MADŽARSKI REFERENDUM ZARADI PRENIZKE UDELEŽBE PADEL: Orban obljublja uveljavitev ljudske volje

Svet

Referenduma o begunskih kvotah EU se je v nedeljo na Madžarskem udeležilo 39,9 odstotka volivcev, kar je manj od potrebnih več kot 50 odstotkov za veljavnost, kažejo podatki po preštetih 99,8 odstotka glasov. Premier Viktor Orban je kljub temu obljubil uveljavitev volje ljudstva, potem ko je 98,3 odstotka udeležencev kvote zavrnilo.

Osrednja volilna komisija je v nedeljo zvečer tudi sporočila, da se je referenduma udeležilo samo 3,3 milijona volivcev od nekaj več kot osem milijonov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Orban je kljub neveljavnemu referendumu v prvem odzivu v nedeljo pozdravil rezultate kot izjemne, saj da je število tistih, ki so glasovali proti kvotam, preseglo število glasov za vstop Madžarske v EU leta 2004. Obenem je poudaril, da EU ne more prisiliti Madžarske, da sprejme begunce, in napovedal vložitev predloga ustavnega dopolnila v parlament, ki naj bi vgradil "voljo ljudi v ustavo".

Podobno so poudarili tudi v vladajoči stranki Fidesz, da gre za zmago in da je politično treba slediti volji volivcev, poroča madžarska tiskovna agencija MTI. Tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs je medtem dejal, da imata madžarska vlada in parlament dolžnost ukrepati na osnovi jasno izražene volje volivcev na referendumu glede kvot.

Opozicija je referendum bojkotirala, nekatere stranke pa so volivce pozvale, naj v znak protesta proti vladni politiki oddajo neveljavno glasovnico.

Referendum je Orbanova vlada razpisala zaradi sheme Evropske unije za premestitev beguncev med članicami unije, ki predvideva premestitev 160.000 beguncev iz najbolj obremenjenih članic Italije in Grčije v ostale države članice, da bi tako pomagali članicama, ki se soočata z velikimi migracijskim pritiski. Madžarska bi po tem načrtu sprejela okoli 2300 prosilcev za azil, a doslej ni sprejela niti enega.

Vodja skrajne desničarske stranke Jobbik Gabor Vona je rezultat referenduma označil za osebni neuspeh Orbana. Premier si je po njegovih besedah s tem referendumom zabil avtogol. Vodja opozicijske Socialistične stranke Gyula Molnar pa je poudaril, da bi bila kakršna koli poteza vlade na podlagi neveljavnega referenduma neustavna.

Na referendumu so volivci odgovarjali na vprašanje "Ali želite dovoliti EU, da brez podpore parlamenta predpiše preselitev Nemadžarov na Madžarsko?"

Z referendumom je želel Orban po lastnih besedah dokazati, da večina Madžarov želi moč sprejemanja odločitev ohraniti v rokah lastne vlade in je ne predati EU. A analitiki so poudarjali, da je šlo predvsem za poskus Orbana, da bi si utrdil oblast.

Deli novico:

go vegan |  03 .10. 2016 ob  13: 05
Totlno podpiram Orbana in njegovo politiko zaščite lastnega naroda.
Deja vu ? |  03 .10. 2016 ob  08: 09
A veste katera je bostvena razlika med komunizmom in nacizmom ?
Nacizem za razliko od komunizma pride na oblast s pomočjo demokracije.
To se je zgodilo leta 1922 v Italiji, leta 1933 v Nemčiji in verjetno se bo kmalu tudi na Madžarskem.