Kljub okrevanju še prevladuje pesimizem

Slovenija

Kljub gospodarskemu okrevanju se podjetniški optimizem zelo počasi seli med prebivalce. Kot izhaja iz ankete Dela, je pesimizem še vedno prevladujoč - slaba polovica anketiranih zaradi rasti ni optimistična, 46 odstotkov vprašanih pa je optimističnih. Večina jih tudi meni, da bi morali o privatizaciji še enkrat premisliti.

Primerjava sociodemografskih podatkov pokaže, da so bolj optimistični študentje in anketiranci v starostni skupini od 18 do 25 let, ljudje z visokošolsko izobrazbo in ljudje, ki živijo v mestih, izhaja iz telefonske ankete Dela, ki jo je na reprezentativnem vzorcu 600 odraslih državljanov od 1. do 5. junija opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

Za rast zaslužene zgolj uspešna podjetja

Na vprašanje, kdo ima največ zaslug za gospodarsko okrevanje, je 38 odstotkov vprašanih odgovorilo, da izključno podjetja, ki so se prilagodila. Da je okrevanje posledica izboljšanja gospodarske slike v EU in po svetu, jih je menilo 31 odstotkov, 13 odstotkov okrevanje pripisuje kombinaciji sposobnosti podjetij in vladne politike, pet odstotkov pa vladni politiki.

40 odstotkov anketiranih meni, da se bodo v prihodnje izmenjevala obdobja rasti in padcev, 30 odstotkov jih je prepričanih, da se bo gospodarska rast nadaljevala, 19 odstotkov pa jih meni, da lahko spet pričakujemo padec gospodarstva.

Rast ne bo prinesla višjih prihodkov

Na vprašanje, kakšna so njihova osebna pričakovanja zaradi gospodarske rasti, jih je 70 odstotkov odgovorilo, da ne pričakujejo višjih prihodkov. Višjo plačo ali pokojnino pričakuje 12 odstotkov anketiranih, 10 odstotkov pa jih pravi, da naj presežke rasti država nameni pokrivanju dolgov in investiranju.

Skoraj dve tretjini oz. 64 odstotkov vprašanih bo v prihodnjem letu bolj previdna in bo nakupovala po potrebi, četrtina pa jih bo varčevala in ne namerava ničesar investirati. Zgolj ogromna manjšina vprašanih, trije odstotki, namerava sprostiti prihranke za investicije v svojem domu, dva odstotka vprašanih nameravata najeti kredit za nakup dražjih dobrin.

Zadržani do privatizacije

Anketirani so podali tudi načelno stališče do privatizacije. Kar 44 odstotkov jih je menilo, da je potreben dodaten premislek, 26 odstotkov pa, da lahko privatizaciji odložimo, ker trenutno ni potrebna. Da je treba s privatizacijo nadaljevati, meni 18 odstotkov anketirancev.

Deli novico:

QRS |  15 .06. 2015 ob  12: 21
>> Kirurg Erik Brecelj: Če bi podkupnino sprejel, bi bil danes ugleden zdravnik <<

Xe Xe Xe, če NE poznaš klasifikacije TNM pri svojem delu v onkologiji, ne moreš biti ugleden zdravnik pa četudi sprejmeš podkupnino !! ... ;-))
TOTALNA RAZPRODAJA |  15 .06. 2015 ob  12: 01
etike, morale, predvolilnih obljub, da bo Slovenija postala pravna država ... .. .
ZLOvenija |  15 .06. 2015 ob  11: 52
je "OBLJUBLJENA" dežela ( 2. Švica !! ) ZLOvencev in ostalih barbarskih balkancev... tako da, objektivna prognoza ne kaže nič dobrega!!...
3z |  15 .06. 2015 ob  11: 28
a propos ... kaj toliko mečkajo ? ... zakaj pa Dernič še ni na Dobu ? ? ...
Curvasje |  15 .06. 2015 ob  11: 14
Upajmo, da bo Ustavno sodišče zaščitilo naše zdravnike, ki se jim sistematično kršijo osnovne človekove pravice - pravica do profitabilnega dela zaslužka iz javnega davkoplačevalskega denarja ter ostale podobne pravice elitnežev. Tem ljudem dejansko ni mesto v zaporu, ampak v Parlamentu. Morali bi jim podeliti še zdravniško imuniteto za čas, dokler ne pridejo vsi po vrsti v Parlament ali pa na Županske stolčke.
@skorumpirani zdravniki pa na Dobu... |  15 .06. 2015 ob  10: 08
he he, fizika pravi, da eno telo ( pa četudi zdravniško ) ne more biti hkrati na dveh krajih: če so v službi, ne morejo biti istočasno še na Dobu !!........................ ;)
sveti jurij |  15 .06. 2015 ob  09: 59
Ma kakšno okrevanje, kakšna gospodarska rast. Dokler nam vladajo politiki ki so nas pripeljali v ta drek ne bo bolše .
SMC-jevci in podobni |  15 .06. 2015 ob  09: 59
Decembra 2013 je bila izdana sodna odredba za hišne preiskave zoper skorumpirane zdravnike v slo zdravstvu.
Če bi bili pravna država, bi že bila izdana pravnomočna sodba, obdolženi pa bi bili na Dobu.
Slovenija resnično ni pravna država.