Ko je učenje več kot le študij

Piran

Z namenom učinkovitejše povezave teorije s prakso so štiri fakultete Univerzi na Primorskem zadnjih nekaj mesecev v sodelovanju s podjetjem Fonda.si izpeljale izobraževalni projekt z naslovom "Po kreativni poti do praktičnega znanja". Projekt je povezal študente Fakultete za turistične študije Turistica, Fakultete za management, Fakultete za vede o zdravju in Fakultete za humanistične študije, njegove rezultate, ki so tesno povezani s širjenjem turistične ponudbe,  pa so predstavi v restavraciji Rizibizi v Portorožu. 

Osrednje teme treh sklopov projekta, ki so jih študenti začeli izvajati marca, so bili zdrav način priprave rib, turistična ponudba ribogojnice in ozaveščanje javnosti o blagodejnih učinkih sadnih sokov. Cilj prve skupine je bil oblikovati kulinarične nasvete za pripravo rib in školjk klapavic na zdrav način ter podati kake nove kuharske recepte. Z njim so iskali tudi praktične rešitve, kako posameznikom približati uživanje rib in ribjih izdelkov ter kako jih pripraviti na kar se da inovativen način.

Pozabljeni recepti sredozemlja na nov način

Izhajali so iz že pozabljenih kulinaričnih receptov Sredozemlja in jim dodali delček svoje domišljije, tako da je nastalo kar nekaj preprostih in zdravih receptov.  Obenem so se lotili tudi tega, kako prepoznati svežo ribo, kako jo očistiti in kako na primer iz brancina narediti karpačo. Za ribe in ribje jedi so pripravili celo izračune hranilnih ter energijskih vrednosti in seveda z namenom spoznavanja priprave morskih jedi in preizkušanja nekaterih receptov tudi kulinarično delavnico. Njihove recepture in vsa druga spoznanja so predstavljeni v spletni brošuri in na družabnem omrežju Facebook - profil Fonda Turistica, pripravlja pa se tudi njena tiskana izdaja.

Projekt, ki je poln domiselnosti, je povezal študente, njihove pedagoške in delovnemmentorje ter gospodarstvo. Finančno ga je podprl Javni sklada RS za razvoj kadrov in štipendije, delno pa ga je iz Evropskega socialnega sklada financirala tudi Evropska unija. 

Jedi so dali na pokušino v portoroški restavraciji Rizi Bizi, kjer jih je pripravil kuharski mojster Tomaž Bevčič. Tam so poleg tega kulinaričnega podviga predstavili še preostali dve področji, s katerimi so se spopadli študenti v tem projektu in poglobili svoje znanje ter se srečali z delovnimi procesi v gospodarstvu. Tako so se lotili tudi iskanja razvoja izobraževalnega in industrijskega turizma v ribogojnici Fonda. Pripravili so predloge za nove razvojne potenciale ribogojnice, s katerimi bi lahko dodatno obogatili turistično podobo Pirana in Portoroža. Omenimo samo možnost, da bi se obiskovalci lahko aktivno vključili v postopek vzgoje rib, tako da bi v ribogojci preživeli dan in skupaj z ribogojci doživeli avtentično turistično izkušnjo tudi v svetu vse bolj cenjenega piranskega brancina.

Na vroč dan so se prilegli tudi smoothiji

In ker je bila študentska predstavitev na vroč julijski dan, so se sila prilegli tudi smoothiji. Zanje je v sodelovanju s podjetjem Global, Super sok, poskrbela tretja skupina študentov, ki se je lotila ozaveščanje javnosti o blagodejnih učinkih sadnih sokov. Znanstveno so se poglobili v njihove hranljive vrednosti in njihove zdravilne učinke ter tako dodali svoj delček v iskanju rešitev za obogatitev turistične ponudbe oziroma ob ribah na mizi in novih doživetjih še bolj zadovoljnega gosta regije.

Velik pomen projekta je bil predvsem v učinkoviti povezavi teorije s prakso, za kar vse večkrat ugotavljamo, da je je premalo. Tako je Irena Fonda iz ribogojnice Fonda o projektu povedala: "Ker so študenti pridobili praktične izkušnje, je njihovo učenje s projektom postalo več kot le študij. Obenem smo tudi mi veliko pridobili. Študenti namreč niso omejeni z ustaljenimi pogledi, gledajo drugače, bolj inovativno. Skupno delo nas je tako potegnilo iz vsakodnevne rutine in nam dalo možnost dodatnega pogleda."

 

Deli novico:

Ola |  27 .07. 2015 ob  11: 41
Tudi v tem prostrou se molzejo Eu fondi.
Metanje Eu (ter našega) denarja v zrak.
Žur. Cool.

Grčija style.
Dok ide nek ide a poslje?
plakaj
waits |  27 .07. 2015 ob  09: 57
-1
@jaz, ma ne zaničujem, vse kar otroci naredijo z lastnimi rokami, je za pohvalit! Ampak dejstvo pa je, da predstavljena zadeva dosega v najboljšem primeru nivo višje strokovne šole za gostinstvo in turizem. Kar pa ni nič narobe!!! Strokovno znanje, ki vključuje tudi ročne spretnosti in praktično znanje je zlata vredno, na žalost pa je prepogosto krat zapostavljeno in razvrednoteno ravno zaradi tega, ker se hoče iz vsake stvari delati visoko znanost!!!
Jaz |  27 .07. 2015 ob  09: 16
Zakaj je ob vsakem prispevku o univerzi toliko negativne energije? A so posamezniki, ki to pišejo res potrebni zaničevanja vsega, kar nekdo poskuša narediti, da bi s tem dvignili sebe in svoje (ne)sposobnosti? :-(
waits |  27 .07. 2015 ob  08: 38
-1
uh, res vrhunski znanstveno raziskovalni projekt, bravo UP, to vas postavlja ob bok samemeu Cambridgeu... naslednjič lahko povabite še peto fakulteto in obrnete še dva čevapčiča...