PIRAN GOSTI BREZDOMNI KONGRES: V Sloveniji vse večje socialne razlike

Piran

Piran danes gosti že tretji brezdomni kongres, ki združuje organizacije in strokovnjake s področja brezdomstva. Geslo letošnjega kongresa je Tudi mi smo brezdomni, s čimer opozarjajo na vse večje socialne razlike v Sloveniji ter na vedno večje število oseb, ki nimajo dostojnega bivališča.

Kongres organizira slovenska mreža za delo z brezdomnimi osebami - Društvo brezdomni - do ključa in poteka pod častnim pokroviteljstvom varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer, ki se bo tudi sama udeležila kongresa.

Letos prvič gostijo kolege iz Hrvaške, ki bodo predstavili problematiko brezdomstva v svoji državi, med temami tokratnega kongresa pa so tudi vprašanja brezdomstva in odvisnosti, bega žensk pred nasiljem ter materinskih domovih kot nadomestnih/začasnih domovih za ženske in otroke. V okviru dogodka bodo podelili tudi priznanje "brezdomski čevelj" za zaslužno delo na področju brezdomstva.

Brezdomstvo zakoreninjeno in prikrito

Kot je uvodoma opozoril Boštjan Cvetič, predsednik mreže, ki danes združuje 19 organizacij, ki delujejo na tem področju, poleg kongresa vsako leto priredijo tudi športno in kulturno druženje Brezdomiada. V to prireditev se vključuje vsako leto več uporabnikov, zadnja leta pa je prisotno tudi ministrstvo za delo. Vsakega 10. oktobra pa ob svetovnem dnevu brezdomstva pripravijo tudi dneve odprtih vrat po vsej državi.

Kot ugotavlja Cvetič, je brezdomstvo v naši državi bolj zakoreninjeno in mnogokrat tudi bolj prikrito, kot se zdi. Še vedno je veliko cestnega kot tudi dnevnega, migracijskega brezdomstva. Za soočanje s to problematiko pa "potrebujemo doktrine, ki stojijo na cesti zdaj in tukaj in pomagajo ljudem na cesti zdaj in tukaj".

Deli novico: