OSUPLI ASTRONOMI: Odkrili so najbolj svetlo supernovo v vesolju

Svet

Astronomi so odkrili najbolj svetlo supernovo v vesolju, ki je ob eksploziji zasvetila za kar 570 milijard naših Sonc oz. bolj kot vse zvezde naše galaksije skupaj. Je dvakrat močnejša od katerekoli doslej znane supernove, so v četrtek v znanstveni reviji Science objavili astrofiziki mednarodnega projekta za odkrivanje supernov ASASSN oz. "asasin".

Supernovo - zvezdo, ki je eksplodirala - so poimenovali ASASSN-15lh. Od Zemlje je oddaljena okoli 3,8 milijarde svetlobnih let in je najbližja v svojem razredu supersvetlih supernov. V njenem središču pa so odkrili sesedeno jedro, ki ima zgolj 10 milj (16 kilometrov) premera.

Je najmočnejša doslej odkrita supernova. Dvakrat močnejša od doslej najmočnejše in okoli 200-krat močnejša od povprečne supernove. Je tudi okoli 20-krat svetlejša od vseh zvezd v naši galaksiji skupaj, kar je še posebej osupnilo astronome, kako je sploh lahko ustvarila tako energijo.

"Moramo se vprašati, kako je kaj takega sploh mogoče," je dejal Krzystof Stanek iz ameriške univerze Ohio State, ki vodi omenjeni projekt "asasin". Gre za kratico za All Sky Automater Survey for Supernovae, oz za projekt, v katerem s pomočjo večjega števila manjših teleskopov na Zemlji iščejo svetle predmete v vesolju.

Od leta 2014 odkrili okoli 250 supernov

Doslej so v okviru tega projekta od leta 2014 odkrili okoli 250 supernov, tudi to, ki je zasvetila junija 2015. Prvič so jo opazili s 14-centimetrskim dvojnim teleskopom v Cerro Tololu v Čilu, nato pa njeno moč podrobneje izmerili z 10-metrskim južnoafriškim teleskopom (SALT).

Zdaj upajo na dodatne podatke tudi iz vesoljskega teleskopa Hubble, ki bi jim morda lahko povedali, od kje supernova ASASSN-15lh črpa tolikšno moč.

Po eni od teorij bi bilo središče eksplozije lahko zelo redek tip zvezde, imenovan magnetar, ki se zelo hitro vrti in ustvarja izjemno močno magnetno polje. A po drugi strani so preiskave pokazale, da objekt leži tudi v središču zelo velike galaksije, kar bi pomenilo, da morda sploh ne gre za magnetar in morda sploh ne za supernovo, ampak za "nenavadno jedrsko aktivnost okoli super masivne črne luknje," so še sporočili iz univerze v Ohiu. "Vsekakor pa bo to nekaj, česar še nismo videli v središču galaksije," so še dodali.

Deli novico: