VODSTVO DUTB ZNOVA NA TNALU POLITIKOV: Bodo odstopili?

Slovenija

Ugotovitev računskega sodišča, da so popravljalni ukrepi vlade, ministrstva za finance in Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) glede vzpostavitve in delovanja DUTB večinoma le delno zadovoljivi, je znova razburila politiko. V DZ se tako v kratkem na to temo obetajo seje pristojnih delovnih teles in izredna seja DZ.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec, so v ponedeljek vložili zahtevo za izredne seje odbora za finance in monetarno politiko, komisije za nadzor javnih financ in DZ. Nasprotujejo zlasti temu, da vodstvo DUTB ni uredilo področja prejemkov zaposlenih. "Zato bi moralo vodstvo DUTB odstopiti," je izpostavil Mesec.

Ob tem je NSi danes sporočila, da je prav tako v ponedeljek zahtevala nujno sejo komisije za nadzor javnih financ. Bolj kot neurejeno delovanje same DUTB in visokih plač, je NSi zmotilo delovanje DUTB v povezavi z družbami in podjetji, katerih bančne terjatve so bile prenesene na DUTB. Pri tem so izpostavili primer sodnega spora med DUTB in Savo za Savo Turizem ter spor o upravičenosti stečaja nad T-2.

Zaskrbljujoč odziv ministrstva za finance

"To je javna ustanova, ki je odgovorna za 1,8 milijarde evrov javnega denarja," je poudaril Mesec. Vodstvo DUTB je po njegovih besedah v svojem ravnanju povozilo ugotovitve računskega sodišča in sklep vlad glede svojih prejemkov, "še bolj pa je zaskrbljujoč njihov odziv in odziv ministrstva za finance". Zato želijo na izrednih sejah vladi naložiti ukrepanje in uskladitev politike nagrajevanja v DUTB v roku enega meseca.

Računsko sodišče je namreč ugotovilo, da vlada ni povsem sledila smernicam za plače vodilnih in da ni jasno opredelila kriterijev za dodatke zaradi kompleksnosti dela. DUTB pa je sklenila anekse k pogodbam, a le za določeno obdobje, s katerimi pa ni ukinila določb pogodb o zaposlitvi izvršnih direktorjev, ki se nanašajo na variabilni del prejemkov, kot to določa nova politika prejemkov.

So si izplačevali previsoke prejemke?

Premier Miro Cerar pred dnevi naročil finančnemu ministru Dušanu Mramorju natančno preverbo, kaj se je glede plačnega sistema in pogodb dogajalo v DUTB. "Če se bo izkazalo, da so direktorji zaobšli zakon in si izplačevali previsoke prejemke, ali pa v nasprotju z nekim dobrim upravljanjem izplačevali prevelike honorarje, ali celo storili kaj koruptivnega, bomo zoper to zelo ostro ukrepali," je bil odločen.

Vodja poslancev SD Matjaž Han je v današnji izjavi novinarjem dejal, da o takšnem ravnanju vodstva DUTB niso obveščeni. Spomnil je, da je DUTB kamen spotike že vsaj eno leto. Kaj bomo z DUTB, se bo po njegovem morala odločiti tako koalicija kot opozicija. "Treba pa je poostriti nadzor nad porabo sredstev in spremeniti strategijo upravljanja," je dejal.

V ZL bodo podali dopolnila

Vlada je pripravila predlog novele zakona o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank, ki je v parlamentarnem postopku, a, kot je opozoril Mesec, ne spreminja ničesar, kar bi v delovanju DUTB morali spremeniti. Zato bodo v ZL k temu predlogu podali dopolnila v smeri, da za vodstvo DUTB pri plačah veljajo omejitve, kot jih določa t. i. Lahovnikov zakon, ter da razširijo pristojnosti razreševanja vodstva DUTB tudi na DZ. Enako bodo storili v SD, saj predloga stranka po Hanovih besedah ne podpira in je koalicijsko neusklajen.

Minister za finance bi moral ukrepati

Alenka Bratušek iz skupine nepovezanih poslancev in premierka iz časa, ko je DUTB nastala, je povedala, da je imela vlada v tistem času precej težav, s katerimi so se morali ukvarjati, da država ne bi bankrotirala. A to ne opravičuje tega, da si v DUTB določajo višino izplačil mimo pravil. Minister za finance bi moral ukrepati, saj ima v rokah "škarje in platno".

Bratuškova je pojasnila, da je veliko večino zaposlenih oz. vodstva v DUTB imenovala vlada pred njeno, torej vlada Janeza Janše, ki je vodstvo DUTB iskala zlasti v tujini. A po njenem mnenju je bilo tudi prav, da smo takrat "del stvari, ki jih je bilo treba narediti, zaupali tujcem". Ob tem je izrazila dvom, da bi jih na ta mesta uspeli dobiti, če bi zanje veljala določila t.i. Lahovnikovega zakona.

Deli novico:

zvizgac |  01 .10. 2015 ob  07: 57
kaj pomeni biti lastnik tej in prejsnjim vladam ni jasno
zakone ki lastniku onemogocajo usmerjati najetih ljudi naj se spremeni
iz clanka bpa je jasno zakaj bratovskova misli da se razume v finance
ima vendar siviljsko diplomo oziroma celo magisterij