DELOVNA SILA DRŽAVNEGA PRISTANIŠČA: Delavci prezaposleni za manj denarja, Luka v upravni spor

Slovenija

V državnem pristanišču zatrjujejo, da ne morejo nadzorovati poslovanja pogodbenih partnerjev, a so kljub temu proti zadnji odločbi inšpektorata za delo nastopili z vsemi pravnimi sredstvi. V Luki so trdili, da ne najemajo delovne sile, nadzor delovnega inšpektorja pa je ugotovil nasprotno, da delovno silo najemajo. Luka je zoper odločitev inšpektorata vložila pritožbo, ki jo je organ druge stopnje zavrnil. Po poročanju portala RTV Slovenija bo Luka zoper odločitev inšpektorata sedaj sprožila upravni spor.

Spomnimo, da je inšpektorat za delo oktobra lani izdal odločbo o prepovedi za delavce podjetja Encon, ki je bilo eno od 36 izvajalcev pristaniških storitev. Delavci Encona so opravljali delo izključno v Luki Koper po 40 ur tedensko, je ugotovil inšpektor, torej je Encon zaposloval delavce samo zato, da je zagotovil delovno silo drugemu uporabniku, v tem primeru Luki. Dokler se Encon ne registrira kot družba oziroma agencija za delo, pri njej zaposleni delavci ne smejo delati v Luki, je odločil inšpektor.

Luka je nekaj tednov pred izdajo odločbe odpovedala sodelovanje z Enconom in Meolom, ki sta lastniško povezani družbi.

Luka Koper: ni šlo za najemanje delovne sile

Inšpektorat je v preteklosti pri izvajalcih pristaniških storitev ugotovil še druge kršitve, kot je neizplačevanje regresa in dodatkov ter pobot plače brez soglasja. V Luki so ob tem zatrdili, da so nemočni, saj ne morejo preverjati poslovanj podjetij, pri katerih najemajo pristaniške storitve.

Tokrat se je Luka na odločbo inšpektorata pritožila, a jo je organ na drugi stopnji zavrnil. Preostane jim še upravni spor, ki ga bodo po poročanju RTV Slovenija, tudi sprožili. To pa zato, ker želijo oporekati ugotovitvi inšpektorja, da je šlo za najemanje delovne sile. Kot zatrjujejo v Luki, pri zunanjih podjetjih naročajo storitve in ne najemajo delovne sile.

Kot še pravijo v Luki, sodelovanja z Enconom in Meolom niso prekinili zaradi inšpekcijskega nadzora. Slednji je bil v letu 2015 po obsegu poslovanja z Luko druga največja družba, ki je ustvarila 1,5 milijona evrov prometa pri poslovanju skoraj izključno z Luko Koper.

Kaj se je zgodilo z delavci Encona in Meola? Drugi gazde so jih zaposlili in na ta način okrepili sodelovanje z državnim pristaniščem. Ali bo odločba inšpektorata pomenila precedens v poslovni praksi, ki se je v Luki ustvarila v začetku devetdesetih let?

Inšpektorat: kršitve se ugotavlja na osnovi konkretnih okoliščin

V Luki so prepričani, da za prekinitev sodelovanja z vsemi izvajalci pristaniških storitev ni osnove, pa tudi sicer bi takšna prekinitev praktično onemogočila delovanje Luke. Glede tega so zadržani tudi na inšpektoratu, kjer pravijo, da so v pristanišču stalno prisotni in vodijo več inšpekcijskih postopkov, tudi glede zagotavljanja dela delavcev uporabniku.

Po neuradnih informacijah naj bi zaradi odločbe inšpektorata postali nekateri gazde bolj previdni. Delavcem naj bi v pogodbo o zaposlitvi dodali obveznost nadzorne funkcije za delo, ki ga opravljajo ostali delavci pri istem gazdi. A na inšpektoratu poudarjajo, da sprememba pogodbe ni dovolj, saj morebitne kršitve inšpektorji ugotavljajo na osnovi konkretnih okoliščin ne glede na to, kaj je zapisano v pogodbah.

Za delavce se je po inšpekcijskem nadzoru tako spremenil le gazda, nekaterim pa tudi urne postavke, saj naj bi jih po odpovedi sodelovanja z Enconom in Meolom druge gazde novačili po nižjih urnih postavkah. Večinoma gre za priseljene delavce, ki v pristanišču opravijo tudi več kot 260 ur mesečno. In plačilo? Od 4,6 evra na uro do 30 centov za tono pretovorjene kave.

Ali lahko odločba inšpektorata pomeni osnovo za ugotavljanje obstoja delovnega razmerja z Luko Koper? Na inšpektoratu pravijo, da lahko delavci sami vložijo na sodišče tožbo za uveljavljanje obstoja delovnega razmerja, če menijo, da ima delo vse elemente delovnega razmerja.  

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Oi |  31 .01. 2017 ob  14: 08
Dajte si prebrat kaj je delavno razmerje kaj to pomeni in kaj mora biti vse izpolnjeno za to
hojlala |  31 .01. 2017 ob  07: 58
Komaj cakam da kasen Ips delavec dokaze na sodiscu da je dejensko v delavnem razmerju z luko in ta ga bo morala zaposlit .Bi blo se zanimivo .......
Dtb |  30 .01. 2017 ob  20: 58
T-Momo 5.clen uprave
Crno na Belem |  30 .01. 2017 ob  20: 11
Ocitno bojo delavci kateri delajo pri Gazdah morali javno objavit svoje ure, placilne liste in bancne izpiske da bo Slovenija in sirsa javnost videla kaj se dogaja ker inspektorat si zatiska oci...
O urniku da ne govorimo... le poglejte po opremi kateri so najvecji lopovi v Luki... firma se siri kot mravljisce na racun delavcev... oddelas 200 ur in ti rece gazda da imas premalo ur..trganje s plac brez zadostne razlage, neplacanje dopustov, nadur, nocnih... za minimalca ?!? Vsem njim ostane le drobiz, zato se stampajo en za drugim kot otroci v afriki... lopovi. Zacensi od Retransa katero podjetje vodi Elvis Koscica pa do T.Momota !
atila |  30 .01. 2017 ob  18: 20
Nas Mujo bi izjavil !
Pri vas v SLO j....be lud zbunjenog!
opazovalec  |  30 .01. 2017 ob  18: 14
ips se bo sam zaklal med sabo saj ste sami pripeljali zadevo tako daleč.....
Majka Luka |  30 .01. 2017 ob  17: 15
No mens lend.....

https://www.youtube.com/watch?v=trDik_YcRrM
port |  30 .01. 2017 ob  16: 58
a zdej bi radi vpeljali agencijske delavce
toni  |  30 .01. 2017 ob  16: 25
glede nato kako delajo luški delavci in če ne bo ips luko bojo zaprli čez eno leto
@HIMZO |  30 .01. 2017 ob  14: 33
300 ur!! prijavi delodajalca ..kaj ni nekdo v luki omejil ure ips-om...očitno pravilo NE velja za vse...
Himzo.... |  30 .01. 2017 ob  14: 21
Luka bi lahko placala bolso urno podstavko!!!
Za vas se nebi nic spremenilo !!!
Drzave ne napadaste ker pobirajo prevec stroskov pri placi?
Kje so delavci Mecatorja in ostalih trgovin ki delajo za 560e na mesec ?
Po drugi strani ste vi tako zvane Gazde prosli za delo !!!
In noben te ne sili da delas toliko ur tko da......
Ko bo drzava luko unicla nebo niti tega vec ...
koliko  |  30 .01. 2017 ob  14: 19
je meni znano, je v vseh firmah najeta delavna sila in ne samo v Luki KP. S tem se bogatijo lastniki teh firm, ki soposojajo delavce. IN ZA VSE JE KRIVA DRŽAVA; KI TO DOVOLI: Potem pa si sama sebi pošilja inšpektojre.
Na zavodu si obrišejo roke in te pošljejo k firmi za najem delavcev. Naj ukinejo zavod in firme- to so samo manjašoldi
1