ROGLIČ KONČAL NA TRETJEM MESTU: "Sepp je še vedno tisti, ki je v najboljšem položaju; je v rdečem"

Slovenija

Italijan Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) je zmagovalec desete etape kolesarske dirke po Španiji. Na 25,8 km dogem kronometru je za 16 sekund ugnal Belgijca Remca Evenepoela, tretji je bil z zaostankom 36 sekund slovenski as Primož Roglič. Rdečo majico je zadržal Američan Sepp Kuss.

Primož Roglič

Roglič (Jumbo-Visma) je preizkušnjo začel štiri minute pred Evenepoelom (Soudal-Quick Step) in dve za svojim moštvenim kolegom, Dancem Jonasom Vingegaardom. Za Ganno je pri prvem merjenju časa zaostal deset sekund, a imel 15 sekund naskoka pred Vingegaardom.

Kisovčan, tudi olimpijski prvak iz Tokia v tej disciplini, je bil pri prvem merjenju celo hitrejši od Evenepoela, ki je zaostajal 11 sekund. Pri drugem vmesnem času je bil Ganna še naprej najhitrejši, na drugo mesto pa se je z zaostankom 19 sekund prebil Evenepoel. Roglič je nekoliko izgubil, a ohranil tretje mesto z zaostankom 27 sekund.

Vingegaard pa je še naprej ogromno izgubljal in na koncu na desetem mestu za Ganno zaostal 1:18 minute. Roglič je ciljno črto prečkal 36 sekund za Italijanom, kar je na koncu pomenilo tretje mesto. Drugi je bil Evenepoel, ki je proti Rogliču pridobil 20 sekund. Lani je 23-letni Belgijec v edini vožnji na čas na Vuelti končal 48 sekund pred slovenskim asom.

Favorita za današnjo etapno zmago sta bila najboljša z zadnjega svetovnega prvenstva v Glasgowu. Tam je Evenepoel slavil pred Ganno, v Valladolidu pa je bil prvi na trasi Ganna, ki je s povprečno hitrostjo 56 km/h preizkušnjo končal s časom 27:39. To je bilo dovolj za 28. zmago v karieri, 22. v vožnjah na čas.

"Res sem vesel. Sploh po Giru sem si tukaj želel zmage, to je bil moj cilj. Po svetovnem prvenstvu ne vem, ali me je ekipa sploh želela na Vuelti. Toda delali smo trdo že pred Girom in tudi pred Vuelto za Gerainta Thomasa. V ekipi razmišljamo, da bi končal Vuelto," je za organizatorje priznal 27-letni Ganna, ki cilja tudi na evropsko prvenstvo v Drentheju.

V boju za vodstvo v skupnem seštevku se je izkazal danes 13. Kuss (Jumbo-Visma). Kljub temu, da ni specialist za vožnjo na čas, je 25,8 km dolgo preizkušnjo končal 1:29 minute za Ganno, s čimer je ohranil rdečo majico.

Po desetih etapah ima Kuss 26 sekund naskoka pred Špancem Marcom Solerjem (UAE Team Emirates). Na tretje mesto se je prebil Evenepoel (+1:09), četrti pa je Roglič (+1:36).

"Zelo sem trpel, a sem zadovoljen. Bilo je že veliko huje, zato se ne pritožujem nad današnjim razpletom. Remco je svetovni prvak v vožnji na čas. Vedno je zelo hiter, sam pa sem čutil, da sem vozil dobre številke. Šel sem na polno in sem zadovoljen," je za Eurosport in GCN dejal 33-letni Kisovčan.

O hierarhiji v ekipi je bil diplomatski. "Sepp je še vedno tisti, ki je v najboljšem položaju. Je v rdečem," je še na kratko dejal Roglič.

Sepp Kuss

O tem je besedo ali dve spregovoril tudi športni šef ekipe Marc Reef. "Moramo videti, kako bo v gorah. Primož je bolje opravil delo na kronometru, a prihajajo visoke gore, ki so bolj Vingegaardov teren. O hierarhiji znotraj ekipe je težko govoriti po vožnji na čas, mislim, da imamo še naprej tri vodje in smo v sijajnem položaju," je še dodal Reef.

Preostali Slovenci danes niso krojili vrstnega reda pri vrhu. Jan Tratnik (Jumbo-Visma) je s časom 31:10 in zaostankom 3:31 minute zasedel 70. mesto. Domen Novak (UAE Team Emirates) je bil 74. z zaostankom 3:34 minute, Matevž Govekar (Bahrain Victorious) pa je na 135. mestu zaostal 4:50 minute. Tratnik je skupno 41. (+38:44), Novak 114. (+1:24:06), Govekar pa 153. (+1:44:46).

V sredo bo na sporedu 11. etapa od Lerme do Lagune Negre (163,2 km). Profil etape bo v prvih 157 km pretežno ravninski, zaključek pa bo potekal navkreber in bo dolg 6,5 km s povprečnim naklonom 6,8 odstotkov.