POSEG, KI SI GA UPA NAREDITI LE MALOKDO NA SVETU: Opravili so ga v reški bolnišnici

Svet

Zdravniki Urološke klinike reškega kliničnega bolnišničnega centra (KBC) so opravili še en redek in zahteven poseg presaditve ledvice. Gre za poseg presaditve otroških ledvic, operacijo, ki jo trenutno na Hrvaškem izvaja le transplantacijski strokovni tim urologov KBC Rijeka. Tako zahtevne operacije so redke tudi na svetovni ravni, saj je na svetu zelo malo centrov, kjer uspešno presadijo otroške ledvice.

Po poročanju portala 24sata je od leta 2018 do danes strokovni medicinski tim urološke klinike na Reki opravil tri tovrstne presaditve. Gre za tako imenovano en-bloc presaditev, pri kateri zaradi majhnosti organov darovalca obe ledvici presadijo prejemniku. Ledvice so bile pridobljene preko Eurotransplanta in prepeljane v KBC na Reki, ki je tudi referenčni center za presaditve ledvic na Hrvaškem.

Kljub zahtevnosti samega posega sta prednosti otroške ledvice pri presaditvi manjša zavrnitvena stopnja in daljše preživetje presadka. S tem se povečuje število bolnikov s presaditvijo ledvice, ki velja za najboljše zdravljenje končne odpovedi ledvic. Pri zadnjem pacientu je bil darovalec, za katerega so žal dokazali, da je možgansko mrtev, star le 10 dni. Po uspešni presaditvi prejemnik dobro okreva, ledvice pa so si med samim posegom že opomogle, torej 'delale'.

Na spletni strani reške KBC so zapisali, da je težavnost takšnega posega v tem, da gre za zelo majhne premere krvnih žil darovalca, zato so žilne anastomoze z žilami prejemnika tehnično zahtevne, prav tako pa tudi sam pooperativni potek, v katerem je treba krvni tlak stalno vzdrževati na višjih ravneh kot običajno. Ob tem je predstojnik Klinike za urologijo KBC Rijeka in glavni kirurg operacijskega tima prof. dr. Josip Španjol poudaril, da lahko vsaka pooperativna krvavitev in padec krvnega tlaka povzroči trombozo, to je propadanje ledvic darovalca: "Ker gre za majhno maso funkcionalnega parenhima, je treba ob presaditvi tako majhnih ledvic v odraslo osebo čakati in spremljati prejemnika dolgo časa, dokler ledvice darovalca ne dosežejo zadovoljive funkcije in velikosti. Glede na velikost ledvic darovalcev, njihovih krvnih žil in sečevodov je med posegom potrebna uporaba posebnih instrumentov in ureteralnih protez."

Anesteziolog dr. Mladen Ivanovski je dejal, da je poseg opravil hitro in uspešno. "Priprava je trajala približno tri ure, kar je izjemno kratek čas za tako zahteven poseg. Zelo pomembno je bilo paziti na kakovost krvnega pretoka in krvni tlak, torej vzdrževati prekrvavljenost darovanih organov, saj je razlika v starosti med darovalcem in prejemnikom velika. Darovalec je bil star komaj 10 dni, bolnica pa 52 let, kar je zame kot anesteziologa predstavljalo največji izziv. Zaradi velike razlike v velikosti žil je bila potrebna ustrezna antikoagulantna terapija, zato je obstajala možnost nastanka tromboze prehranjevalnih žil. Na srečo je poseg potekal brez težav," je dejal Ivanovski.

Gre za primer redke oblike presaditve ledvice, ki so jo na Reki opravili že tretjič v zgodovini in jo lahko opravijo le redki centri v Evropi. "Gre za še eno odličnost naših strokovnjakov in najvišjega nivoja storitev, ki jih lahko zagotovimo našim pacientom," je dejal direktor KBC Rijeka prof. dr. Alen Ružić.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija