Na avtocestah prometno najbolj obremenjeno obdobje

Slovenija

Na slovenskih avtocestah se je začelo prometno najbolj obremenjeno obdobje, opozarjajo na policiji. Zaradi gostega prometa, rednih vzdrževalnih del in različnih interventnih dogodkov so tako občasni zastoji ali upočasnjen promet neizbežni. Obenem poudarjajo, da se je v zadnjih letih povečalo število tatvin na počivališčih in avtocestah.

Na policiji zato poudarjajo, da mora ob zastojih med kolonama vozil na prehitevalnem in voznem pasu vedno biti dovolj prostora za vožnjo intervencijskih vozil. S pravilno razvrstitvijo vozil, ki niso udeležena v prometni nesreči na avtocesti, se namreč omogoči intervencijskim vozilom hitrejši dostop do ponesrečencev, s tem pa se možnost preživetja poveča tudi do 40 odstotkov, hkrati se skrajša čas odpravljanja posledic nesreče.

Potniki naj med zastojem ostanejo v svojih vozilih in mirno počakajo na morebitne nadaljnje napotke. Poleg tega morajo vozniki ob morebitnih premikih vozila zadržati položaj, ki omogoča, da se mimo pripelje intervencijsko vozilo. Policija namreč opaža, da se vozniki, po tem ko mimo zapelje intervencijsko vozilo, vrnejo proti sredini prometnega pasu in s tem ostalim intervencijskim vozilom onemogočijo prihod na kraj dogodka.

Poleg nepravilne razvrstitve in hoje po cesti (kar je dovoljeno le v izjemnih primerih in z ustreznimi odsevnimi telovniki) so najbolj pogoste kršitve cestnoprometnih predpisov ob zastojih še vožnja za interventnim vozilom, vožnja v nasprotni smeri, obračanje ali vzvratna vožnja na vozišču avtoceste ter vožnja, parkiranje ali ustavitev na odstavnem pasu.

V zadnjih letih se na avtocestah povečuje tudi število tatvin in drznih tatvin, denimo tatvin goriva, gum, tovora, predmetov iz vozil. Samo v prvih šestih mesecih letos je bilo tovrstnih primerov 232, leta 2010 pa v celem letu le pet več.

Škoda, storjena s temi kaznivimi dejanji, že sedaj presega tisto, storjeno leta 2010. Letos je bilo za skoraj 168.000 evrov namreč škode, pred štirimi leti so našteli za dobrih 161.000 evrov škode. Raziskanost kaznivih dejanj je v zadnjih letih približno 50-odstotna, kaže policijska statistika.

Tatovi na počivališčih poskušajo pritegniti pozornost izbrane tarče, takrat pa sostorilci ukradejo predmete iz vozila. Policija prav tako pozna primere, ko storilci na počivališču oškodovancu preluknjajo pnevmatiko in se kasneje, ko se oškodovanec nekaj kilometrov naprej ustavi zaradi izpraznjene pnevmatike, pripeljejo za njim, ponudijo pomoč z namenom, da ga okradejo.

Policija zato potnikom na avtocestah svetuje, naj pri postankih na avtocestnih počivališčih ves čas posvečajo ustrezno pozornost svojemu vozilu. Vozilo naj zaklenejo, vrednejših predmetov pa ne puščajo na vidnih mestih v vozilu.

Problematika premoženjskih kaznivih dejanj na avtocestah in počivališčih v državah EU je sicer večja kot v Sloveniji. Zato velja, da moramo biti v tujini še toliko bolj pozorni na morebitne primere, ko poskušajo neznanci na avtocestah oziroma počivališčih z nami navezati stik, opozarjajo na policiji. Hkrati na policiji priporočajo uporabo urejenih varovanih počivališč.

Deli novico: