Interventni zakon za zdravstvo danes še na seji DZ

Poslanci bodo na današnjem nadaljevanju redne oktobrske seje obravnavali novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju oziroma t. i. interventni zakon za zdravstvo. Predvidenih je pet ur in pol razprave, danes bodo predvidoma o zakonu tudi glasovali.

 

Interventni zakon bo predvidoma zdravstveni blagajni letno prinesel nekaj manj kot 36 milijonov evrov prihrankov. To je sicer bistveno manj od izhodiščnih pričakovanj, ko naj bi letni izplen na račun zakona znašal okoli 100 milijonov evrov. Zakon je bil sicer pripravljen še pred poletjem, a se je zataknilo v medkoalicijskem usklajevanju, tako do bodo finančni učinki zakona šele prihodnje leto.

Zakon med drugim spreminja najnižjo prispevno stopnjo za samostojne podjetnike, ki bodo sedaj prispevek plačevali od 60 odstotkov povprečne plače. Po izračunih bi to za samostojne podjetnike, ki si izplačujejo minimalno plačo, trenutno pomenilo zvišanje s 105 na dobrih 123 evrov mesečno.

Prispevki se bodo po novem plačevali tudi od avtorskih pogodb in drugih pogodb civilnega prava. Spreminja se tudi višina prispevka za tiste zavarovance, ki si ga sami plačujejo. Ta se bo povišal s 14,17 evra na 22,72 evra, ne pa na 31,81 evra, kot je bilo sprva predlagano.

Z novelo zakona se tudi prenaša evropska direktiva o čezmejnem zdravstvenem varstvu v slovenski pravni red. Slovenija bi tako kot ostale države EU morala do danes implementirati direktivo, a bo rok zamudila. Vseeno bo ena izmed prvih držav EU, ki bo direktivo sploh implementirala v svoj pravni red, težav pri uveljavljanju pravic bolnikov pa zaradi te zamude ni za pričakovati.

@kp |  25 .10. 2013 ob  10: 14
Ne vem zakaj raje ne iz privat zavarovalnic ne prenesejo dodatnega zdravstvenega zavarovanja na zdravstveno blagajno, pa je rešeno, tako in tako zavarovalnice vedno poslujejo z dobičkom, ne pa neke kvazi nove zakone izumljat in nam dodatno praznit že tako prazne žepe.