Slovenija po katastrofi s Poljsko na naslednji tekmi z Italijo

Slovenski košarkarji so v petem krogu prvega dela evropskega prvenstva v Celju (skupina C) nepričakovano visoko z 61:71 izgubila s Poljsko. V drugi del EP so se uvrstile Slovenija, Španija in Hrvaška (skupina C), Ukrajina, Francija in Belgija (skupina A), Litva, Latvija in Srbija (skupina B) ter Italija, Finska in Grčija (skupina D).

Španci, branilci naslova, so v skupini C premagali Gruzijo s 83:59, Hrvaška pa Češko s 70:53, kar pomeni, da bo Slovenija drugi del prvenstva začela s tremi točkami, tako kot Španija in Hrvaška.

Grčija je v skupini D v Kopru, ki se bo v drugem delu križala s "slovensko", klonila s Finsko s 77:86, Italija pa premagala Švedsko s 82:79 in je kot edina ekipa doslej na prvenstvu končala prvi del neporažena. Prav Italija bo v četrtek v Stožicah prvi naslednji tekmec Slovenije. Turki in Rusi so bili že pred večerno tekmo več kot presenetljivo odpisani, prvo zmago pa so vknjižili gostitelji zimskih olimpijskih iger 2014 v Sočiju.

Nemčija ugnala Izrael z 80:76

V skupini A v Ljubljani je Nemčija ugnala Izrael z 80:76, Ukrajina pa Veliko Britanijo s 87:68 in si zagotovila nastop v drugem delu, kjer bo igrala tudi Belgija, ki je izgubila s Francijo, ki je zmagala v skupini. Latvija je na Jesenicah premagala Makedonijo s 76:66, si zagotovila sodelovanje v drugem delu in Makedonce, presenetljivo četrte na prejšnjem EP, izločila iz EP v Sloveniji. Bosna in Hercegovina je v tej skupini premagala Litvo z 78:72, vendar izpadla, v skupini pa je je bila kljub porazu s Črno goro najboljša Srbija.

Hrvaške v Celju premagala Češko s 70:53

Končni razplet in udeleženci drugega dela so bili znani že pred zadnjimi večernimi tekmami skupine. Hrvaška je na tekmi, po kateri bi lahko celo končala nastope na EP, vse stvari v svoj prid obrnila še pred zaključkom zadnje četrtine in prvič po treh zaporednih tesnih zmagah gladko slavila. Hrvaška je po dveh četrtinah zaostajala za točko (32:33), pred zadnjim delom pa je češka nekoliko popustila in tekmeci so povedli s šestimi točkami razlike (48:42). Zaključek je bil povsem v rokah Anteja Tomića (12 točk, 9 skokov) in soigralcev, ki so povsem "razbili" Češko, ki je tako zapravila možnost, da bi še igrala na EP.

Grčija je v prvem dvoboju petega kroga klonila s Finsko s 77:86

V skupini D je bilo praktično vse znano že pred včerajšnjim dnevom, ta skupina se bo v nadaljevanju skupinskega dela merila z moštvi iz celjske, slovenske skupine. Grčija je v prvem dvoboju petega kroga klonila s Finsko s 77:86. Fincem pa je zmaga z Grki prinesla drugo mesto in dve točki v nadaljevanju. Italija je v nadaljevanju tesno premagala Švedsko, vendar je že pred tem osvojila prvo mesto v skupini in nekoliko presenetljivo edina zabeležila vseh pet zmag. Zato pa so po večernem dvoboju Slovenijo presenetljivo zapustili Turki in Rusi.

Druga zmaga Nemčije na EP

Izrael je v prvo četrtino dvoboja z Nemčijo dobil z 20:12, od tega je Yotam Halperin dosegel polovico točk. Nemci so na krilih Lucce Staigerja, ki je v drugi četrtini zadel 10 točk, in delnim izidom 16:6, na odmor ob polčasu odšli s točko prednosti (31:30). Sredi predzadnje četrtine je nemška zasedba povedla za osem točk (49:48), vendar si je Izrael pred zadnjimi desetimi minutami igre približal na štiri točke (49:53). Staiger in Per Günther, ki sta tekmo končala s po 15 točkami, sta poskrbela za drugo zmago Nemčije na EP, ki pa je prvič po 18 letih prvenstvo končala po prvem delu.

Z zmago je Izraelcem, Omri Casspi je dosegel 22 točk, preprečila, da bi si že ohranili možnost za nadaljevanje turnirja in so z eno samo zmago končali na zadnjem mestu. Ta razplet je razveselil Belgijce, ki so si tretje mesto zagotovili zaradi zmag nad Veliko Britanijo in Nemčijo še pred obračunom s favorizirano Francijo.

Latvija je v prvi tekmi dneva ugnala Makedonijo s 76:66

Še precej bolj, kot v skupini, ki je igrala v Tivoliju, je bil negotov razplet tudi v jeseniški skupini, kjer so štiri ekipe zbrale po osem točk, na vrhu pa je končala Srbija, ki je bila pred petim krogom edina že med potniki v drugem krogu. Latvija je v prvi tekmi dneva ugnala Makedonijo s 76:66, nato pa si je nadaljevanje priborila še njena soseda Litva, četudi je Bosna in Hercegovina zmagala z 78:72.

Bosna je za napredovanje potrebovala deset točk razlike in bila na krilih Mirze Teletovića (31 točk, sedem skokov) še v 36. minuti temu cilju zelo blizu. Litovci so zaostajali za 16 točk, nato pa je Linas Kleiza (20 točk, 10 skokov) s soigralci krepko znižal izid za slavje kljub porazu pred 3170 gledalci, ki so razočarani zapuščali tribune.