Družbe v obalno-kraški regiji lani spet negativno

Družbe v obalno-kraški regiji so po spodbudnih podatkih za leto 2011 v lanskem letu spet izkazale neto čisto izgubo, kažejo danes predstavljeni podatki koprske izpostave Ajpesa. Glavni vzrok za slabše poslovanje podjetij je bil v finančnih odhodkih iz slabitev in odpisov finančnih naložb, k slabšim rezultatom pa sta prispevali zlasti dve družbi.

Družbe v omenjeni regiji so v letu 2012 izkazale neto čisto izgubo v višini dobrih 147 milijonov evrov, medtem ko so te družbe leto prej izkazale neto čisti dobiček v višini 41 milijonov evrov. V veliki meri je vzrok za slabše poslovanje v odhodkih iz slabitev in odpisov finančnih naložb, ki so se lani povečali za 167 odstotkov in so predstavljali skoraj 64 odstotkov vseh finančnih odhodkov, je na današnji novinarski konferenci navedel vodja oddelka za statistiko in informiranje na koprski izpostavi Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) Sandi Kravanja.

V lanskem letu so družbe v regiji sicer ustvarile 3,8 milijarde evrov prihodkov. Družbe so izkazale 115,7 milijona evrov čistega dobička, kar je za osem odstotkov manj kot leto prej, ter 262,9 milijona evrov čiste izgube oz. 209 odstotkov več kot leta 2011.

Največ neto čiste izgube, dobrih 93,6 milijona evrov, so ugotovile družbe s področja finančne in zavarovalniške dejavnosti, ki so jim s 65,7 milijona evrov neto čiste izgube sledile družbe s področja gostinstva. Največ neto čistega dobička pa so ugotovile družbe s področja prometa in skladiščenja oziroma družbe s področja trgovine, vzdrževanja in popravila motornih vozil.

Neto bilančni dobiček se je v primerjavi z letom 2011 zmanjšal za 82 odstotkov in je bil konec lanskega leta na najnižji ravni od leta 2007. "Trend, ki se je lani nekoliko usmeril v pozitivno, se je letos spet obrnil v negativno smer in nič ne kaže, da bi se ta trend še kaj izboljšal," je ocenil Kravanja.

Na rezultate poslovanja so odločilno vplivale velike družbe, ki so ustvarile dobro polovico čistih prihodkov iz prodaje in tudi kar 85 odstotkov vse neto čiste izgube.

Vodja izpostave Ajpesa Mariza Šturman je ob tem izpostavila, da sta k takemu negativnemu rezultatu zlasti s finančnimi oslabitvami prispevali dve družbi, ob njuni izločitvi iz statistike pa bi bila izguba vseh družb v regiji za dobrih 100 milijonov evrov nižja in bi znašala okoli 45 milijonov evrov, prav tako pa bi bil večji neto bilančni dobiček, ki bi znašal 187 milijonov evrov.

Največji vpliv na poslovanje regije imajo še vedno družbe v koprski občini, ki zaposlujejo 56,7 odstotka vseh delavcev in ustvarijo 73,7 odstotka prihodkov celotne regije. Manjši neto čisti dobiček je bil sicer izkazan le v občinah Sežana in Divača.

Obalno-kraška regija je nazadovala tudi na ravni države, saj se je delež čistega dobička njenih družb zmanjšal s 4,7 na 4,4 odstotka celotnega države, delež čiste izgube pa se je povečal s 5,4 na 11,3 odstotka. Največ neto čistega dobička so sicer ustvarile družbe v osrednjeslovenski regiji in v jugovzhodni Sloveniji, največ čiste izgube pa so poleg obalno-kraške izkazale še družbe v podravski in goriški regiji, je navedel Kravanja.

Majhni podjetniki v regiji so sicer izkazali 262,6 milijona evrov prihodkov oz. 6,8 odstotka več kot leto prej ter neto celotni dobiček v višini 17,7 milijona evrov.

Sorodne vsebine:

Terme v solinah odprle svoja vrata

Kljub krizi pester Primorski sejem

 

Napačne odločitve oziroma neodgovorna dejanja

Deli novico: