KAOS NA MEJI S HRVAŠKO: Na primorskih mejnih prehodih dolge kolone

Slovenija

Tudi na mejnih prehodih na Primorskem po današnji uvedbi sistematičnega nadzora na zunanjih mejah EU prihaja do daljših čakalnih dob, zlasti na MP Starod in Dragonja. Dodatno težavo sicer predstavljajo stare italijanske osebne izkaznice, ki niso prilagojene optičnim čitalcem, kar policistom vzame več časa, je povedal Viljem Toškan iz PU Koper.

O veliki gneči so danes poročali z mejnega prehoda Starod, kjer so vozniki v obeh smereh čakali tri ure, trenutno pa je čakalna doba eno uro. Na prehodu Dragonja za izstop iz Slovenije vsa vozila čakajo poldrugo uro, pri vstopu pa pol ure. Na prehodu Sečovlje vstop v državo osebnim vozilom vzame 30 minut, izstop pa eno uro. Najdlje se za izstop to popoldne čaka na Jelšanah, in sicer dve uri.

Kot so pričakovali na policiji, so se vsaj na večjih mejnih prehodih že pojavile določene čakalne dobe, ki pa jih bodo z razporeditvijo policistov in vso tehnično opremo skušali čim bolj zmanjšati, je ob obisku mejnega prehoda Dragonja pojasnil vodja oddelka za državno mejo in tujce na Policijski upravi (PU) Koper Viljem Toškan. Sicer pa delo po njegovih besedah poteka tako, kot so si zamislili, in za zdaj ni nekih težav.

Sistematična mejna kontrola pa predstavlja novo okoliščino za potnike, ki vsakodnevno prehajajo državno mejo. Zato Toškan poziva potnike, naj "ustrezno prilagodijo svoje potovalne navade in mogoče krenejo malo bolj zgodaj na pot oz. poiščejo neki drugi, alternativni mejni prehod, ki ni tako obremenjen".

Na Prometno-informacijskem centru za državne ceste so opozorili, da bo konec tedna povečan promet proti turističnim krajem in nazaj zaradi začetka počitnic v Avstriji, Švici in večjem delu Nemčija pa bo več prometa tudi od Avstrije proti Hrvaški. Prvi večji val tujih vozil pričakujejo konec prihodnjega tedna, ko se bodo začeli velikonočni prazniki.

V pričakovanju večjega števila potnikov, zlasti od velikonočnih praznikov dalje, bodo policisti na vseh mejnih prehodih tudi prilagodili svoje delo. "Na podlagi izkušenj iz preteklih let bomo ocenili po dnevih, približno koliko bo v katerem dnevu prometa in se tudi temu ustrezno pripravili," in sicer tako, da bodo na določen mejni prehod postavili ustrezno število policistov. V drugi fazi pa bodo na nivoju policijske uprave poskušali nuditi pomoč drugih enot oz. skupin za varovanje državne meje in jih občasno napotili na mejne prehode, je še napovedal Toškan.

Posebnost na južnem Primorskem je tudi v večjem deležu italijanskih potnikov

V marsikaterem primeru imajo Italijani še veljavne stare osebne izkaznice, izdane na starih obrazcih, ki pa niso prilagojene optičnim čitalcem. Policisti morajo zato vsak dokument ročno vnesti v sistem in ga preveriti, kar pa vzame nekaj več časa, je še pojasnil vodja oddelka za državno mejo.

Delo policistov na mejnem prehodu Dragonja si je zjutraj ogledal tudi prvi mož policije Marjan Fank, ki pa ni dajal izjav za medije.

Slovenski policisti so na zunanji schengenski meji, torej na slovenski meji s Hrvaško doslej sistematični nadzor izvajali le za državljane tretjih držav, po določilih nove uredbe Evropske komisije pa bodo sistematično preverjali tudi državljane članic EU. V praksi bo to pomenilo, da bodo preverjali potovalne dokumente v podatkovnih bazah, ki so na voljo, torej v schengenskem informacijskem sistemu, Interpolovih bazah podatkov in nacionalnih bazah podatkov.

Po navedbah vodstva policije bo sicer postopek trajal le nekaj sekund in potnik bo, če bo z njegovimi dokumenti vse v redu in če ne bo zaveden v bazi kot npr. osumljenec kaznivega dejanja ali če ne bo proti njemu veljal ukrep prepovedi vstopa, lahko nadaljeval pot. Če bo treba izvesti podrobnejši pregled, ga bodo izločili iz kolone, da ne bo ustvarjal dodatnega zastoja.

A ker je potnikov iz članic EU za približno štirikrat več kot iz nečlanic, se bo sorazmerno povečal obseg dela policistov in s tem čakanje na meji. Na letni ravni po oceni policije mejo prečka 64 milijonov ljudi, od tega "le" okoli 13 milijonov državljanov tretjih držav. Zdaj bo torej treba opraviti vseh 64 milijonov preverjanj, kar se bo zagotovo poznalo pri pretočnosti meje, je v sredo opozoril generalni direktor policije Marjan Fank in potnike pozval, naj morebitne zastoje na meji vračunajo v svoje potovalne načrte.

Deli novico:

intervju |  08 .04. 2017 ob  08: 00
Ma ke budale. Taki smo ti mi volilci.
@@istrijan |  07 .04. 2017 ob  23: 00
Tudi močvirniki niste narod,pa se imate za nekaj več.Istra bo pa enkrat samostojna.Do prihoda teh parazitov ki jih ti očitno podpiraš je bila ISTRA vsaj v eni državi.Mona
@yasuo |  07 .04. 2017 ob  22: 56
Ja res smo boljše živeli,posebno istrijani...a tebe to ne tangira ker še vedno živiš v temi.
...... |  07 .04. 2017 ob  22: 34
Vrzite pasoše, pustite si brade in se ne umivat. Tako boste najhitreje prišli čez mejo....
yasuo |  07 .04. 2017 ob  22: 19
no pa ste yugonostalgiki končno dobili en lep spomin na stare čase ko smo boljše živeli
hahaha |  07 .04. 2017 ob  22: 08
Jaz edino kar ne razume glede na to da ščitijo sengen...zakaj pregledujejo vsakega, ki gre ven...ni boljše pregledat vsakega, ki pride v državo?!?!
zajček |  07 .04. 2017 ob  21: 59
Jočejo da nimajo denarja kaj hodijo delat na Hrvaško....naj bodo doma kot ostali pošteni ki imajo en K...
Hitri  |  07 .04. 2017 ob  21: 37
Nismo v srednjem veku....
Hitri |  07 .04. 2017 ob  21: 36
Je prav da preverijo vsakega posebej...Saj je toliko norcev med nami....Žalostno....
izola |  07 .04. 2017 ob  21: 11
Lahko tudi jo zaprejo mejo...
solinar |  07 .04. 2017 ob  21: 10
Kakšen smisel je pregledovati človeka ki vsak dan prehaja vsiljeno mejo dvakrat na dan ?
In takšnih prehodov je med tednom vsaj 50%..
zapret |  07 .04. 2017 ob  20: 33
meje vrnit vse kar ne spada sem vikendaši naj ostanejo na svojih vikendih v lepi njihovi pa ne bo gužve in kolon na naših cestah
1