PORTOROŽ PRIBEŽALIŠČE SRBSKIH TAJKUNOV: Kako si je poleg Kostića dom na Obali ustvaril tudi Željko Žunić, lastnik nekoč mogočne Beohemije?

Piran

Željko Žunić je eden izmed srbskih tajkunov, ki se mu za razliko od Kostića ni izšlo najbolje, saj je nekdaj mogočni srbski tajkun zdaj samozaposlen. Po različnih propadlih poslih in celo ovadbi za kaznivo dejanje goljufije je Žunić zatočišče našel v Portorožu, kjer, nekoliko paradoksalno, nudi poslovno svetovanje. Žunić je sicer tesno povezan s slovenski javnosti dobro znanim Sebastjanom Vežnaverjem iz Kopra. In ne samo z njim, tudi z Miodragom Kostićem, s katerim pa po nekaterih informacijah nimata najboljšega odnosa. Kaj počne Žunić v Portorožu in predvsem, kaj je tako privlačnega na slovenski Obali, ki je očitno postala pribežališče srbskih tajkunov? 

Željko Žunić                                                                                                        Miodrag Kostić

Željko Žunić je bil večinski lastnik družbe Beohemija, znotraj katere med drugimi deluje proizvajalec detergentov Beohemija-Inhem. "Družba je na vodilnem položaju v proizvodnji pralnih praškov," se je nedolgo tega pohvalil Žunić. Na srbskem trgu je imel prevladujoč delež, dobro pa je bil povezan tudi s politiko, predvsem s trenutnim srbskim zunanjim ministrom Ivico Dačićem.

Od pralnih praškov do kisa

Žunić je s Slovenijo, natančneje s Primorsko, sicer povezan že prek družbe Pejo Šampionka. Družbo je avgusta 2008 za šest milijonov evrov kupila Žunićeva Beohemija-Inhem. Kmalu zatem je 14-odstotni delež kupil še znan primorski podjetnik Sebastjan Vežnaver. Že nekaj mesecev po nakupu družbe s sedežem v Kopru, najbolj poznane po proizvodnji kisa Renški hram in varekine, pa se je zapletlo.

Okrožno sodišče v Novi Gorici je 13. avgusta 2009 sprožilo začetek stečajnega postopka za družbo, ki je predlog za stečaj zaradi insolventnosti sprožila kar sama. Podjetje je bilo namreč prezadolženo in potrebno sanacije. Vežnaver je za slabo stanje podjetja obtožil nekdanjega lastnika Edvina Pejoviča, ki naj bi Peju Šampionki odvzel določen del kapitala, določene posle pa prenesel na svoje lastno podjetje. Med škodljivimi posli je Vežnaver očital predvsem prodajo več nepremičnin v lasti družbe Pejo Šampionka Pejovičevemu podjetju Pejo. Šlo naj bi za 12 hiš, stanovanjski blok v občini Hrpelje-Kozina in parcelo v Ankaranu. Za vse našteto pa naj bi družba Pejo odštela le štiri milijone evrov.

Poleg tega sta Žunić in Vežnaver Pejoviču očitala, da je v prodajni pogodbi zakril določene poslovne informacije, med katerimi so poroštva v vrednosti 3,6 milijona evrov do družb T.P.P. Albi Commerce in Društva Albi Shopping.

Maja 2016 je višje koprsko sodišče tako odločilo, da mora Pejovič družbi Pejo Šampionka vrniti 2,2 milijona evrov, ki naj bi jih odtujil s pomočjo terjatev do omenjenih albanskih družb.

Edvin Pejovič                                                                       Sebastjan Vežnaver

Mojster zadolževanja

Beohemijo-Inhem je aprila za 2,5 milijarde dinarjev kupil Davor Milićević, lastnik podjetja Preston iz Novega Sada.

V stečaju je medtem pristala tudi Beohemija-Inhem. Kako se je družba, vredna 1,3 milijarde dinarjev, zadolžila za 20,7 milijarde dinarjev ostaja nerešena enigma. Žunić je sicer "mojster" zadolževanja. Ravno zaradi dolga do AIK banke je v njegovo Beohemijo lahko vstopil še en nam dobro poznan srbski tajkun, Miodrag Kostić. Kostićeva AIK banka je namreč odkupila dolg Žunićeve Beohemije v vrednosti 10 milijonov evrov. Iz tega posla pa naj bi po informacijah izvirala zamera, ki naj bi jo Žunić gojil do Kostiča. Beohemija je tudi največji dolžnik propadle Univerzal banke, ki ji je ostala dolžna kar 1,56 milijarde dinarjev.

Iz pripora v Portorož

V Portorožu se je tako pridružil Kostiću, ki ima v lasti že Grand hotel Kempinski, delež v Letališču Portorož in delež v Gorenjski banki, zanimal pa naj bi se tudi za Deželno banko Slovenije.

Nad Žunića se je spravila tudi roka pravice. 26. decembra 2015 je pristal v priporu, saj je v akciji "Rezač" osumljen, da je skupaj z Bojanom Drobnjakom zlonamerno oškodoval Alfa banko in Vojvođansko banko za okoli 580 milijonov dinarjev, s tem pa Beohemiji protipravno priskrbel premoženjsko korist. Iz pripora so ga izpustili 18. januarja 2016.

Po vseh vzponih in padcih je Žunić zatočišče očitno našel na slovenski Obali, natančneje v Portorožu, ki je tudi sicer priljubljeno pribežališče srbskih tajfunov. Odprl je s.p. s sedežem v Rezidenci Park Lucija, nudi pa poslovno svetovanje.

Deli novico:

Vaš vzdevek: |  29 .11. 2017 ob  18: 18
Smo hoteli imet ekonomsko demokracijo ? Ben, to je to. Šoldi, šoldi dragi moji !
srbi, muslimani, albanci, žabarji ... |  29 .11. 2017 ob  15: 55
sami forešti
Nole |  29 .11. 2017 ob  08: 21
Slovenska obala?Istra je istra!
Simon |  29 .11. 2017 ob  03: 51
10
Raje srbi , kakor muslimani.
Dobrodošli v Sloveniji |  28 .11. 2017 ob  23: 32
Ni kritik tisti, ki šteje; niti tisti, ki s prstom kaže, kako je spodletelo človeku dejanj in kje bi lahko kaj storil bolje.

Čast gre tistemu, ki je v samem središču arene, katerega obraz je umazan od prahu, potu in krvi; ki smelo vztraja; ki se moti, ki ne doseže cilja spet in spet, ker ni truda brez napak in neuspehe. Čast gre tistemu, ki se dejansko potrudi nekaj storiti; ki pozna najvišje navdušenje in najvišjo predanost; ki se zavzema za častno stvar; ki ve, da bo v najboljšem primeru slavil veličastno zmago, v najslabšem pa, če ne uspe, vsaj neizmerno pogumen ...«

Iz knjige Neizmeren pogum, Brene Brown
Dobrodošli v Sloveniji |  28 .11. 2017 ob  22: 54
Kdo je naročnik tega članka, ki je kr neki. Kostič je investital v hotel - v turizem in je zame investitor in ne t.i. srbski tajkun, ki naj bi po pisanju v članku izbral Portorož za pribežališče. On ne beži, temveč investira in hvala bogu, da se je našel nekdo, ki je po mnogih letih stagniranja končno vložil v zamorjen Portorož. Glede Žuniča je podobno - tudi on ne beži pred nobenim. Živi in dela na relaciji Beograd - Portorož. Nobenemu nič ne jemlje in koga moti, če ustvarja dodano vrednost tudi v Sloveniji. Mene osebno ne zanima, kakšne poslovne odnose sta imela s Kostičem. Zame sta to dva ločena primera, ki sta za razliko od slovenskih tajkunov v Slovenijo prinesla in vložila svoj kapital. Torej, je za Slovenijo zgodba pozitivna. V krizi in še posebej v tranziciji so mnoga podjetja propadla in druga zrasla. To je svetovni pojav. Tako pač je. Zato v podobnem pisanju in napadanju na tuje investitorje ne vidim nič dobrega.
Yepp |  28 .11. 2017 ob  22: 02
Doma se dobro poznajo med seboj....
kjočola |  28 .11. 2017 ob  21: 55
Portorož ima veliko večje probleme v lastni nesposobnosti, kot pa v omenjenih posameznikih.
bizgec |  28 .11. 2017 ob  20: 05
Pa, došli so oni među svoje. Pri nas v Sloveniji se vsi taki počutijo varne.
Tako |  28 .11. 2017 ob  16: 22
Je ,ve se kdo vodi občino.
Se zna  |  28 .11. 2017 ob  15: 48
kam grejo muhe.
Vladoiu |  28 .11. 2017 ob  15: 35
Naslov je napačen. Trditev velja kot kar za vso Slovenijo...
1