KAKO SO PRIPRAVLJENE NAJBOLJ OGROŽENE OBČINE? "Vzemite s seboj najnujnejše stvari in poskrbite za hišne ljubljenčke" (FOTO, VIDEO)

Slovenija

Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo v Gorenjskih občinah. Župan občine Bohinj Jože Sodja je potrdil, da je občinski štab od Civilne zaščite RS in poveljnika Srečka Šestana že prejel navodila za ukrepanje. Na padavine se pripravljajo tudi v občini Tržič in v naselju Koroška Bela, kjer nevarnost predstavljajo plazovi, pa v Zgornji Savinjski dolini, ki jo je avgustovska ujma močno prizadela. V omenjenih občinah čistijo vodotoke, utrjujejo ceste in obveščajo prebivalce, razdelili so protipoplavne vreče. Na območju Baške grape pripravljajo nastanitvene kapacitete. V kamniški občini gasilci budno spremljajo stanje plazu Blate, ki bi v primeru proženja ogrozil okrog 60 hiš.

"Obveščene so tudi sile za zaščito, gasilci in ostale enote, da se pripravijo v svojih krajih in nadzorujejo potek preko cele noči. Vsi imajo navodila, da so pozorni na svojem območju, morebitne spremembe takoj javijo naprej in pa seveda ukrepajo, če je treba. Upamo sicer, da preko noči ne bo tako hudo, kot obljubljajo," je dejal bohinjski župan Sodja.

Bojijo se napovedanih hujših sunkov vetra, ki so v preteklosti v občini že povzročili večjo škodo. Dodal je, da so najbolj ogrožene struge v preteklosti že sanirali, vse sile za zaščito pa ostajajo v pripravljenosti. Občane soobvestili, da si lahko priskrbijo zaščitne protipoplavne vreče, na voljo jih je več kot 300.

❤️❤️❤️❤️

Objavil/a Krajevna skupnost Grahovo ob Bači dne Četrtek, 02. november 2023

V pripravljenosti so tudi v občini Tržič, kjer se po zadnjih obilnejših padavinah v oktobru ponovno ukvarjajo z več plazovi. Vse dežurne in intervencijske ekipe so obveščene in v pripravljenosti, je potrdil župan Peter Miklič.

V Koroški Beli, ki sicer spada pod občino Jesenice, nevarnost predstavlja plaz, ki ga na terenu redno spremljajo, je pojasnil predsednik krajevne skupnosti Matej Brus. V preteklih dneh kljub povečani količini padavin na plazu niso zaznali večjih sprememb, je še povedal. Vse pristojne službe so sicer v višjem stanju pripravljenosti, posebnih priprav na napovedane nalive in morebitne poplave pa sicer ne izvajajo.

V Podbrdo na pomoč prišla Slovenska vojska/Slovenian Armed Forces. Hvala! ❤️ Foto: Tomaž Štenkler, podžupan

Objavil/a Alen Červ dne Četrtek, 02. november 2023

Vremenoslovci od danes popoldne do petka zjutraj pričakujejo obilne padavine z močnimi nalivi in viharnimi sunki vetra. Za severozahod države je agencija za okolje zaradi padavin za popoldne, zvečer in ponoči izdal rdeče opozorilo, za druge dele pa oranžno. Zaradi vetra velja za zahodni del oranžno opozorilo že popoldne in zvečer, ponoči pa za vso državo.

Na padavine se pripravljajo tudi v občini Škofja Loka. Kot je povedal župan Tine Radinja, reke na območju Škofje Loke trenutno še ne naraščajo, skupaj s civilno zaščito pa skrbijo, da bo vse pripravljeno, če bi bile stvari spet tako resne, kot so bile ob zadnji, avgustovski povodnji. Vzpostavili so tudi občinski štab civilne zaščite, ki bo deloval vse do nedelje.

Bolj kot narasle reke pa jih skrbijo zemeljski plazovi, ki tudi na območju Škofje Loke ogrožajo nekaj hiš, je še poudaril Radinja. "Zemlja je odprta še od avgustovske katastrofe in se lahko premakne. Pred tednom dni smo imeli nov, precej obširen plaz za stanovanjsko hišo, tako da ne vemo, kaj bo," je poudaril.

Županja občine Solčava Katarina Prelesnik je dejala, da danes pregledujejo teren in pripravljajo gradbeno mehanizacijo, da bodo v primeru zamašitve pri mostu v vasi Solčava zagotovili pretočnost. Pripravljene imajo tudi protipoplavne vreče, pristojni pa bodo v pripravljenosti celo noč.

Ob pregledu stanja po petkovem deževju so ugotovili, da je en most v občini na novo spodjedlo, tam bodo zdaj namestili večje kamenje in ga tako skušali obvarovati. "Resnično si ne želim, da odnese še en most," je dejala županja. Opozorila je še, da vodotoki po avgustovskih poplavah še niso sanirani. Občina je septembra začela sanacijo cest, vodotoki pa so v pristojnosti Direkcije RS za vode, kjer pa so "na žalost naredili premalo".

Župan občine Luče Klavdij Strmčnik pa je dejal, da čistijo vodotoke, da bodo omogočili nemoteno odtekanje. "Čeprav zadnja napoved ni tako problematična, napovedujejo od 10 do 50 litrov dežja na kvadratni meter, kar bi morali vodotoki prenesti," je ocenil. Na terenu imajo tudi nekaj mehanizacije, ki bo sproti čistila struge.

Na območju občine so prejšnji teden evakuirali prebivalce Strug pri Lučah, ki zaradi plazu v Strugah ostajajo evakuirani. Višje od plazu ob potoku pa so še tri hiše, kjer je petkovo deževje naneslo nov material, a današnja napoved "ni tako ekstremna in bo voda lahko normalno odtekla po teh vodotokih", zato teh prebivalcev ne bodo evakuirali.

Na napovedane obilne padavine se pripravljajo tudi v občini Ljubno, je potrdil župan Franjo Naraločnik. Vse ekipe civilne zaščite so že pripravljene "tako za opazovanje kot za morebitne intervencije". Z vso težko mehanizacijo delajo zaščite lokalnih cest in nekaterih zaselkov, pripravljajo tudi brežine, da bodo čim dlje zdržale pritisk vode, prva prioriteta pa je tudi čim bolj zaščititi stanovanjske hiše in industrijsko-poslovno cono.

Meni, da so skozi Ljubno vodotoki zelo dobro očiščeni, kar se je izkazalo že prejšnji petek, ko padavine niso predstavljale težav. "Se je pa pojavilo razlivanje Ljubnice in delno Savinje v zgornjem toku nad naseljem, kjer materiala še niso odpeljali, zato v primeru večjih voda tu pričakujemo prve težave danes in v naslednjih dneh," je opozoril.

V bližini je tudi nekaj prebivalcev, zato občina to območje posebej opazuje. Prebivalce so že obvestili, da naj se umaknejo na višja mesta. "Glede na jesen, ki jo preživljamo z izjemno visokimi vodami, so tu ljudje dejansko že dnevno pripravljeni za umik," je prepričan Naraločnik.

Prebivalce iz hiš, ki jih je ogrožal plaz, so izselili že po avgustovskih poplavah, tako da zdaj v občini nimajo plazov, ki bi lahko pomenili nevarnost za stanovanjske objekte. Vse plazove sicer opazujejo in spremljajo.

Poveljnik civilne zaščite občine Mozirje Jaka Vačovnik pa je dejal, da so v Mozirju na morebitne obilne padavine pripravljeni. Prebivalcem so že prejšnji petek ob močnejšem deževju razdelili protipoplavne vreče, saj je že takrat voda poplavila na nekaterih mestih, kjer Direkciji RS za vode še ni uspelo očistiti vodotokov.

V občini pričakujejo, da bodo ista mesta spet poplavljena, tam pa k sreči ni naseljenih prebivalcev, saj zaradi avgustovskih ujm že živijo drugje. Dogovorjeni so tudi z gradbinci s težko mehanizacijo, da ob potrebi takoj priskočijo na pomoč.

????????‍????Na območju občine Tolmin je od petka, 27. oktobra, vse do danes stalno deževje in posledično se pojavljajo mnogi...

Objavil/a Gasilska zveza Slovenije dne Četrtek, 02. november 2023

V Mozirju tudi opazujejo štiri plazove in preprečujejo zatekanje vode vanje, ti pa ne ogrožajo prebivalcev.

Največ postelj bo na voljo v kulturnem domu oziroma Domu puntarjev v Kneži, del nastanitvenih kapacitet pa bo na voljo tudi v domu upokojencev v Podbrdu, je pojasnil poveljnik civilne zaščite za Severno Primorsko Samuel Kosmač.

Poleg tega bodo štiri ali pet postelj uredili v zadružnem domu v bližnji vasi Podmelec, je pojasnila sekretarka območnega združenja Rdečega Križa v Novi Gorici Neli Skočaj. Njihovi pripadniki v Kneži sicer že urejajo namestitveni center. "To pomeni postelje, odeje, vzglavnike, rjuhe oziroma vse, kar sodi k takšni zasilni nastanitvi," je izpostavila.

Skupaj s člani gasilskih enot PGD Nova Gorica, PGD Podnanos in Pgd Vrhpolje Pri Vipavi na pomoč GZ Tolmin zaradi razglašenega rdečega alarma.

Objavil/a PGD Šempeter pri Gorici dne Četrtek, 02. november 2023

"Na Rdečem križu smo zadolženi, da organiziramo namestitev, razdelimo hrano in da nudimo laično psihosocialno podporo, če je to potrebno. Za vse ostalo pa poskrbi civilna zaščita," je poudarila Skočaj. Ljudem sicer svetuje, naj se pripravijo na morebitno evakuacijo, vzamejo s seboj najnujnejše stvari in poskrbijo za hišne ljubljenčke.

Po besedah poveljnika tolminske občinske civilne zaščite Mihe Venclja je v Domu puntarjev v Kneži trenutno pripravljenih 20 postelj, skupno pa lahko tam namestijo 100 ljudi. Na ločenem delu bodo na voljo tudi ležišča za intervencijske enote. Poleg gradbene mehanizacije je namreč na terenu pripravljenih tudi preko 100 gasilcev iz severnoprimorskih gasilskih društev.

Skupine težke gradbene mehanizacije na deloviščih zaključujejo delo pri poglabljanju vodotokov, odstranjevanje naplavin in urejanju brežin oziroma so ga zaključile do teme, ko so se umaknile z ogroženih območij, je povedal Vencelj. V pripravljenosti so tudi nočne dežurne ekipe, ki bodo po potrebi in kjer bo to mogoče, sproti odstranjevale naplavljen in splazen material.

V Podbrdu pričakujejo obljubljeno vojaško pomoč v obliki dveh bagrov in tovornjaka.

Po oceni regijskega poveljnika civilne zaščite Kosmača pa je za vse prebivalce na tem območju za zdaj dobro poskrbljeno, ob čemer je poudaril, da so bile priprave na napovedano povodenj temeljite in obsežne.

"Seveda nas skrbijo trenutne razmere oziroma predvsem napovedi, ki niso prav obetavne. Tako obsežnih priprav na povodenj nismo imeli še nikoli, vsaj tukaj na severnoprimorskem," je poudaril Kosmač.

Danes so bili ponovno na terenu geologi iz državne tehnične pisarne, ki spremljajo plaz v Kamniški Bistrici. Plaz budno spremljajo, za zdaj pa niso evakuirali nikogar. "Imamo pa vse pripravljeno, v primeru da bi se karkoli sprožilo, imamo narejen načrt evakuacije," je dodal.

Plaz ogroža okrog 60 hiš, prebivalce pa bodo ob morebitnem proženju plazu evakuirali v Osnovno šolo Stranje ob Prostovoljnem gasilskem društvu (PGD) Kamniška Bistrica. O tem so po Pirčevih besedah obveščeni tudi prebivalci.

"Seveda nam ni vseeno ob napovedih," je dejal Pirc in dodal, da se že od deževja pretekli petek intenzivno pripravljajo na obilnejše padavine. Material preventivno odvažajo s pomočjo koncesionarja, poglabljajo struge in odvažajo pesek, ki ga je naneslo iz višje ležečih krajev v dolino, je pojasnil.

Po poplavah v začetku avgusta so bili namreč vodotoki sanirani le na kritičnih točkah, tam kjer je bila ogrožena cestna in komunalna infrastruktura, je dejal Pirc. Ostale sanacije na vodotokih še niso začeli. Koncesionarji imajo po njegovih besedah namreč navodilo, da za zdaj zagotavljajo le pretočnost, za ostalo sanacijo pa čakajo zakon o obnovi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija