DRŽAVNI VRH: Prišel je zgodovinski trenutek za Slovenijo

Slovenija

Premier Miro Cerar je ob objavi razsodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško na morju in kopnem ocenil, da gre za zgodovinski trenutek za Slovenijo. Poudaril je, da gre za dokončno in pravno zavezujočo sodbo za obe državi. Zaveda se, da vsa pričakovanja Slovenije niso bila uresničena, a poudaril, da ima stik z odprtim morjem. Arbitraža se je izkazala za najboljšo možno rešitev mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško, pa je dejal predsednik republike Borut Pahor. Hrvaška odklonitev upoštevanja arbitražnega sporazuma pa sosednje države po njegovih besedah ne odvezuje od uveljavitve sodbe.

Neodvisno od odločitve arbitražnega sodišča oz. dialoga o njeni implementaciji bo Slovenija nadaljevala dobro sodelovanje s Hrvaško na vseh področjih. Ne bo storila ničesar, kar bi poslabšalo medsebojne odnose na ravni držav in njunih državljanov, je dejal.

Premier Miro Cerar je prek Twitterja sporočil, da se je po telefonu pogovarjal s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem in ga pozval "k dialogu o implementaciji" današnje arbitražne sodbe o meji. Dogovorila sta se, da se bosta sestala 12. julija v Ljubljani.

Kot je poudaril, bodo čim prej slovenskim državljanom pojasnili vsebino sodbe. Nekateri ministri so tako že danes šli ob mejo, pa tudi sam jim bo pojasnjeval razsežnosti odločbe.

Eden naslednjih korakov bo postopno spreminjanje zakonov in drugih pravnih aktov, ki bodo omogočili uresničitev sodbe. Slovenija s tem krepi ugled države, ki spoštuje mednarodno pravo, je dodal.

Po njegovih besedah je vlada dobro pripravljena na uresničevanje sodbe. Pri tem bodo njena vodila postopnost, legalnost, sorazmernost in potrpežljivost.

Napovedal je, da bodo v prihodnjih dneh podrobneje pojasnili, kaj prinaša razsodba.

Dodal je še, da si bo kot predsednik vlade po vseh močeh prizadeval, da pri spoštovanju in izvršitvi arbitražne sodbe "vzpostavimo dialog in najdemo skupni jezik s predstavniki Republike Hrvaške in sicer v korist naših nadaljnjih dobrososedskih odnosov in v korist vseh naših ljudi in prihodnjih generacij, ki jih moramo razbremeniti bremena tega doslej nerešenega mejnega vprašanja," je dejal.

Pahor: Arbitraža se je izkazala za najboljšo možno rešitev mejnega vprašanja

Slovenija je po Pahorjevih besedah lahko zadovoljna, da je danes arbitražno sodišče dokončno določilo celotno mejo med Slovenijo in Hrvaško. Lahko je zadovoljna tudi s samim potekom meje, tako na kopnem, kot morju, je dodal.

Odločitev za arbitražo se je po 18 letih neuspešnih poskusov izkazala za najboljšo možno rešitev mejnega vprašanja med sosednjima državama. "Za interese Slovenije glede poteka meje na kopnem in na morju na podlagi 18 let neuspešnega iskanja rešitev nobena druga ne bi prinesla za nas boljše rešitve," je poudaril.

Pahor sicer ne dvomi, da utegnejo biti tudi drugačne ocene, kar je pri sleherni odločitvi vsakega sodišča pričakovano. "Toda moje zelo iskreno mnenje je, da se bomo v prihodnosti z iskreno hvaležnostjo spomnili današnje zgodovinske odločitve arbitražnega sodišča," je dejal. Sodišče je namreč po njegovi oceni določilo najpravičnejšo možno mejo med Slovenijo in Hrvaško.

Kot je še dodal, si ta hip težko predstavljamo, kako zelo pomemben trenutek živimo. "Po mirni poti smo rešili problem, ki je do podpisa arbitražnega sporazuma močno obremenjeval odnose med sosednjima narodoma in državama," je še poudaril Pahor.

Odbor DZ za zunanjo politiko je prekinil razpravo glede arbitražne razsodbe in jo bo nadaljeval, ko se bodo njegovi člani podrobno seznanili z razsodbo, je pojasnil predsednik odbora Jožef Horvat. Iz ustne razglasitve sodbe je po ocenah odbora moč sklepati, da je sodišče opravilo svojo nalogo v skladu z arbitražnim sporazumom.

Dejstvo, da je Hrvaška enostransko odklonila uveljavitev arbitražnega sporazuma, pa je v skladu z mednarodnim pravom ter načelom poštenosti in pravičnost ne odvezuje od tega, da ga ne uveljavi, je še poudaril predsednik republike. Slovenija pa si bo po njegovih besedah prizadevala, da bosta obe državi v iskrenem dialogu našli miren način za uveljavitev sodbe.

Obe državi imata po njegovih besedah enkratno priložnost, da enkrat za vselej zapreta vprašanje državne meje in s tem enega od pomembnih virov morebitne napetosti in nestabilnosti. Prav tako sporazum po njegovih besedah daje obema državama možnost, da pozornost posvetita notranjepolitičnim vprašanjem oz. vprašanjem dvostranskega sodelovanja ter njunega skupnega prizadevanja za mir in varnost v regiji. "To je priložnost in odgovornost, ki jo zavoljo nas in prihodnjih rodov ne smemo zamuditi," je poudaril. 

"Slovenija je bila pomorska država, je pomorska država in bo tudi v prihodnje pomorska država." K. Erjavec

Pahor se bo v petek v Dubrovniku ob robu vrha SEECP na to temo sešel s hrvaško predsednico Kolindo Grabar-Kitarović. Po petkovem srečanju predsednik republike sicer ne pričakuje spremembe stališč glede spoštovanja sodbe arbitražnega sodišča. Bo pa srečanje znak ohranjanja dialoga.

Tudi sicer bo dialog v naslednjih mesecih po njegovih besedah bistvenega pomena. "Dogovor o uveljavitvi poteka meja bo zelo izdaten napor. To delo ne bo lahko. Zahtevalo bo vso politično modrost in velikansko potrpežljivost," je še povedal predsednik republike.

Sodba arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško je zelo pomembna odločitev, s katero sta zmagala mednarodno pravo in pravičnost, je danes dejal predsednik DZ Milan Brglez. Sodbo bo treba spoštovati v skladu s slovenskim pravnim redom in mednarodnim pravom. "To spoštovanje pričakujemo tudi od Republike Hrvaške," je povedal.

Zunanji minister Karl Erjavec je prepričan, da sodba arbitražnega sodišča potrjuje, da je Slovenija pomorska država. "Slovenija je bila pomorska država, je pomorska država in bo tudi v prihodnje pomorska država," je dejal danes v Haagu, kjer je arbitražno sodišče sporočilo svojo odločitev.

Vodja slovenske odvetniške ekipe Pellet zadovoljen

Vodja slovenske odvetniške ekipe Alain Pellet je zadovoljen z današnjo odločitvijo arbitražnega sodišča, ki je določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško. "Absolutno sem zadovoljen z razsodbo, to je najboljše, na kar smo lahko upali," je dejal po javni razglasitvi sodbe v Haagu in poudaril, da je Slovenija dobila stik z odprtim morjem. 

Pellet je v odzivu na razsodbo pojasnil, da je Slovenija, kot je razvidno iz razlage besede junction, ki jo je podalo sodišče, dobila stik z odprtim morjem.

Odvetnik je presenečen nad odločitvijo glede Piranskega zaliva, ki je, kot je dejal, celo boljša od sporazuma Drnovšek-Račan.

Sodišče je jasno razmejilo morje med državama in zelo jasno razložilo pomen besede junction, ki je prostorski. Opredelilo ga je kot fizično povezavo in prostor med dvema območjema, je dejal Pellet. Po njegovih besedah ne gre za hrvaško ozemeljsko morje, temveč je izrezano iz hrvaškega morja, ima pa Hrvaška na tem območju določene pristojnosti.

Profesor mednarodnega pomorskega prava Marko Pavliha je danes po objavi razsodbe arbitražnega sodišča v izjavi za STA ocenil, da je Slovenija lahko zadovoljna, saj so naloge iz arbitražnega sporazuma izpolnjene. Sodišče je bilo po njegovih besedah precej kreativno, "zlasti pri dostopu do odprtega morja prek koridorja, ki je nekakšen unikum".

Hrvaška bo po njegovih besedah nekoč morala izpolniti odločitev sodišča. Ta je zavezujoča, podpisali so sporazum, ki je prinesel zavezujočo odločitev, je dodal.

Dejal je še, da vse države sicer ne spoštujejo odločitev sodišč, vendar verjame, da Hrvaški ne bo všeč, ko jo bodo primerjali s Kitajsko.

Glede meje na kopnem je Pellet dejal, da je bilo sodišče previdno, da ni prišlo do pretirane menjave prebivalstva.

Na razsodbo so se že zvrstili številni komentarji in odzivi

Na Twitterju se je med prvimi oglasil nekdanji pravosodni minister v Pahorjevi vladi Aleš Zalar. Zapisal je: "Odvetnik A. Pellet, ki nas je zastopal v arbitražnem postopku, si zasluzi najvišje državno odlikovanje. Bil je pravilna izbira nase vlade."

Odzval se je tudi nekdanji minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel, ki je dejal: "Nekaj je pozitivnih točk. Piranski zaliv, ki pa je manjši kot v sporazumu Drnovškek-Račan."

Nekdanji predsednik DZ Pavel Gantar pa je twittnil:

Odločitev arbitražnega sodišča je Joška Jorasa, ki si že leta prizadeva, da bi Slovenija pri razmejitvi s Hrvaško dobila sporna ozemlja na levem bregu Dragonje, globoko pretresla. A upanje umre zadnje, je danes po objavi sodbe arbitražnega sodišča, po kateri je ostal na Hrvaškem, dejal na svojem domu z naslovom Sečovlje 1.

Še danes sem v Sloveniji, vprašanje pa je, kaj bodo naredili politiki, je dejal Joras. Ali bodo v mirnodobnem obdobju z lahkoto prepustili 113 hektarjev zemljišč in ljudi, ki živijo na tem območju, tuji državi, se je vprašal. Če bo prišlo do implementacije sodbe, me bodo izbrisali, je še dejal Joras, ki o tem, da bi se morda preselil, še ni razmišljal.

Župan občine Lendava Anton Balažek je v prvem odzivu dejal, da je dobro, da se je arbitraža končala in da sledi implementacija"To je pozitivno, drugače pa so občutki mešani, na eni strani veselje, da Mirišče ostaja tukaj, po drugi strani pa smo več pričakovali glede visokovodnih nasipov, ki so praktično ostali na hrvaškem ozemlju. Pri tem so se začeli problemi, upam pa, da se ne bodo nadaljevali, kajti težko je verjeti, da bodo z veliko vnemo s svojimi proračunskimi sredstvi Hrvati vzdrževali nasipe, tu pričakujemo razum in angažiranje slovenske vlade, da bo to naša odgovornost," je povedal Balažek.

Deli novico:

@IBRO |  30 .06. 2017 ob  09: 58
ful so pretreseni, od šoka si še niso opomogli. Pa saj so ves čas trdili, da je njihov in so ga zahtevali. Sedaj jim je sodišče izpolnilo željo.
cigani! |  30 .06. 2017 ob  09: 16
niti zavedate se ne,da ste popušili na ravni črti.Pravi cigani naj mi oprostijo.
Ja |  29 .06. 2017 ob  22: 31
zgodovinski trenutek za vse parazite.
ma |  29 .06. 2017 ob  21: 09
zgodovinski trenutek je res, saj smo izgubili klovna Jorasa. Navdušenje popolno.
Piccon |  29 .06. 2017 ob  20: 58
Hm....da ni bilo Tita bi se kvazipolitiki iz obeh strani lahko samo slikali....
jurij |  29 .06. 2017 ob  20: 31
Edino kar je dokončno jasno, da Slovenijo in Hrvaško vodijo bedaki.
Zlovenija ... |  29 .06. 2017 ob  18: 16
s.M.C.: Slovenija s tem krepi ugled države, ki spoštuje mednarodno pravo, je dodal.

____________________________________________________________________

Država, ki ne spoštuje svojih lastnih zakonov, svoje lastne Ustave RS, evropske Konvencije o varstvu človekovih pravic, in tako dalje ... ( krivosodniki, skorumpirani državni uslužbenci, etc. ) ne more imeti nobenega ugleda. Nečesa česar nima(š) pa ni moč krepiti. Niti z naknadnim spoštovanjem mednarodnega prava iz tokratne arbitraže.
bolani tviteraš |  29 .06. 2017 ob  17: 54
Pellet je že bil dobra izbira. Zalar pa ne. Nikoli, nikjer in za nič!!...
@IBRO | danes ob 17:47 |  29 .06. 2017 ob  17: 51
Hahaha ta pa me je nasmejala, zelo dobro napisano.
IBRO |  29 .06. 2017 ob  17: 47
Kako so šele pretreseni hrvati ki so dobili Jorasa!
Piranese |  29 .06. 2017 ob  17: 11
Joras je mislil da je furbo. Družil se je z našimi politiki dokler so ga oni rabili. Kaj pa zdaj? Lajat na luno?
Pek |  29 .06. 2017 ob  16: 53
Mislim da bo še veliko incidentov preden se bojo sosedi sprijaznili,ampak arbitražo treba spoštovat,niso samo oni izgubili izgubili smo tudi mi,sreča je da v Razkržju nimajo problemov z južnimi sosedi se celo družijo in vsako leto pripravljajo razne igre med mejami tu na obali pa cel halo,to ti je ko politika zajebe vse po vrsti,kot Hr kot Sl samo da pokažejo mišice kdo bo koga,pa še volitve se pripravljajo,sramota za obe državi
1