SVETOVNI DAN REVMATIČNIH BOLEZNI: V EU obolelih 120 milijonov ljudi

Svet

Revmatične bolezni, katerih svetovni dan se obeležuje danes, ima več kot 120 milijonov ljudi v EU in so najpogostejši vzrok za bolniške izostanke iz službe ter prezgodnjo upokojitev. Ekonomsko breme revmatičnih bolezni je ogromno, javni izdatki v EU za te bolezni na leto presegajo 200 milijonov evrov, kažejo podatki Evropskega združenja revmatikov.

Revmatičnih bolezni je več kot sto, delijo pa se v pet velikih skupin. Med revmatične bolezni se denimo uvrščajo spodiloartritis, revmatoidni artritis, juvenilni artritis, lupus itd. Te bolezni prizadenejo tako moške kot ženske, čeprav so nekatere bolj značilne za ženske, druge pa za moške. Zbolijo tudi otroci, celo dojenčki.

V Sloveniji več kot desetina obolelih

V Sloveniji je trenutno okrog 230.000 bolnikov oziroma 11 odstotkov populacije z različnimi revmatičnimi boleznimi v širšem smislu. Vzroki za nastanek revmatičnih bolezni niso v celoti znani, v njihov nastanek je vpletenih mnogo dejavnikov. Pogosto so povezane z genetsko zasnovo. Do vnetnega revmatizma pride zaradi nepravilnega odziva imunskega sistema, ki začne napadati zdravo tkivo in celice. To povzroča vnetja, kar vodi v otekanje in zatrdevanje sklepov, zaradi česar so ti postopoma manj gibljivi.

Revmatične bolezni poleg prizadetosti gibal in posledične invalidnosti lahko prizadenejo celo telo, tudi kožo, mišice, čutila, živčevje in druga tkiva ter notranje organe. Nezdravljenje pa lahko skrajša pričakovano življenjsko dobo bolnika.

Pomemben je pravočasen pregled pri revmatologu

Pri obvladovanju bolezni je izjemno pomemben hiter proces napotitev od splošnih zdravnikov k revmatologom. Če bolezen ni ustrezno obravnavana, lahko pride do nepovratnih sprememb na sklepih ali hrbtenici in do invalidnosti.

V Sloveniji boste najdlje čakali na pregled

V Sloveniji so najdaljše čakalne dobe ravno za revmatologa. Septembrsko poročilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje o čakalnih dobah kaže, da v celotni državi ni bilo nobenega izvajalca, ki bi imel čakalno dobo znotraj najdaljših dopustnih čakalnih dob. V povprečju se na pregled pri revmatologu čaka 447 dni, v mariborskem kliničnem centru celo 690 dni.

Deli novico:

srecko |  14 .12. 2015 ob  10: 18
zanima me zivljenska doba pri revmatskih obolenjih.