Mobilni širokopasovni internet že v tretjini gospodinjstev

Tehnologija

V prvem četrtletju letos je skoraj tretjina slovenskih gospodinjstev za dostop do interneta uporabljala mobilno širokopasovno povezavo (3G), kar je pet odstotnih točk več kot v prvem četrtletju lani, kažejo podatki Statističnega urada RS.

Delež gospodinjstev, ki za dostop do interneta uporabljajo mobilno širokopasovno povezavo, se je v medletni primerjavi povečal - delež tistih, ki za dostop do interneta uporabljajo mobilno širokopasovno povezavo prek mobilnega telefona z vsaj 3G-tehnologijo (UMTS, HSDPA), se je povečal za pet odstotnih točk na 28 odstotkov, delež tistih, ki uporabljajo mobilno širokopasovno povezavo prek USB-modema ali prenosnika z vgrajenim modemom z vsaj 3G-tehnologijo, pa za dve odstotni točki na 12 odstotkov, ugotavljajo statistiki.

Ozkopasovno mobilno povezavo (GPRS, EDGE) je medtem uporabljajo 17 odstotkov gospodinjstev, kar je sedem odstotnih točk več kot v istem obdobju lani in tri odstotne točke manj kot pred dvema letoma.

Najbolj razširjena vrsta fiksne širokopasovne internetne povezave v Sloveniji je v prvem četrtletju letos postal kabelski dostop, ki je DSL povezave prehitel za tri odstotne točke. V prvem četrtletju 2013 je kabelski dostop tako uporabljalo 32 odstotkov gospodinjstev, DSL-povezave pa 29 odstotkov gospodinjstev. Fiksno brezžično povezavo (npr. javni brezžični internet ali satelitski dostop) je uporabljajo 21 odstotkov gospodinjstev.

V prvem četrtletju letos je dostop do interneta sicer imelo 76 odstotkov gospodinjstev, kar je dve odstotni točki več kot v prvem četrtletju 2012. Večina teh gospodinjstev (98 odstotkov) je uporabljala širokopasovne internetne povezave.

Računalnik je imelo 76 odstotkov gospodinjstev, ob tem si namizni računalnik in prenosnik delita prvo mesto - 56 odstotkov gospodinjstev je namreč imelo namizni računalnik, prenosni računalnik pa prav tako 56 odstotkov. Tablični računalnik je imelo 14 odstotkov gospodinjstev.

Internet je uporabljalo nekaj več kot 1,2 milijona oseb oz. 74 odstotkov vseh oseb v starosti od 10 do 74 let. Večina teh oseb (95 odstotkov) je internet uporabljala enkrat na teden ali pogosteje.

Osebe v starosti 10 do 74 let so internet v glavnem uporabljale za elektronsko pošto (64 odstotkov) in za branje spletnih novic, časopisov ali revij (57 odstotkov).

Tudi iskanje različnih informacij po internetu je zelo razširjeno, ugotavljajo statistiki. Več kot polovica oz. 54 odstotkov oseb je namreč iskalo informacije o blagu in storitvah, 48 odstotkov informacije, povezane z zdravjem, 33 odstotkov pa informacije o izobraževanju in tečajih.

Spletna družabna omrežja je uporabljajo 41 odstotkov oseb, 27 odstotkov oseb pa je internet uporabljajo za telefoniranje ali video telefoniranje s spletno kamero.

Tretjina (34 odstotkov) oseb je internet uporabljalo tudi za prodajo blaga ali storitev, 31 odstotkov za e-bančništvo in 24 odstotkov za naročilo ali nakup blaga ali storitev.

Različne mobilne naprave za dostop do interneta - kot so mobilni telefoni, prenosni ali tablični računalnik ter druge ročne mobilne naprave (dlančnik, MP3 predvajalnik, e-bralnik, ročna igralna konzola) - je v prvem četrtletju letos uporabljalo 40 odstotkov oseb v starosti 10-74 let, kadar te niso bile doma ali na delovnem mestu.

Od tega je mobilni telefon uporabljalo 32 odstotkov, prenosni ali tablični računalnik 20 odstotkov, druge ročne mobilne naprave pa šest odstotkov oseb v tej starostni skupini.