KAJ BO ODLOČILO SODIŠČE? Mati in očim čakata razsodbo za smrt jeseniške deklice

Kronika

Potem ko je pred skoraj 15 meseci Slovenijo pretresla smrt dveletne jeseniške deklice, je javnost v pričakovanju sodbe mami in njenemu partnerju, ki naj bi deklico več mesecev zanemarjala, z njo surovo ravnala in ji prizadejala vrsto poškodb. Tožilka za obtožena zahteva po 21 let zapora, kranjska okrožna sodnica pa bo sodbo razglasila v četrtek.

Sanda Alibabić in Mirzan Jakupi na razsodbo čakata v priporu, v katerem sta že od začetka lanskega julija, ko so reševalci 2. julija po klicu Alibabićeve v stanovanju na Jesenicah našli hudo poškodovano dveletno deklico. Deklico so odpeljali v Splošno bolnišnico Jesenice in nato s helikopterjem v ljubljanski klinični center, kjer je 4. julija podlegla poškodbam.

Kot so pokazale ugotovitve strokovnjakov, je deklica umrla zaradi kroničnega in akutnega hematoma možganov, ki ga je povzročil udarec v glavo. Na deklici so odkrili tudi sledi številnih drugih poškodb, med katerimi so zlom ključnice in reber, podplutbe po zadnjici in na zadnji strani nog, ožganina na roki ter več vbodov z iglo po dlaneh, rokah, trebuhu in prsnem košu.

Tožilstvo: dejanja sta storila v popolni prištevnosti

Policisti so v preiskavi ugotovili, da so poškodbe nastale v obdobju, ko sta za otroka skrbela mama in njen novi partner. V preiskavi so obema osumljencema odvzeli prostost in ju pridržali, nato so ju s kazensko ovadbo privedli pred preiskovalno sodnico, ki je zaradi ponovitvene nevarnosti za oba obtožena, ki imata tudi druge otroke, odredila pripor.

Tožilka Tina Lesar obtoženima očita, da sta v sostorilstvu surovo ravnala z deklico in jo zanemarjala ter storila pet kaznivih dejanj povzročitve lahke telesne poškodbe, tri hude telesne poškodbe ter tudi posebno hude telesne poškodbe, ki je imela za posledico smrt.

Kot je navedla tožilka, sta obtožena svoja dejanja izvrševala v popolni prištevnosti in s skupnim delovanjem. Med seboj sta gojila ljubeč odnos, dveletnica pa jima je bila v napoto. Od januarja do julija 2016 sta jo tako puščala samo, zaprto v stanovanju, nista ji dajala dovolj hrane, opustila sta tudi skrb za njeno higieno, povzročila sta ji več poškodb in je kljub slabemu stanju nista peljala k zdravniku.

Obramba tožilstvu očita nejasnost in nekonkretiziranost obtožnice, saj v njej ni jasno zapisano, kdo naj bi posamezno kaznivo dejanje izvršil in kdo opustil dolžno ravnanje zaščite otroka pred nevarnostjo. Zagovornica Alibabićeve Darja Roblek je na podlagi različnih pričanj izvedencev navedla tudi dvome v nekatere dekličine poškodbe.

Ljubezen se je sprevrgla v sovraštvo

Zagovornik Jakupija Damijan Pavlin je izpostavil še vprašanje pravne relacije med obtoženima in deklico, pri čemer Jakupijeve dolžnosti po njegovem mnenju niso bile dolžnosti očima, saj je šlo le za ljubezensko razmerje med obtoženima.

Dopisovala sta si tudi, ko sta bila v priporu, in skušala uskladiti svoj zagovor. Kasneje pa se je ljubezen sprevrgla v sovraštvo, saj sta na sodišču krivdo zvalila drug na drugega in na sodišču večkrat tudi verbalno obračunala.

Alibabićeva je poudarila, da je deklico v času njene odsotnosti tepel Jakupi, sama pa se je tega prepozno zavedla, poleg tega se ga je bala, ker ji je grozil s smrtjo. Jakupi, ki mu grožnje s smrtjo očita tudi bivša žena, zaradi katere je v sodnem postopku še na ljubljanskem okrajnem sodišču, je na drugi strani kategorično zanikal, da bi kdajkoli udaril deklico. Ob tem je izpostavil, da je bilo le njemu mar zanjo, deklica pa da je pogosto sama padala in se udarjala.

Tako Jakupi kot Alibabićeva imata iz svojih prejšnjih vez več otrok, ki živijo pri njunih nekdanjih partnerjih. Imela pa naj bi tudi skupnega otroka, saj je Alibabićeva marca letos rodila dečka. Jeseniški center za socialno delo je Alibabićevi novorojenega otroka zaradi njegove varnosti že v porodnišnici začasno odvzel. Alibabićeva se je vrnila v pripor, na odločitev centra pa se je pritožila.

Odločba centra je prestala presojo na drugi stopnji, vendar je bil nato zaradi ukrepa začasnega odvzema otroka sprožen upravni spor, ki pa še ni rešen, je za STA povedala direktorica jeseniškega centra za socialno delo Anita Bregar in pojasnila, da otrok medtem ostaja v rejniški družini. Šele ko bo upravni spor rešen, pa bodo lahko nadaljevali s postopki.

Center za socialno delo ali tožilstvo lahko namreč na sodišče podata predlog za odvzem roditeljske pravice. "Stvari je treba pretehtati in premišljeno peljati dalje," je dejala Bregarjeva in povedala, da je poskrbljeno tudi za ostale otroke Alibabićeve. Najstarejše dekle je namreč že polnoletno, mlajši dve pa sta, tako kot sta bili že prej, pri svojem očetu, ki sodeluje s centrom za socialno delo.

Oče pokojne deklice zahteva odškodnino

Center za socialno delo in oče pokojne deklice pozorno spremljata dogajanje na sodišču. Oče, ki je skupaj s tremi hčerami zoper obtožena vložil tudi odškodninsko tožbo v skupni višini 120.000 evrov, je bil večkrat tudi sam prisoten na obravnavah. Te so se začele februarja s predobravnavnimi naroki, glavna obravnava pa se je zaradi nosečnosti Alibabićeve in poroda nekoliko zamaknila in je stekla aprila.

Skoraj pol leta trajajoči dokazni postopek na kranjskem okrožnem sodišču se je ta ponedeljek zaključil, sodnica Milena Turuk pa bo na podlagi izvedenih dokazov napisala sodbo, ki jo bo javno razglasila v četrtek ob 14. uri. Odločila bo tudi o tem, ali obtožena še naprej ostajata v priporu. V vsakem primeru pa je na razsodbo mogoče pričakovati pritožbo ene ali druge strani.

Deli novico:

Pi pi |  27 .09. 2017 ob  18: 02
Pametna mati se ne odpive otroku zaradi tiča... nemogoče.