MEJNI PREHOD ŠENTILJ BODO PONOVNO ODPRLI: Čaka se Avstrijce

Slovenija

Glede na utrpelo gospodarsko škodo so po besedah župana Štefana Žvaba v teku pogovori o ponovnem odprtju starega mejnega prehoda v Šentilju, ki je zaradi beguncev zaprt od sredine oktobra. Odprli naj bi ga predvidoma tik pred božičem, ko bo avstrijska stran tam zaključila z gradnjo ograje.

Na ministrstvu za notranje zadeve pojasnjujejo, da je na slovenski strani dostop do avstrijske strani odprt že dalj časa, približno od začetka novembra, medtem ko avstrijska stran še ni pripravljena na njegovo morebitno odprtje. "Na problematiko smo opozorili avstrijsko stran. Problem rešujemo in če bodo izpolnjeni vsi pogoji, se pričakuje, da ga bo Avstrija odprla za promet," so danes povedali za STA.

Zaradi zaprtja starega mejnega prehoda, ki je bil pripraven za prestop meje brez obveznega nakupa avstrijske vinjete, zdaj pa sta tam begunska centra, je večina gostinskih lokalov in trgovin ob tej cesti že nekaj časa zaprtih. O tem je v sredo zvečer v Šentilju potekala tudi izredna seja občinskega sveta.

"Šentilj krvavi že tretjič v novejši zgodovini"

Na sredini seji so občinski svetniki sklenili, da bodo ponovno popisali utrpelo gospodarsko škodo zaradi beguncev, pri čemer bodo v popis vključili vsa podjetja v občini. Doslej so popisali le območje starega mejnega prehoda, kjer so izračunali škodo v višini 1,1 milijona evrov.

To je sklicala opozicija na čelu z SDS, ki vztraja, da se s postavitvijo in ohranjanjem nastanitvenega centra temu kraju povzroča velika gospodarska škoda, ki bi jo morala država poplačati. "Šentilj krvavi že tretjič v novejši zgodovini," je po poročanju časnika Večer povedal prvak šentiljske SDS Bojan Belna.

Po besedah župana Žvaba je občina za zmanjševanje gospodarske škode naredila vse, kar je bilo v njeni moči, med drugim se je zavzela za ukinitev vinjete na delu avtoceste med Šentiljem in avstrijskimi Špiljami ter uvedbo začasne železniške postaje pred nastanitvenim centrom, s čimer zaradi prehajanja beguncev ni več moten promet v središču Šentilja.

Dane so bile obljube z avstrijske strani 

Zdaj se zavzema tudi za ponovno odprtje starega mejnega prehoda, vsaj za osebna vozila. "Imeli smo že več sestankov na to temo in obljube so bile z avstrijske strani dane. Mi smo na naši strani naredili vse, da se prehod lahko odpre," je danes povedal župan.

Odprli naj bi ga po 23. decembru, ko naj bi Avstrijci končali s postavljanjem ograje na meji. Ta bo po podatkih Žvaba dolga največ 3,5 kilometra. "Zahtevali smo, da bi bila čim krajša, ker je veliko dvolastnikov, ki se ukvarjajo s kmetijstvom in vinogradništvom in bi lahko posledično škodo utrpel tudi turizem. To ni v prid niti naše niti avstrijske strani," je še povedal.

Deli novico:

Jože |  10 .12. 2015 ob  18: 23
Zakaj preprosto ne zaprosimo Avstrijce da skupaj z nami na naši južni meji sprejema in popisuje begunce . Koliko bodo sprejeli toliko bo jih šlo v državo potem na vlak in v ostale centre po Evropi .Še boljše skupaj z Hrvati na Srbski meji ,na vlaku imajo deset ur časa da jih popišejo oskrbijo oziroma popisani bi mogli bit preden se jim dovoli vstop v EU