Naše morje v knjigi

Piran

V založbi piranskega Zavoda Mediteranum je te dni izšla knjiga Marjana Richterja Naše morje. Za leta 2005 izdanim in s fotografijami bogato ilustriranim priročnikom o slovenskem morju z istim naslovom je to njegova rahlo popravljena druga izdaja istega avtorja. Monografija na 376 straneh, s kar 900 barvnimi fotografijami in ob kratkih strokovnih tekstih prikazuje izredno bogato raznolikost življenjskega prostora našega morja.

Richter sodeluje kot redni sodelavec Morske biološke postaje v Piranu v raziskovalnih projektih doma in v tujini. Poglobljeno se je ukvarjal z ekologijo in sistematiko morskih alg ter s planktonom. Je tudi lastnik največje prirodoslovne zbirke fotografij morskih organizmov v Sloveniji.

"To je nedvomno ena najcelovitejših, najpomembnejših in najdragocenejših knjig o našem morju," je knjigo, ki je v slovenskem in angleškem jeziku s strani založnika pospremil na pot Slobodan Simič Sime. Fotografije je avtor posnel v obdobju petdesetih let, predstavljajo pa več kot 600 različnih organizmov. Knjiga  je pomembna tudi zato, ker prispeva k našemu boljšemu odnosu do morja in obale. Namenjena je vsem ljubiteljem morja, pa naj gre za strokovnjake, študente, potapljače, okoljevarstvenike, ali tiste, ki imajo moč odločanja o prihodnosti naše obale in morja.

Raziskovalec morij Marjan Richter (na fotografiji levo) je eden od pionirjev slovenskega potapljanja in podvodne fotografije. V objektiv išče tudi najmanjše do milimetra velike organizme, ki jih običajno človek, pa čeprav je potapljač, ne vidi.

Kot neposrednega učenca bratov Kuščer se Richter uvršča med pionirje slovenske podvodne fotografije in filma ter predstavlja prvo ključno osebo v njunem razvoju. Že od samega začetka se je ukvarjal z barvno fotografijo in kmalu postal velik specialist na tem področju. Je izrazito biološko usmerjen podvodni fotograf in s 50 letnim fotografskim stažem reden član ocenjevalnih komisij na tekmovanjih v podvodni fotografiji. 

Deli novico: