PRED ZAČETKOM TURISTIČNE SEZONE: Ali smo varni?

Piran

Vprašanje varnosti v turizmu je v precejšnji meri vprašanje zaznave, so ugotavljali udeleženci okrogle mize pred začetkom turistične sezone, letos namenjene vplivu terorizma in migracij. Predstavnik Mladike Andrej Šter je opozoril, da se razmere in naše potovalne navade ireverzibilno spreminjajo ter da se bomo s tveganjem morali naučiti živeti.

 

Že dekan Fakultete za varnostne vede Andrej Sotlar je na okrogli mizi, ki so jo v Portorožu organizirali portoroška Turistica, Hoteli Bernardin in Policijska uprava Koper, opozoril, da bi se že z eno samo bombo na ljubljanskem Prešernovem trgu bistveno spremenil pogled na varnost v Sloveniji, tako naš kot tujih obiskovalcev.

Dekan Turistice Janez Mekinc pa je pojasnil, da zaznavanje varnosti izhaja iz najrazličnejših virov informacij in da se varnosti kot take ne da tržiti. "Takoj ko ti nekdo omeni: mi smo varni, se takoj postavi vprašanje, zakaj se to izpostavlja," je opisal ob robu dogodka. Ljudje namreč namesto sistemu marketinga bolj verjamejo drugim virom informacij, pogosto takšnim iz prve roke, ki jih pridobijo sami.

Po njegovem mnenju na zaznavanje vpliva tudi oddaljenost. Če je po napadih v Parizu za Parižana zdaj nevarna posamezna mestna četrt, se ta zaznava lahko razširi na cel Pariz, Francijo ali v primeru avstralskih in ameriških turistov kar celo Evropo.

Na ministrstvu za zunanje zadeve morajo ljudem dati varnostno oceno, ki ni tendenciozna v prid turističnim agencijam, obenem pa ne smejo povzročati panike, je poudaril vodja konzularne službe na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter. Pri tem na osebno dojemanje varnosti lahko vpliva marsikaj.

Po Šterovem prepričanju se sicer nahajamo v obdobju, ko se varnostne razmere in naše potovalne navade močno in ireverzibilno spreminjajo. "Tveganje je tisto, s čimer se bomo morali naučiti živeti," je dodal.

Na območju PU Koper manj ilegalnih prebežnikov

Slovenija je v zadnjem obdobju občutila tudi posledice begunskega vala. Na območju Policijske uprave Koper se je sicer po besedah njenega direktorja Danimirja Rebca pretok ilegalnih prebežnikov na ta račun močno zmanjšal, zaradi pomoči policijskim kolegom iz drugih uprav pa je bilo manj policistov prisotnih na matičnem območju in to je vplivalo tudi na zagotavljanje varnosti.

 

Veliko varnostnih incidentov na letovanje pa je mogoče preprečiti že s preventivnim ravnanjem, je navedel pomočnik direktorja uprave Hotelov Bernardin Matjaž Stražišar. V ta namen v to smer stalno usposabljajo tudi osebje, od lanskega leta pa tudi na sistemski ravni zbirajo in zaznavajo vse možne dogodke, ki bi kakor koli vplivali na varnost oz. škodo tako za družbo in zaposlene kot za goste.

Kot je dodal Stražišar, je z vidika varnosti zelo pomembno tudi redno sodelovanje z lokalno skupnostjo in različnimi ustanovami.

Deli novico:

@ @@ Kje so sedaj | danes ob 11:52  |  15 .06. 2016 ob  12: 20
Ti kar lepo čakaj, jaz pa če priznam, upam, da ne boš nikoli dočakal.
@@ Kje so sedaj |  15 .06. 2016 ob  11: 52
OK, čakam!
@ Kje so sedaj | danes ob 09:55  |  15 .06. 2016 ob  11: 01
počakaj, da "poči" v Makedoniji, Turčiji in Grčiji, boš videl kako hitro bodo tukaj!
Kje so sedaj |  15 .06. 2016 ob  09: 55
tiste horde migrantov, s katerimi so (se/nas) strašili nekateri na tem forumu, ki bi naj v poletnih mesecih preplavila Evropo (in tudi nas) in zaradi katerih so do obisti opravičevali postavitev žice/ograj na mejah?
Stroka |  15 .06. 2016 ob  08: 26
ki bi kakor koli vplivali na varnost oz. škodo tako za družbo in zaposlene kot za goste - teh je kar nekaj in jih je potrebno odpraviti.
Stroka |  15 .06. 2016 ob  08: 24
Ja, in katera stroka v hotelih skrbi za varnost?