NOVA RAZLIČICA VIRUSA UDARILA PO ZAPOSLENIH V BOLNIŠNICAH: V šempetrski že ustavili ves elektivni program (VIDEO)

Slovenija

Delež bolniških staležev v bolnišnicah strmo raste in že resno ogroža normalno delovanje, je povedal koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta. Kot jim sporočajo iz nekaterih bolnišnic, ob tem je Carotta omenil šempetrsko, so zato že ustavili ves elektivni program. Skokovito pa raste tudi število vdorov okužb v necovidne oddelke.

Po besedah Carotte bi trenutne številke okuženih bile v prejšnjih valovih nepredstavljive in bi pomenile ne le zlom zdravstvenega sistema, pač pa celotne družbe in ogromno število mrtvih. Ob tem je spomnil, da smo v leto 2022 vstopili s 179 covidnimi bolniki na intenzivnih oddelkih in 374 bolniki na navadnih covidnih oddelkih.

Po pojavu omikrona število okužb naglo narašča

Potem ko je omikron postal prevladujoča različica virusa in je število okužb začelo zelo naraščati, pa je bilo do prejšnjega tedna kljub visokim številkam okužb zaznati le blag dvig sprejema na navadne oddelke in celo opazen trend upadanja zdravljenih na intenzivnih oddelkih.

Je pa nova različica precej udarila po zaposlenih v bolnišnicah, ki so se okužili bodisi v službi ali doma, ali pa so bili v karanteni zaradi stikov z okuženimi. "V nekaterih bolnišnicah je trenutno že več kot petina zaposlenih odsotna zaradi omikrona, kar zelo otežuje njihovo normalno delovanje," je dejal Carotta.

Sicer pa trenutne razmere precej vplivajo na t. i. čiste bolniške oddelke. Gre za vse oddelke, kjer ne zdravijo covida-19, pač pa tja sprejemajo paciente zaradi drugih zdravstvenih težav. Na te oddelke vse bolj pogosto vdirajo tudi okužbe s koronavirusom. V večini primerov gre pri teh bolnikih za blažje oblike prehladnih obolenj, a zaradi hitrega širjenja to po njegovih besedah najpogosteje pomeni, da se okuži skoraj ves oddelek.

Na urgenco pridejo zaradi drugih težav, nato imajo pozitiven test

"Nenazadnje pa se vpliv kaže tudi na urgentnih centrih, kjer so obremenitve v tem času največje. Pri vse več bolnikih, ki tja prihajajo zaradi drugih težav, namreč pri testiranju ugotovijo sočasno tudi koronavirusno okužbo," je dejal Carotta.

Po podatkih iz srede je bilo na navadnih covidnih oddelkih 551 pacientov, danes že 583, kar pomeni, da se je v primerjavi z začetkom leta povišalo za okoli 200, je pa na intenzivni negi v primerjavi z začetkom leta številka nižja za 39.

"Opravka imamo torej z drugačnim virusom, ki ima k sreči blažji potek od predhodnih, a vseeno ne smemo bolezni zanemariti. Predvsem pri kroničnih bolnikih z imunsko oslabelostjo, ki jim še vedno lahko povzroča težko obliko, zato je v petem valu zaradi velikega pritiska potrebno čim prej umiriti razmere," je še dodal Carotta.

Bolnike, ki bolnišnično zdravljenje potrebujejo zaradi zdravstvenih težav, ki niso povezane s covidom-19, so v bolnišnicah po doslej uveljavljenem protokolu večinoma premeščali na covidne oddelke. Po novem protokolu jih lahko izolirajo tudi na oddelkih, kjer se zdravijo zaradi svojih primarnih težav, je pojasnila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc.

Novinarska konferenca o aktualnem stanju glede bolezni COVID-19 (27.01.2022)

Novinarska konferenca o aktualnem stanju glede covida-19, na kateri bodo sodelovali koordinator covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta, predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc in direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik; LJUBLJANA #STAvživo Prenos vŽIVO.si

Objavil/a Slovenska tiskovna agencija STA dne Četrtek, 27. januar 2022

V tem primeru okužene bolnike obravnavajo enako kot na covidnih oddelkih. Bolniki so izolirani v sobi, od koder jih nato peljejo na posamezne terapije in izvajanje diagnostike. Običajno jih dajo na konec oddelka, poskrbijo za ustrezno dezinfekcijo in prezračevanje prostorov. Vsi zaposleni, ki delajo z njimi, morajo imeti ustrezno zaščito, prav tako so seznanjeni z vsemi procesi, ki so potrebni za ravnanje z okuženimi bolniki, je povedala Lejko Zupanceva.

Bolnišnice se organizirajo vsaka po svoje

Tovrstni protokoli po njenih besedah niso enotno predpisani za vse bolnišnice, ampak se te same organizirajo tako, kot je zanje najlažje.

Maja Bratuša, ki je vodila novinarsko konferenco, je ob tem sporočila, da bodo v prihodnje zaradi spremenjenih okoliščin po prihodu omikrona javnost začeli obveščati tudi o tem, kateri pacienti se v bolnišnicah zdravijo zaradi covida in kateri so tam s covidom, a se načeloma zdravijo zaradi drugih težav.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija