Ovse: Erdogan je imel veliko prednost med kampanjo

Svet

Predsedniške volitve v Turčiji so bile svobodne in v skladu s standardi, vendar pa ne enakovredne za vse kandidate, je danes sporočila opazovalna misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Premier Reccep Tayyip Erdogan si je s položaja predsednika vlade in s pomočjo pristranskih medijev pridobil pomembno prednost pred tekmecema.

Erdogan je na nedeljskih volitvah predsedniški položaj osvojil že v prvem krogu. Prejel je okoli 52 odstotkov glasov, z 38 odstotki se mu je najbolj približal generalni sekretar Organizacije islamskega sodelovanja (OIC) Ekmeleddin Ihsanoglu, medtem ko je kurdski pravnik in borec za človekove pravice Selahattin Demirtas prejel slabih 10 odstotkov glasov.

"Prve neposredne predsedniške volitve so pokazale, da je v Turčiji živahno politično življenje, sedanji začasni rezultati pa kažejo potencial za zdravo ravnotežje med političnimi silami," je ocenila posebna koordinatorka opazovalne misije Ovseja Vilija Aknaite Abramikiene.

"Toda kot smo opazili, bi morali premagati izzive, še posebej neuravnoteženo medijsko poročanje, da bi polno izpolnili demokratična pričakovanja ljudi," je še zapisala Abramikienejeva v sporočilu za javnost.

Mediji so namreč po ocenah opazovalcev Ovseja poročali v prid Erdoganu. Glavne televizijske postaje so o njegovi kampanji poročale na dolgo in široko, o kampanji njegovih tekmecev pa precej omejeno. Opazovalci so pri tem pozvali k oblikovanju jasnih pravil glede zagotavljanja uravnoteženosti v medijskem poročanju.

Teren naklonjen Erdoganu

Kot je ocenil vodja opazovalne misije Ovseja v Turčiji, Geert-Hinrich Ahrens, zaradi tega kandidati niso "igrali na enakovrednem igrišču"; bilo je izrazito naklonjeno aktualnemu premieru.

Sama kampanja posameznih kandidatov je sicer potekala svobodno in pravice do zborovanja in združevanja so bile pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami spoštovane. Volilna komisija je delo opravila profesionalno, so ocenili opazovalci Ovseja. Opozorili so sicer, da v postopku ni možnosti pritožbe, kar omejuje možnosti ustreznega sodnega varstva v primeru sporov glede volilnega procesa.

Slabo luč na večinoma mirno, a aktivno predvolilno kampanjo je vrgla tudi "zloraba državnih sredstev", predvsem prirejanje predvolilnih aktivnosti med uradnimi državnimi dogodki, so še zapisali opazovalci v sporočilu za javnost.

Deli novico:

Ha, HA |  11 .08. 2014 ob  14: 23
"Premier Reccep Tayyip Erdogan si je s položaja predsednika vlade in s pomočjo pristranskih medijev pridobil pomembno prednost pred tekmecema."
,,,Tako kot v Sloveniji!!!