Tudi v Izoli se obeta 100-odstotna podražitev

Kot v številnih slovenskih občinah se tudi v Izoli obeta občutna podražitev položnic Komunale. Zaradi večletne zamrznitve cen, predvsem pa zaradi skorajšnjega zaprtja deponije bodo Izolani v kratkem morali plačevati za 100 odstotkov dražje račune. 

Pahorjeva vlada je z uredbo zamrznila cene ravnanja z odpadki, ta uredba pa je nehala veljati z letošnjim letom. Številne Komunale so zato pohitele s podražitvami, saj so zaradi zamrznitve cen na področju ravnanja in odvoza odpadkov pridelale velik minus. Izolska je tako v prejšnjem letu zabeležila 258 tisoč evrov izgube iz tega naslova, kar so nato pokrili s solidnim poslovanjem ostalih enot, predvsem tržno enoto gradnje. "Ta model na dolgi, pa tudi srednji rok ni vzdržen," je pojasnil direktor Komunale Izola Denis BeleZato so nameravali v februarju podražiti svoje storitve za 25 odstotkov. Tako bi se položnica povprečnega izolskega gospodinjstva podražila iz dobrih devet na 11, 5 evra.

"To podražitev smo nato ustavili, župan jo je umaknil s seje občinskega sveta, ker je vmes prišlo do novih zapletov, ki bodo po vse verjetnosti botrovali še višjemu dvigu," je še pojasnil Bele. Izoli grozi zaprtje deponije, kar bo stroške odvoza odpadkov še povečalo, 25- odstotna podražitev tako ne bo dovoljšnja za kritje stroškov. Podobno kot v Kopru bodo položnice lahko dražje tudi za 100 odstotkov, kar pomeni, da bi povprečno gospodinjstvo moralo po novem plačevati skoraj 19 evrov na mesec.

Neodzivnost Arsa

Zaprtje deponije pa je po mnenju Beleta velika neumnost. Glavni razlog je namreč birokratske in ne okoljske narave. Arso, ki bi se moral izjasniti o okoljskem dovoljenju, svojo odločitev vleče že več let, težava naj bi bila v finančnem jamstvu. Tega je Komunala zagotovila, kot predvideva zakon, Arso pa s slednjim ni zadovoljen. V nekem trenutku pa je vstopil v igro tudi drugi inšpekcijski organ, ki zahteva okoljsko dovoljenje. Ne glede na to, da se Arso o slednjem še ni izjasnil, se šteje, kot da ga nimajo, kar samo po sebi pomeni zaprtje deponije, ki ima sicer še kar nekaj kapacitete.

"Komunala sedaj, ko praktično že ne smemo več odlagati odpadkov na izolski deponiji, izkorišča možnost skladiščenja odpadkov na isti lokaciji," pojasnjuje Bele. Gre praktično za isto stvar, ki se razlikuje le po imenu na papirju. A tovrsten ukrep lahko koristijo le leto dni. "Indici kažejo, da bo aprila prišlo do nekih odločitev, 80-odstotno sem prepričan, da bo deponija zaprta, čeprav se z vsemi pravnimi sredstvi borimo proti temu. S tem se bodo do konca leta 2015 za tri milijone evrov povečali stroški odvoza odpadkov in to bomo morali nekje nadoknaditi," še zaključuje Bele. Od tod tudi predviden 100-odstotni dvig cen. Ravno z letom 2015 naj bi zaživeli regijski centri za ravnanje z odpadki, kamor bodo svoje odpadke vozile vse občine, čeprav je težko verjeti, da bo sistem dejansko zaživel v tako kratkem času.

Več iz rubrike Mesta:

Tržaška povorka avtonomistov razburkala javnost

Po dolgih letih popravili most

Cestna dela v Luciji

Deli novico:

bele |  06 .03. 2013 ob  22: 30
ke bale....