NAŠI JUŽNI SOSEDJE PRIZNAVAJO: Hrvaška utrpela veliko škodo

Slovenija

Hrvaški tisk danes ocenjuje, da je Hrvaška z arbitražno razsodbo, čeprav je ne priznava, utrpela veliko škodo. Večerni list opozarja, da je začetno napako storil nekdanji premier Ivica Račan, Novi list pa, da bo zdaj sledila bitka na diplomatskem parketu, po kateri utegne Hrvaška popustiti.

Večernji list piše, da se je v četrtek odprla pandorina skrinjica, saj ima Hrvaška nerešena mejna vprašanja z vsemi sosedami iz bivše Jugoslavije. Največja nevarnost zdaj je, da bo odločitev, čeprav je Hrvaška ne priznava, vplivala na ostala nerešena mejna vprašanja Hrvaške, menijo v časniku.

Po razsodbi, ne glede na to, da je bil proces kompromitiran, je jasno, da je Hrvaška utrpela veliko škodo, piše Večernji list in dodaja, da bi Hrvaška lahko prišla do sprejemljive razmejitve s Slovenijo samo s postopkom na enem od stalnih mednarodnih sodišč. Zdaj pa bo morala plačati odločitev, da je pristala na proces pred arbitražo, ki ji ni treba upoštevati osnovnega načela mednarodnega pomorskega prava, ki je linija ekvidistance in delitev zalivskih voda po sredinski črti.

Po mnenju Večernjega lista je Hrvaška svoj začetni položaj ogrozila že s sporazumom Drnovšek-Račan, s katerim sta se premierja dogovorila, da bodo tri četrtine Piranskega zaliva pripadle Sloveniji. Čeprav je imel Račan pošten namen rešiti vsaj eno mejno vprašanje in čeprav sporazum nikoli ni bil podpisan, je vendarle na določen način vedno določal položaj Hrvaške.

Hrvaška lahko pričakuje tudi neformalne pritiske

Reški Novi list piše, da se bo, čeprav Hrvaške nihče ne bo mogel prisiliti v to, da sprejme odločitev arbitražnega sodišča, ključna bitka odvijala na diplomatskem parketu, na katerem se je slovenska diplomacija izkazala kot bolj izkušena in spretnejša.

Hrvaška je suverena država, mednarodno pravo pa ne pozna sredstev, s katerimi bi državo prisilili v postopek, iz katerega je izstopila, vendar to ne pomeni, da je zgodba končana, opozarja Novi list. Slovenija bo izkoristila vse možnosti, ne samo mednarodnopravnih, Hrvaška lahko pričakuje tudi neformalne pritiske. Slovenija veliko upanja polaga v EU, zato bo njeno stališče ključno, pomenljivo pa je tudi stališče Nemčije, ki arbitražo označuje za pomemben element mednarodnega prava.

Zdi pa se, da ima Hrvaška kljub slovenski prvi dami podporo ZDA, kar ni presenečenje glede na to, da naj bi prav Američani sprožili afero Pirangate, potem ko so hrvaški strani dali posnetke pogovorov slovenskega arbitra in agentke, piše časnik.

Bo Hrvaška na koncu vendarle popustila?

Dodaja, da je cilj Hrvaške, da Slovenijo privede za pogajalsko mizo, a je težko verjeti, da se bo to zgodilo. Novi list tudi ocenjuje, da se bo napetostim na terenu in celo incidentom težko izogniti, pri čemer navajajo informacije, da je v zadnjih dneh hrvaška policija izvajala okrepljen nadzor v akvatoriju, nedavno pa je bila v bližini opažena tudi vojaška ladja.

Vendar je malo verjetno, da bo Slovenija naredila napako in poskušala na silo implementirati razsodbo, zato bo ključna diplomatska bitka in ne bi bilo presenečenje, da bi Hrvaška na koncu vendarle popustila in sprejela določitev kompromitiranega sodišča, zaključuje Novi list.

Splitska Slobodna Dalmacija navaja predstojnico katedre za mednarodno pravo na pravni fakulteti v Splitu Vesno Barić Punda, ki je ocenila, da je odločitev sodišča čista katastrofa, Slovenija pa je dobila celo več od ponujenega v sporazumu Drnovšek-Račan. "Prav smo imeli, ko smo svarili premierko Jadranko Kosor, da sporazum ni dober," je dejala in dodala, da je tudi odziv nemškega veleposlaništva nepričakovan in neobičajen.

Deli novico:

Klinc |  02 .07. 2017 ob  22: 36
Rečte kar hočete na mojem računu se to nič ne pozna tako da klinc vas gleda meja gor ali dol negrem se več
Susjed |  30 .06. 2017 ob  18: 05
Medu vama je jos prisutan kardeljev duh obzirom da ne postoji slovensko primorje nego samo istra...ni it ni slo ni hr..samo istra...
Jaz vem |  30 .06. 2017 ob  17: 14
Jaz ne vem kaj bo v prihodnosti, vem pa nekaj in to je, da katerakoli država, cesarstvo, federacija ali podobna organiziranost je IMELA ISTRO, TA NI DOLGO TRAJALA. To je edino dejstvo
Vladoiu |  30 .06. 2017 ob  16: 21
Susjed, odpeketaj v lepo tvojo in tam pljuvaj po Slovencih. Mi imamo svoje probleme, glede na to da smo mi izgubili. Gledam tam prebivalce Razkrižja in mi je prav žal, kakšne bedne politike imamo. Ti se celo hvalijo z rezultatom. Žalostno.
Ma kakšno škodo neki? |  30 .06. 2017 ob  16: 20
Škodo lahko utrpiš, če imaš nekaj in izgubiš. Hrčki niso imeli "izgubljeneg" nikoli torej niso nič izgubili.
V bistvu so pridobili.
bigboss |  30 .06. 2017 ob  15: 58
itak se je ze Drnovšek zmenil, da bo pod juzno mejo dragonije hrvasko in vecji del zaliva nas.. in to je odlocilo arbitrazno s. da smo mi skrbeli za zaliv ipd ipd in imamo pravico do odprtega morja, ker je to vialne narave za nase gospodarstvo...
Susjed |  30 .06. 2017 ob  15: 28
Na moru je sve kao sto je bilo o prije: nakon ovoga na Sloveniji ostaje moralna mrlja (nimalo slučajna ni usamljena: pamtimo pljačku štediša Ljubljanske banke, sramotu s "izbrisanima", rasizam spram Roma, žilet-žicu, arogantni kokošarski duh koji granicu duhovnog Balkana seli s Kupe na Vintgar), ostaje spoznaja da se sa Slovenijom ne može fer dogovarati ako ima makar centimetar prostora za silu ili ucjenu (sljedeći čin: Schengen).
Sergio |  30 .06. 2017 ob  13: 18
@Seveda tako neumnega komentarja pa ze dolgo ni bilo.
Škodo? |  30 .06. 2017 ob  12: 55
O kakšni škodi govorijo? Takšno je PRAVILNO in PRAVIČNO stanje. Absolutno vsi ne bodo nikoli zadovoljni, ampak tako pač je. To je tako kot, da bi tarnal kriminalec, da je utrpel škodo, ker mu je policija zaplenila, kar NI bilo sploh njegovo. Uaa....
To  |  30 .06. 2017 ob  12: 48
Hrvati hocejo se 5 centov mi manjka 10 mio eur ......
@drita v čelo | danes ob 11:54 |  30 .06. 2017 ob  12: 24
Podpišem!
@bracobaldo | danes ob 10:10 |  30 .06. 2017 ob  12: 21
Čudno razmišljanje. Kdaj je HR vstopila v EU? Par let nazaj? Po tvojem interventističnem in militarističnem razmišljanju, zakaj nas niso nikoli napadli, saj razlogov (realnih in politično motiviranih) so imeli malo morje?

Spij eno kamilico dej! Pa privošči si en lep sproščujoč dopust v Dalmaciji, mislim da bi ti koristil.
1