NOV SPOR S HRVATI: Žica na meji na rimskem zidu!

Slovenija

Slovenija postavlja panelno ograje ob meji s Hrvaško na območju mejnega prehoda Babno Polje (Prezid) na nekdanji rimski zid, ki je zaščitena kulturna dediščina, trdijo v Čabru na Hrvaškem. Poudarjajo, da so zaradi "potencialnega kulturocida" ogorčeni tudi na slovenski strani meje. O vsem so obvestili hrvaško ministrstvo za kulturo.

Slovenija postavlja panelno ograjo praktično na stari rimski zid, bolj znan kot limes, ter na ta način uničuje zaščiteno kulturno dobro. Ogroženo je tudi zgodovinsko najdišče enega od naselij iz obdobja halštatske kulture, ki je bilo zgrajeno približno 500 let pred našim štetjem, je za hrvaške medije povedal umetnik iz Prezida Damjan Kovač, ki je opozoril na ogrožanje kulturne dediščine.

Spomnil je, da so zid zgradili Rimljani pred več kot 2000 leti, da bi preprečili vdore barbarskih plemen z območja Alp na ozemlje takratnega Rimskega cesarstva. Zid so zgradili od Reke preko Prezida do Vrhnike in naprej proti Gorenjski.

"Namesto da bi zgodovinsko pomemben zid ohranili, ga prenovili in ponudili za turistične obiske, smo dovolili, da se nanj postavlja panelna ograja," je izjavo Kovača objavil Novi list na svoji spletni strani.

Dodal je, da je limes povezoval ljudi z obeh strani meje, ker predstavlja zaščiteno kulturno dobro v obeh državah. Dodal je, da so se na gradnjo ograje na zaščitenem območju že odzvali predstavniki različnih slovenskih kulturnih in okoljevarstvenih skupin.

Meni, da mora hrvaško ministrstvo za kulturo vsaj nadzirati postavljanje ograje in zahtevati, da jo postavijo ob zidu in ne nanj. Kot je v nedeljo pojasnil za komercialno televizijo RTL, so deli zida pod zemljo, a se ve, kako potekajo, saj so bile opravljene raziskave celotnega terena.

V Čabru ocenjujejo, da je panelna ograja nepotrebna, ker na tem območju ni bilo poskusov migrantov, da bi vstopili v Slovenijo, in tudi ni pričakovati množičnih poskusov.

Deli novico:

Hrvati |  06 .03. 2017 ob  14: 22
se bodo najprej morali strinjati z rezultatom arbitraže.
Zvezdan |  06 .03. 2017 ob  13: 59
Zgodovina se ponavlja.Trasiranje izvedeno pred 2000 leti je še vedno aktualno.
Kdo pa je vedel za ta zid, dokler sedaj niso postavili ograje?
Hrvati skrbijo za kulturno dediščino hrvaško in tudi slovensko, niso pa bili v stanju skrbeti niti za hrvaške, kaj šele slovenske delavce Cimosa.
stvar interpretacije |  06 .03. 2017 ob  13: 46
Glede na želje hrvaške politike, ki se ni želela pogovarjati in je migrante pošiljala preko gozdov, čez reke, polja, sredi noči, mokre, premražene ... si lahko to ograjo pripišejo samo in izključno sebi.

Ker je ta rimski limes pod zemljo, postavitev panelov ne vpliva nanj. Kvečjemu je bil na novo kulturno ovrednoten.

Vsa stvar je samo, s katere strani interpretiramo.
Karlo |  06 .03. 2017 ob  13: 24
Rimljani so se branili pred barbari s severa, mi pa z juga!
bog  |  06 .03. 2017 ob  12: 56
zagreb
Spet |  06 .03. 2017 ob  11: 42
hrčki ? od tega naroda ne bo nikoli mira.