MALOMARNOST NA OKRAJNIH SODIŠČIH? Založili 945 oporok

Slovenija

Med skrbnim pregledom so na vseh 44 okrajnih sodiščih našli 945 nerazglašenih oporok. Zaradi napake sodišč volje oporočiteljev po njihovi smrti niso bile izpolnjene, v zapuščinskem postopku se je imetje razdelilo po zakonu. Na vrhovnem sodišču morebitnim oškodovancem svetujejo, naj svoje pravice uveljavljajo s pravdo, pišejo Primorske novice.

Napake pri shranjevanju oporok na vseh 44 okrajnih sodiščih v Sloveniji so med skrbnim pregledom odkrili že lani. Po podatkih vrhovnega sodišča v 510 primerih materialnopravne posledice niso nastale, 221 pa je takih, ki jih sodišča niso razglasila, ker zapustnik ob smrti ni zapustil nobenega premoženja. V nekaterih primerih je do spregleda oporok prišlo zaradi spremembe ali nepopolnosti oporočiteljevih osebnih podatkov.

V 140 primerih pa imajo lahko nerazglašene oporoke materialnopravne posledice. "V teh primerih so sodišča ravnala po 222. členu zakona o dedovanju, po katerem sodišče, če se po pravnomočnosti sklepa o dedovanju najde oporoka, to razglasi in jo pošlje zapuščinskemu sodišču, obdrži pa njen prepis," je za Primorske novice pojasnil Sven Berdon z vrhovnega sodišča. Dodal je, da v takem primeru nove zapuščinske obravnave ni, prizadete osebe lahko po razglasitvi oporoke svoje pravice uveljavljajo v pravdnem postopku.

Kdo bo za napake sodišč odgovarjal, ni znano. Predsednica Notarske zbornice Slovenije Sonja Kralj je prepričana, da bodo na sodiščih izvedli vse ustrezne postopke za zagotovitev pravnega varstva dedičev, pa tudi da bodo ugotovili razloge in odgovornost za nepravilnosti, ki so se dogajale, še poročajo Primorske novice.

Med oškodovanci je denimo tudi bralec omenjenega časnika, ki mu je stara mama pred več kot tremi desetletji z oporoko zapustila veliko kmetijo v Posočju, vendar tega ni vedel. Oporoko njegove stare mame so na enem od severnoprimorskih okrajnih sodišč našli v začetku letošnjega leta, v hrambo pa so jo prejeli že leta 1977. O napaki ga je sodišče obvestilo sredi letošnjega februarja.

Bralčeva stara mama, rojena v začetku 20. stoletja, je umrla pred 31 leti. Tedaj so na sodišču sprejeli sklep o dedovanju po zakonu o dedovanju, zato se je njeno imetje delilo med njenih pet sester. Vsaka od njih je dobila petino. "Zaradi napake sistema in 'šlamparije' države sem ostal brez vsega tega in počutim se kot eden od izbrisanih," je oškodovanec dejal za Primorske novice.

Deli novico:

xxl |  06 .10. 2016 ob  12: 28
To so naša sodišča - to je slovenska realnost!!!! Sedaj pa kao toži... ma koga.... najboljše tistega sodnika ki je stvar zaj...
Še ena cvetka |  06 .10. 2016 ob  12: 25
ne more zaupati niti odvetnikom, notarjem, samemu sodišču....Morda Arhivu??
dr itto |  06 .10. 2016 ob  12: 02
oporoke niso bil najdene temveč malomarno hranjene. vsa odgovornost leži na sodiščih. glede na količino 945 oporok bi morali nemudoma ugotoviti obseg škode, preveriti ali je mogoča izvršitev opork v naravi in za tisto kar se v naravi ne more izvršiti izplačati odškodnine - seveda vse revalozirano na današnjo vrednost. vrhovno sodišče pa naj raje preveri pri ustavnemu kaj je prav.
lino |  06 .10. 2016 ob  11: 59
zopet bomo plačali davkoplačevalci, ta bralec, bo pa od države (beri nas davkoplačevalcev) lahko fajn pokasiral še z obrestmi in na koncu bo to dosti boljše, kot pa, da bi dediščino dobil takrat!
ibro |  06 .10. 2016 ob  11: 08
Se strinjam z drita v celo.
drita v čelo |  06 .10. 2016 ob  10: 51
Omenjene zadeve kažejo samo sliko našega sodstva. Kdo bo za napake sodiš odgovarjal? Lepo vas prosim, kdo pa pri nas še za kaj odgovarja? Obtožene za preprodajo mamil zaradi ne vem kakšnih pomanjkljivih dokazov oprostijo, za krajo družbene lastnine so še nagrajeni (ker jim nakradeno ostane), za umore so oproščeni....ne da bo zdaj kdo za to ,,stvar od niča,, odgovarjal. Slovensko sodstvo je sramota slovenskega ljudstva. Okoli tretjina referentk je na metadonu ali vsaj na kakšni podobni stvari, sodniki bolj kot ne zapiti in taki naj nas učijo morale. Ma fa fan culo, va....