in akcijski načrt Starejši in trg dela v Sloveniji. Po torkovem koalicijskem dogovoru pa bo vlada danes predvidoma obravnavala tudi zakonodajne spremembe, s katerimi bi upokojencem s 40 leti pokojninske dobe zagotovili zvišanje pokojnin na 500 evrov.

V DeSUS sicer pričakujejo, da bo vlada poleg navedenega v letu 2017 upokojencem namenila še dodatnih 40 milijonov evrov za regres. Če se to ne uresniči, je po besedah prvaka stranke Karla Erjavca pričakovati resne težave pri delovanju koalicije. Kot je napovedal Erjavec, bo to temo odprl na kolegiju pri predsedniku vlade Miru Cerarju.

Na dnevnem redu seje vlade pa je tudi predlog sprememb uredbe o samozaposlenih v kulturi, ki zaostruje kriterije za to, da samozaposleni v kulturi pridobijo pravico do plačila prispevkov za socialno varnost. Predlog je naletel na neodobravanje samozaposlenih, nevladnih organizacij, strokovnih združenj in ostale kulturniške javnosti.

Na zadnji redni seji v tem letu je pričakovati tudi nekaj širitev dnevnega reda. DUTB na primer predvsem zaradi zmanjšanja kapitala ob pripojitvi likvidiranih Factor banke in Probanke še vedno čaka na odločitev vlade o predlogu za dokapitalizacijo v višini 50 milijonov evrov. Zaprošena dokapitalizacija je sicer manjša od zneska, ki sta ga Evropska komisija in vlada leta 2013 odobrili za pokrivanje morebitnih prihodnjih izgub obema ugaslima bankama.

Kmetijski minister Dejan Židan je napovedal tudi razpravo o teranu. Evropska komisija namreč po neuradnih informacijah meni, da bi bilo treba Hrvaški ob jasnih pogojih v povezavi z etiketiranjem omogočiti izjemo za vino z zaščiteno označbo porekla "Hrvatska Istra", ki se prideluje na okoli 300 hektarjih iz vinske trte "teran".

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ma |  22 .12. 2016 ob  10: 55
ke bale tej hrvati delajo,sorta grozdja Teran ni, in ni nikoli obstajala,to so si hrvatje izmislili kot še marsikatero drugo stvar.Refošk je sorta iz katere se potem pridela Teran in Refošk,na obali ne proizvajamo teran,teran je kraško vino in nikakor ne more biti istrsko.Oni so pa kar na enkrat izumil trto Teran,in seveda jim bruseljski bedaki verjamejo in dopuščajo da serjejo kakor in kje jim paše.
Ma  |  22 .12. 2016 ob  09: 02
kaj delate iz muhe slona... in zakaj ne bi imeli oboji terana Bomo vzeli kaj s sabo, bo kaj drugače v naših bednih življenjih polnih grenkobe in jamranja??? Zakaj bi si grenili misli še z vinom... Raje nazdravimo! Čin čin
Realist |  22 .12. 2016 ob  08: 50
Očitno je z komisijo nekaj hudo narobe, ker tako razmišljajo. Potrebno bo razmisliti tudi ali sploh ostati v tej "Evropi" ali slediti Veliki Britaniji.