KOMUNALA KOPER: Računsko sodišče ni odkrilo nepravilnosti pri nakupih

Koper

Računsko sodišče v danes predstavljenem mnenju glede gospodarske dejavnosti občin Komunali Koper ne očita nikakršnih nepravilnosti pri nakupu kapitalskih deležev v podjetjih, so sporočili iz Komunale. Poročilo po njihovem mnenju predstavlja napotke za bodoča ravnanja in ureditev tega pravnega področja v lokalnih skupnostih.

"Komunala Koper je pri nakupu 16,9-odstotnega deleža v družbi Primorske novice in pri oddaji nezavezujoče ponudbe za odkup 50-odstotnega deleža v družbi Adriafin delovala zakonito, javno, transparentno in v duhu dobrega gospodarjenja," so poudarili.

S tem je zasledovala interes ohranitve stabilnega in transparentnega lastništva ter nadaljnjega uspešnega poslovanja, ki bo omogočil razvoj obeh družb, so še dodali.

Ob tem so poudarili, da se doslej nihče ni obregnil ob pridobivanje kapitalskih deležev v podjetjih s strani lokalnih skupnosti in družb v njihovi lasti. "Le v našem primeru se je dvignilo veliko prahu in nas preseneča, da se je računsko sodišče na današnji novinarski konferenci oprlo ravno na primere nakupov kapitalskih deležev s strani Komunale Koper."

V. d. direktorja Komunale Koper Gašpar Gašpar Mišič je ob tem dodal, da so pred nakupom poslovnih deležev pregledali vse podobne primere drugih lokalnih skupnosti oz. javnih podjetij, ki so pridobivala kapitalske deleže.

Na današnji novinarski konferenci je predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel kot problematično izpostavil dejstvo, da se v zadnjem času občine odločajo za vstop v lastništvo predvsem nelikvidnih ali celo insolventnih gospodarskih družb, kar je povezano s pogostimi potrebami po dokapitalizacijah in s tem angažiranjem dodatnih javnih sredstev.

Koprska občina je sicer lastnica Komunale Koper.

Po mnenju sodišča bi morale družbe, ki so ustanovljene, slediti zgolj namenu ustanovitve in ne bi smele ustanavljati hčerinskih družb, kar se v zadnjem obdobju dogaja, ali celo pridobivati kapitalskih naložb za izvajanje tržne dejavnosti. Kot primer je Vesel navedel občino Koper in nakup kapitalskih deležev v Vinu Koper in Primorskih novicah.

Deli novico:

popović |  29 .12. 2015 ob  15: 51
Notarska zbornica je ustavila disciplinski postopek proti koprski notarki Polki Bošković. Več na spodnji povezavi.

http://www.rtvslo.si/…/koprska-notarka-polka-boskovi…/382150
komunale |  28 .12. 2015 ob  05: 10
naj kupujejo karkoli ko bodo
komunalne usluge prebivalstva zastonj
borisov podpornik |  24 .12. 2015 ob  15: 14
seveda, treba je tudi preusmerit pozornost občanov od včeraj omenjenih 33 milijonov eurov na pop tv 24ur, ki jih je grafist zaslužil pod popovičevo taktirko...pa si 33 mio zdelite z 45.000 prebivalcev in dobili boste lepo vsoto kot novoletno darilo vsakemu občanu mestne občine koper...
@ Saj ni res, pa je | včeraj ob 22:30  |  24 .12. 2015 ob  13: 34
in GGM bi rekel, ja seveda, ker smo najboljši in najbolj primerni za vzgled! :) :) :)
Saj ni res, pa je |  23 .12. 2015 ob  22: 30
-1
Saj ni res, pa je: Računsko sodišče med 500 primeri izpostavilo prav namero Komunale Koper za nakup deleža v podjetjih Primorske novice in Adriafin (Vinakoper).

http://ekoper.si/samo-koloradski-hrosc-ni-dober-za-nic/
Zakaj je vedno Koper na tnalu? |  23 .12. 2015 ob  22: 16
-1
Verjetno se večina strinja, da je gospodarska politika slovenske vlade zadnje desetletje meglena in neučinkovita.

Propadanje nekoč uspešnih podjetij je mnoge slovenske kraje pahnilo v težko krizo, saj so predvsem manjša mesta običajno življenjsko odvisna od peščice delujočih podjetij.

To praznino gospodarske politike so zadnja leta skušala popraviti vsaj občine, saj je njihova naloga celovita skrb za lokalni interes njenih občank in občanov. V številnih primerih imajo slovenske občine delež v podjetjih, ki so pomembna za njihov kraj. In veliko je načrtov, da občine ali njihova podjetja vskočijo v reševanje gospodarskih sistemov, saj se borijo za delovna mesta svojih ljudi.

Tako je občina Postojna vstopila v podjetje, ki upravlja s Postojnsko jamo, v Ajdovščini so vstopili v Mlinotest, kar je bilo celo prikazano kot odličen primer reševanja podjetja v težavah, v Bovcu načrtujejo odkup deleža v podjetju ATC Kanin … Skratka, zaradi neučinkovite vladne gospodarske politike so se zbudile občine in začele zasledovati interese lokalne skupnosti tudi v obrambi delovnih mest. Preveč pogosti so bili namreč primeri, ko je neko podjetje na robu preživetja kupil spekulativni lastnik, ki ga je nato pahnil v prepad.

V nobenem od teh primerov nihče ni postavljal pod vprašaj interesov in pravice lokalne skupnosti, da tudi na tak način poskrbi za svojih ljudi. Do sedaj. Ko je Komunala Koper izrazila interes za odkup deleža v Vinakopru, pa so se v Ljubljani zbudili nekateri, ki sedaj trdijo, da je to v nasprotju z zakonom. Kar naenkrat.

Zakaj je v tej državi vedno problem Koper? Zakaj se državna omrežja ustrašijo in stresejo, ko župan Boris Popovič povleče kakšno potezo? Se bojijo, da se bo še enkrat znova pokazalo, da je mogoče delati bolje? Tako, kot je občina Koper pokazala, da je kraj mogoče urediti in preporoditi tudi v pogojih take politike, kot jo imamo v Sloveniji.

Res je zanimivo, da so bili ob vseh prej naštetih primerih državni organi tiho. Sedaj, ko gre za pomembno podjetje za naše občanke in občane, pa je Računsko sodišče naenkrat ugotovilo, da bi morali celo zakonsko prepovedati poseganje občin in njenih podjetij v gospodarske družbe. Ali so milijarde evrov izginile na občinski ali državni ravni? Ali je za neučinkovito gospodarsko politiko kriva vlada ali lokalne skupnosti?

Namesto, da bi se državni organi ukvarjali z resničnimi težavami in pustili pozitivne primere, da se razvijajo naprej, se sedaj spravljajo na tiste, ki iščejo rešitve. V Kopru imamo življenjski interes ohraniti čisto vsako delovno mesto in zato je Komunala Koper vstopila v lastništvo Primorskih novic, ki so napovedale selitev iz Kopra, kar seveda ni v interesu naše lokalne skupnosti. In zato je izražen interes za odkup lastniškega deleža v Vinakopru, ki je za naš kraj posebej pomembno podjetje.

Čas bi bil, da bi se začeli državni organi zgledovati po Kopru, namesto da na vsakem koraku dodajajo ovire. Namesto da bi država pomagala lokalni skupnosti, ki je v zadnjem desetletju zagotovo zgled najbolj delujočega javnega sistema, se na vsakem koraku trudijo onemogočiti razvoj našega kraja. Do kdaj bo tako?

http://ekoper.si/zakaj-je-vedno-koper-na-tnalu/
TO BE OR NOT TO BI ... |  23 .12. 2015 ob  22: 00
Namenjeno zlobnim komentatorjem - pasivno in aktivno agresivnim:

Zakaj ljudje na neki točki pozabijo, da si vsi pravzaprav želimo biti samo srečni in ljubljeni in živeti na planetu, ki bo zdrav in nas bo še nekaj časa zmogel hraniti?

Zakaj, namesto da vsak dan ure in ure namenimo sporom, tekmovanju, zlobi, izkoriščanju, ne sedemo v miren kotiček in se enostavno odločimo, da bomo boljši?

Ne vem, enako se ljudje verjetno sprašujejo že tisočletja, ob vsakem sporu, ob vsaki vojni, ob vsakem trenutku žalosti. Dvomim, da je kdo kdaj prišel do dokončnega odgovora.

Vem pa, da ima vsakdo svobodno voljo. In da so nekatera vprašanja, ki si jih nikoli ne bi smeli postaviti.
pravijo |  23 .12. 2015 ob  18: 31
Da se je piranska komunala izognila prevzemu . Po občinskih volitvah bi vse prevzel koper.
Sledilo bi zaposlovanje prijatlov iz PJN. Čeprav danes SD zaposljuje svoje. Propad teh podjetij sledi.........v kratkem
evoga |  23 .12. 2015 ob  18: 13
Komunala Koper naj financira drugi tir, vsedobro
Mogoče |  23 .12. 2015 ob  18: 12
pa GGM zbira prispevke 'za koledar' da bi odkupil večinski delež občine Piran? Potem bi se lahko sam imenoval za župana.
fuzbal stručko |  23 .12. 2015 ob  17: 34
Komunala Koper, javno podjetje z monopolom na trgu in letos z milijonom evrov viška (!!), pričakuje prostovoljne donacije v zameno za koledar z zavetiščnimi živalmi Poceni "konkurenčen boj" z nevladno organizacijo, Obalnim društvom proti mučenju živali, ki so mu poleti lisjaško prevzeli upravljanje Obalnega zavetišča za zavržene živali.
Koledar naj Komunala raje podari, tako kot župan svojega. Tako in tako PRAV VSE PLAČAMO MI, davkoplačevalci.
fuzbal stručko |  23 .12. 2015 ob  17: 30
Komunala Koper, javno podjetje z monopolom na trgu in letos z milijonom evrov viška (!!), pričakuje prostovoljne donacije v zameno za koledar z zavetiščnimi živalmi Poceni "konkurenčen boj" z nevladno organizacijo, Obalnim društvom proti mučenju živali, ki so mu poleti lisjaško prevzeli upravljanje Obalnega zavetišča za zavržene živali.
Koledar naj Komunala raje podari, tako kot župan svojega. Tako in tako PRAV VSE PLAČAMO MI, davkoplačevalci.
1