PREDSEDNIK DZ SE MUDI V AUSCHWITZU: Med drugim bo obiskal paviljon 17 in položil venec k "zidu smrti"

Slovenija

Predsednik državnega zbora Igor Zorčič se na povabilo Evropskega judovskega združenja mudi na dvodnevnem obisku na Poljskem. Zadnji dan obiska se bo danes udeležil spominske slovesnosti v taborišču Auschwitz-Birkenau, kjer bo zbrane nagovoril in prižgal svečo ob obeležju slovenskim internirancem.

V sklopu ogleda koncentracijskega taborišča Auschwitz bo predsednik DZ Zorčič tudi obiskal paviljon 17, v katerem so bili zaprti slovenski taboriščniki, ter položil venec k "zidu smrti", so sporočili iz DZ.

Predsednik DZ je imel v ponedeljek na programu udeležbo ter nagovor na simpoziju o antisemitizmu, ki ga v Krakovu organizira Evropsko judovsko združenje. Razprava udeležencev simpozija je bila razdeljena v tri glavne teme. V okviru prve je bilo v ospredju vprašanje, zakaj je holokavst pomemben leta 2021, druga je bila namenjena izobraževanje proti antisemitizmu in kaj je potrebno storiti. Zadnja tema je bila razprava o orodjih in nasvetih za odpravo antisemitizma.

V taborišču Auschwitz-Birkenau so nacisti med drugo svetovno vojno pobili več kot milijon ljudi.

V Auschwitz je bilo deportiranih tudi več kot 2300 Slovencev, od tega jih je v taborišču umrlo več kot 1300. Iz tedanje Jugoslavije je prvi transport z 22 Slovenci, pripadniki NOB s Prevalj in Gorenjske, v Auschwitz prispel 28. septembra 1941. Največji transport iz Slovenije je v Auschwitz prispel 10. avgusta 1942 iz Celja, ko so v to zloglasno taborišče deportirali 333 žensk in 118 moških.

Auschwitz (poljsko Oswiecim) je bilo največje nemško koncentracijsko taborišče med drugo svetovno vojno. Večina taboriščnikov je umrla v plinskih celicah. Poleg tega so številni umrli zaradi izčrpanosti, mučenja, lakote in posledic psevdomedicinskih poskusov.

27. januarja 1945 so pripadniki rdeče armade takratne Sovjetske zveze osvobodili nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Vojaki so lahko rešili le 7650 bolnih in izčrpanih taboriščnikov.

Po svetu in v Sloveniji na dan obletnice osvoboditve taborišča od leta 2006 obeležujemo svetovni dan spomina na žrtve holokavsta.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija