O KURJIH TATOVIH IN DRUGIH POBEŠKIH ANEKDOTAH: So bili moški res nekoč bolj leni od žensk? (VIDEO)

Koper

V Sloveniji je kar nekaj krajev z nenavadnimi imeni, kakšnega takšnega najdemo tudi v slovenski Istri. Tako smo tudi mi pobegnili nedaleč od Kopra, v istrsko naselje z imenom Pobegi. So ljudje bežali v Pobege ali iz njih, kako se imenujejo tamkajšnji prebivalci in prebivalke in kaj je značilno za njih? Med ljudmi namreč kroži zanimiva anekdota, da naj bi bili Pobežani nekoč tudi kurji tatovi. Je to res? Preverili smo.

O tem kraju je bila napisana tudi knjiga z naslovom Vas, ki je več ni. In kdo nam lahko pove več o Pobegih kot človek, ki je to knjigo napisal. Od kod torej ime kraja? "Ljudje so od nekje 'pobegli', prebežali, in postali so Pobegi," nam pove Livio Jakomin, avtor knjige. 

Domačini se imenujejo Pobežani, ki pa naj bi bili v marsičem zelo posebni. Tako je za njih nekoč  veljalo, da so bile ženske tiste, ki so bile bolj delavne, moški pa tisti, ki so bili bolj leni. "Poznano je, da so moški zjutraj prišli v gostilno, se usedli na zid in čakali ženo, da bo pršla iz Kopra ali iz Trsta in prnesla marendo. To je ena od značilnosti iz preteklosti, sedaj to več ne funkcionira," pripoveduje Jakomin. 

Livio Jakomin

Da je temu res tako, pritrdita tudi Pobežanki Nada Peric in Tanja Šukljan: "Ne, to je morda držalo nekoč, danes pa tukaj ni nobene razlike, mislim da so miški in ženske oboji delavni. In pridni."

Iz starih časov pa izhaja še več anekdot o Pobežanih. "Radi so si izposojali orodja, in to na tak način, da ko si rabil, si šel k sosedu, si to vzel, nisi vprašal, si potem zadržal pri sebi in sosed je spet prišel po svoje orodje, ko ga je potreboval in je vzel tudi kaj tvojega, ko je to potreboval," opisuje Jakomin. In nihče se pri tem ni jezil na nikogar.

Nada Peric in Tanja Šukljan

Legenda pa pravi tudi, da naj bi bili Pobežani nekoč kurji tatovi. Tako veleva pripoved, ko je ena izmed domačink nekoč ostala brez kokoši in to želela prijaviti miličniku, ki nam jo je zaupal Jakomin: "In drugi dan ga je počakala pred policijo in rekla miličniku, 'poslušaj, ni treba nič tistega urejati, ker sem sama uredila. Pa kaj si uredila? Ona je meni vzela eno kuro, jaz sem ponoči vzela njej dve'."

Še posebej zanimivo pa je tudi to, da v Pobegih ni ne pokopališča, ne cerkve in niti ne kapelice. "Govorilo se je o tem, da ne rabimo cerkve, ne zato, ker ne verjamemo v boga, ampak zato ker vsak Pobežan verjame v svojega boga. Ali boljše, kot je govoril moj nono, da ga nosi vsak v sebi," še pove avtor knjige o Pobegih.

Je pa v Pobege pobegnila tudi družina Jogan, ki sicer prihaja iz kraja, ki ima prav tako - ali še bolj - nenavadno ime. "To so nas dostikrat zafrkavali naši bivši sovaščani, da smo pobegnili v Pobege. Prihajamo pa iz vasi Pedrovo," pove Damijan Jogan.

Damijan Jogan

V njihovi družini pa imajo tudi vinsko kraljico slovenske Istre. "Ja, če rečemo kraljica enkrat - kraljica za vedno. Moja hči Julija je bila kraljica od 2017 do 2019, danes pa je že med vinskimi vitezi," pove Jogan, ki izhaja iz vinarske družine. 

Nekateri Pobežani in Pobežanke pa radi zbežijo drugam, in sicer na balinišče. Tam smo klepetali z domačini in domačinkami in pri njih preverili tudi, kdo je bolj uspešen v tem športu - moški ali ženske. Pa tudi nekaj narečnih besed v njihovem dialektu smo slišali. Več pa v videoposnetku na začetku članka. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija