VČERAJ ZVEČER V NASTANITVENIH CENTRIH 124 TUJCEV: 34 oseb v Postojni, 90 v Ljubljani na Viču

Slovenija

V torek se je število tujcev v nastanitvenih centrih po Sloveniji nekoliko povečalo. Medtem ko jih je bilo po podatkih policije v ponedeljek zjutraj 17, v torek zjutraj pa 41, jih je bilo v torek ob 18. uri 124. Od tega je bilo 34 oseb nastanjenih v Centru za tujce v Postojni, 90 pa v azilnem domu in integracijski hiši v Ljubljani na Viču.

Na policiji ocenjujejo, da je tovrsten prihod tujcev v mejah običajnih prihodov.

Bi se pa lahko prihod prebežnikov v Slovenijo v kratkem povečal, še posebej če bo Madžarska uresničila napovedi in mejo s Hrvaško zaprla za begunce, s čimer bi se begunski tok preusmeril proti Sloveniji. Nov val bi tako Slovenijo lahko zajel že v prihodnjih dneh, po pričakovanjih nekaterih pa bo zahtevnejši od prvega, ko je v Slovenijo v nekaj dneh prišlo več kot 3600 prebežnikov. Ti so sicer večinoma Slovenijo zelo hitro tudi zapustili.

Povečali prostorske zmožnosti

Slovenija se te dni pripravlja na morebiten drugi begunski val, tako so denimo povečali prostorske zmožnosti za sprejem prebežnikov na 6700. Nastanitev je več zlasti v Lendavi, Gornji Radgoni, na Šentilju, v Vrhniki, Logatcu in na mejnem prehodu Petišovci. Prav tako pripravljajo konzervirano hrano, postelje, odeje in pelerine za enkratno uporabo.

Deli novico:

integracija malo morgen |  30 .09. 2015 ob  15: 18
To je del enega od današjih člankov:

Švedska zgodba o neuspehu za priseljence


Na Švedskem, v državi z desetimi milijoni prebivalcev, je lani za azil zaprosilo 81.200 ljudi, več kot v nekajkrat večji Italiji (64.600) ali Franciji (62.800). Približno 14 odstotkov prebivalcev Švedske je priseljencev oziroma potomcev priseljencev. Med njimi je tudi švedski Kurd, ekonomist Tino Sanandaji. Ko je bil star deset let, so se njegovi starši iz Irana priselili na Švedsko.

Ima doktorat iz ekonomije na chicaški univerzi in se je specializiral za ekonomska vprašanja, povezana s priseljenci. V pogovoru za kanadski časnik Globe and Mail je Sanandaji razkril nekaj ne preveč bleščečih statističnih podatkov skandinavske države:

- 48 odstotkov priseljencev, ki bi lahko bili delovno aktivni, nima zaposlitve,

- med priseljenci, ki na Švedskem živijo več kot 15 let, jih ima delo le nekaj nad 60 odstotkov,

- 42 odstotkov dolgotrajno nezaposlenih je priseljencev,

- 48 odstotkov socialnih transferjev je namenjenih za priseljence,

- med 45 odstotki otrok, ki na testih dosegajo nizke ocene, so otroci, ki so potomci priseljencev,

- priseljenci v povprečju zaslužijo manj kot 40 odstotkov dohodka, ki ga dobi povprečni švedski domačin,

- Švedska ima največjo razliko v številu zaposlenih domačinov in priseljencev v Evropi,

- od osemdesetih let prejšnjega stoletja ima Švedska največjo rast neenakosti med državami OECD,

- Švedska za nastanitev beguncev, med katerimi so številni mladoletni, na leto porabi 3,5 milijarde evrov, še pred leti je ta znesek znašal manj kot milijardo evrov letno.



To je bodočnost tudi v marsikateri evropski deželi tudi v Zloveniji, alora begunci nazaj od koder ste prišli. To kar nam vseskozi nakladajo so ene same bale.