BODO ZDRAVNIKI STAVKO ZAOSTRILI? Fides že dobil soglasno podporo

Slovenija

Glavni stavkovni odbor zdravniškega sindikata Fides bo danes odločal o morebitni zaostritvi stavke. Če se bodo odločili za to, bodo od ponedeljka opravljali le še tiste storitve, ki so za zdravnike v času stavke opredeljene z zakonom. Za zdaj stavkajo na mehkejši način, a že sedaj ponekod prihaja do težav in odpadajo operacije.

V primeru zaostritve stavke bodo obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke in starostnike ter izvajali operacije bolnikov z rakom. Ne bodo pa opravljali nenujnih pregledov ali posegov.

Po mnenju predsednika Fidesa Konrada Kuštrina bo glavni stavkovni odbor zaostritev sprejel brez težav. Fides je tudi v četrtek na zboru zdravnikov v UKC Ljubljana dobil soglasno podporo za zaostritev stavke.

Včeraj brez vidnejšega napredka med pogajalci

Včeraj so sicer vladni pogajalci in predstavniki Fidesa znova sedli za skupno mizo, vendar pomembnejšega napredka niso dosegli. Vlada je predlagala, da bi zakon, s katerim bi dvignili zgornjo mejo napredovanj za zdravnike, pa tudi druge primerljive poklice, v DZ poslala do konca leta, a se Fides s tem ne strinja. Tako naj bi vlada danes predlagala nov rok vložitve zakona. So si pa, kot kaže, vlada in Fides bližje glede standardov in normativov.

Zdravniki imajo namreč dve glavni stavkovni zahtevi, in sicer sprejem standardov in normativov za zdravnike, ki so že opredeljeni v modri knjižici, ter spremembo plačnega sistema v javnem sektorju, po katerem bi med drugim tudi lahko presegli 57. plačni razred, česar sedaj ne morejo.

V Fidesu so sicer v četrtek na Twitterju zapisali, da je tretji dan stavke v celoti razgalil vse težave, ki jih ima zdravstveni sistem in izrazili tudi prepričanje, da premier Miro Cerar ni ustrezno obveščen o stanju v zdravstvu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
abcčdef |  11 .11. 2016 ob  14: 44
Če bi bila jaz v svojem podjetju tako učinkovita kot so nekateri zaposleni v zdravstvu, bi bila že zdavnaj na cesti. Veš tisto, ko čakaš v ambulanti in medicinske sestre ne dvignejo slušalke na telefonu (nismo pacienti njihove stranke?) ali pa 2 gledajov isti zvezek in vpisujejop neko evidenco, ko te ne more naročiti, ker je druga sestra vzela zvezek in ga odnesla v pisarno na drugi strani hodnika...pogodbost z ginekološko amb. v Izoli zgolj naključna... Zdarvnikom pa vsa pohvala!!!!!
@upor |  11 .11. 2016 ob  13: 42
-1
Mislim, da imaš precej zamegljen pogled na zdravstvene delavce, oz. jih vidiš tako, kot ti jih predstavlja televizija. Problem slovenskega zdravstva niso zdravniki. Velika večina jih je normalnih, delavnih ljudi, ki pridejo vsak dan v službo, opravijo svojih 8 ur, in potem še nadaljujejo z nadurami, ker je to pač potrebno zaradi velikega števila pacientov in norih čakalnih vrst. Tudi oni so davkoplačevalci. Njihove zahteve v tej stavki so več kot racionalne. Problem je v ministrstvu in njihovem slabem vodenju našega zdravstva. Na vsak način se trudijo blatiti zdravnike, medtem, ko so oni tisti, ki nobenemu, ki dela v zdravstvu (to seveda vključuje tudi sestre in vse druge "negosposke" poklice) ne omogočajo dobrega delovnega okolja. Potrebno je pritisniti na ljudi na višjih položajih, ne pa na zaposlene v bolnišnicah, ki tako in tako nimajo skoraj nikakršne kontrole nad čakalnimi vrstami in podobnimi zadevami.
upor  |  11 .11. 2016 ob  12: 51
ne zdravniki. mi, davkoplačevalci, ki smo jim omogočili izobrazbo, da nas zdaj izsiljujejo, bi morali začeti, ne s stavko, temveč z množičnimi demonstracijami, da jim povemo, da so do svojih služb prišli na naš račun zato, ker jih rabimo in ne zato, da se predstavljajo kot gospod, gospa dr...