PO NAŠI OBALI NAPLAVLJENE ŽIVO RUMENE MEDUZE, GRE ZA NOVO VRSTO? Poiskali smo pojasnilo (FOTO)

Piran

Minuli mesec so sprehajalci ob naši obali naleteli na živo rumene meduze, ki so zaradi barve pritegnile kar nekaj pozornosti. Na Morski biološki postaji Piran smo preverili, ali gre za kakšno manj poznano vrsto oziroma zaradi česa je do pojava prišlo.

Medtem ko nam je bralec poslal fotografije rumenih meduz na Belih skalah, smo tudi sami te organizme opazili na mestnem kopališču v Kopru. Zaradi nenevadne barve je marsikdo pomislil, da gre za nam še neznano vrsto meduz, ki je v Koprski zaliv priplavala iz drugih krajev, a očitno pojav le ni tako nenavaden.

"Na fotografijah so razkrojene meduze velikega klobučnjaka ali Rhizostoma pulmo," nam je pojasnila Andreja Ramšak z Morske biološke postaje Piran. Razlog za rumeno barvo se po mnenju strokovnjakinje skriva v bakterijski razgradnji in razgradnji z avtolitičnimi encimi, kar se zgodi pri vseh živalih, ko umrejo.

"Tudi v Koprskem mandraču sem prejšnji teden videla na dnu enake rumene obloge, ki so bile verjetno zaradi odmrlih meduz, kajti nekaj dni pred tem jih je bilo v mandraču zelo veliko in so mrtve ležale na morskem dnu," svoja opažanja opisuje Ramšakova.

Veliki klobučnjak, ki je sicer za časa življenja svetlejše, bele barve, našo obalo obišče praktično vsako leto. "Zadnjih 20 let so te meduze v našem morju prisotne v jesenskih in zimskih mesecih. Skoraj vsako leto so tako množične, da onemogočajo ribolov in jih ribiči dobro poznajo," je razložila biologinja.

Tudi ta vrsta meduz povzroča ožige, vendar ti niso tako močni. Če se jih dotikamo, je potrebno dobro sprati roke z obilo morske vode. V primeru težav pa je treba obiskati zdravnika.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija