ZAPOSLENI MED DVEMA OGNJEMA: Štefanec bo pojasnil razmere na KPK

Slovenija

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Boris Štefanec se bo danes odzval na aktualno dogajanje, so sporočili s komisije. Trenutno KPK vnovič bremenijo spori med Štefanecem in njegovo namestnico Almo Sedlar. Med dvema ognjema pa so se znašli mnogi zaposleni, ki želijo le, da se agonija konča.

Po informacijah STA je del zaposlenih na KPK razdeljen v naklonjenosti Štefanecu in Sedlarjevi, velik del pa jih ne zaupa nikomur iz tričlanskega senata. Kot pravijo, ne želijo, da jih kdorkoli zlorablja in jih ima za talce. Prav tako opozarjajo, da jih ob pranju umazanega perila v javnosti nihče ne zaščiti. Zato želijo, da se ta položaj čim prej konča.

Slabi odnosi med Sedlarjevo in Štefanecem niso novost

Že pred letom dni je Sedlarjeva Štefaneca pozvala k odstopu. Očitala mu je, da je bila kot članica senata izločena iz razprave in glasovanja v zadevi kandidature Alenke Bratušek za evropsko komisarko. Štefanec je te očitke ostro zavrnil in zagotovil, da nikoli ne bo odstopil.

Približno istočasno je zaokrožila tudi anonimka z očitki o nevzdržnih razmerah na KPK pod vodstvom Štefaneca. Ta pa je anonimko in poziv Sedlarjeve k njegovem odstopu odstopil državnemu tožilstvu. Kot je takrat pojasnil, je to storil zato, ker je iz pisanj mogoče zaznati nekaj očitkov, ki bi lahko imeli, če se ugotovi, da so utemeljeni, znake kaznivih dejanj. Novembra lani se je senat srečal s predsednikom republike Borutom Pahorjem, kjer so se strinjali, da sta verodostojnost in neodvisnost komisije v največji meri odvisni od samega vodstva KPK.

Februarja letos je nato Sedlarjeva vnovič javno ostro nastopila proti načinu vodenja KPK in ocenila, da je komisija skorajda mrtva. Štefanec je takšno oceno zavrnil.

Julija se je zapletlo še s Supervizorjem

Julija se je nato zapletlo še s Supervizorjem, ki je začasno ugasnil, po besedah Sedlarjeve zaradi spora med Štefanecem in avtorjem ter gostiteljem aplikacije, po besedah Štefaneca pa zaradi prenosa na strežnik ministrstva za javno upravo.

Nezadovoljen nad postopanjem KPK v primeru zadeve Oman se je danes javnosti oglasil tudi nekdanji veleposlanik Milan Balažic, ki je zapisal, da ob šepavem delovanju pravne države in razpadanju KPK to pomeni, da smo državljani še vedno bolj ali manj prepuščeni kaprici ljudi s politično močjo.

Nazadnje je počilo v ponedeljek

Sedlarjeva je Pahorju pisala pismo, v katerem ga poziva, naj ukrepa, saj da ji Štefanec z omejitvijo dostopa do nekaterih podatkov onemogoča delo ter da se poraja utemeljen dvom, ali je ta institucija pod njegovim vodstvom res še neodvisna.

Danes naj bi torej Štefanec dodatno pojasnil dogajanje v instituciji, katere pomen je tesno povezan z njeno verodostojnostjo. Če sta v času prejšnjega senata zaradi odločb KPK posredno padli kar dve vladi, pa je danes v tisku zaslediti navedbe o zaostrenih razmerah na KPK, celo vojni in komediji na komisiji, ki da je klinično mrtva.

Deli novico:

drita v čelo |  14 .10. 2015 ob  12: 44
Kot večina drugih državnih komisij, je tudi Komisija za preprečevanje korupcije in njeni zaposleni, nepotrebna. Njena funkcija je samo opozarjanje na nepravilnosti, ki se dogajajo...pravzaprav, v Sloveniji se nepravilnosti itak ne dogajajo, po korupciji pa smo klasificirani v samem svetovnem vrhu. Torej, komisijo potrebujemo ali ne?