BODO PREMIJO ZVIŠALE TUDI OSTALE ZAVAROVALNICE? Takšne so njihove napovedi za dopolnilno zdravstveno zavarovanje

Slovenija

Pri zavarovalnicah Vzajemna in Triglav poudarjajo, da bo nadaljevanje trenda rasti celotnih odhodkov v zdravstvenem sistemu vplivalo na premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pri obeh zavarovalnicah sicer zagotavljajo, da bodo zavarovance o morebitnih dvigih premij pravočasno obvestili.

Zavarovalnica Generali namreč s 1. majem zvišuje mesečno premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za 10,39 evra. Kot glavne razloge za zvišanje navajajo neugodne trende na področju zdravstvenih storitev, in sicer rast cen zdravstvenih storitev (t. i. medicinsko inflacijo) ter rast obsega opravljenih zdravstvenih storitev v zadnjem letu. Ob tem se pojavlja vprašanje, ali bosta premijo zvišali tudi zavarovalnici Vzajemna in Triglav, ki prav tako ponujata sklenitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Pri Vzajemni so pojasnili, da bo treba natančno spremljati vse dodatne obremenitve, ki se prenašajo na dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Če se bo trend rasti celotnih odhodkov v zdravstvenem sistemu nadaljeval, bo to vplivalo na premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. "O morebitni spremembi premije bomo zavarovance in javnost pravočasno obvestili," so poudarili pri Vzajemni.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je po svoji vsebini v celoti odvisno od gibanj v obveznem zavarovanju. Višji odhodki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pomenijo hkrati višja doplačila k zdravstvenim storitvam in posledično tudi višjo premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

"Zavarovalnice nimamo vpliva na dejanske stroške za zdravstvene storitve, za katere doplačujemo z naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Vsaka odločitev zakonodajalcev o spremembah cen storitev in plač v zdravstvu pa ima neposreden vpliv na stroške zavarovalnic, ki izvajamo dopolnilno zavarovanje," so zapisali pri Vzajemni.

Pri Zdravstveni zavarovalnici Triglav podobno ugotavljajo, da bo sprememba premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja neizogibna, v kolikor se bo trend rasti celotnih odhodkov v zdravstvenem sistemu nadaljeval tudi v prihodnje. Tudi sami zaznavajo nadaljevanje visoke rasti skupnih odhodkov v okviru zdravstvenega sistema in zagotavljajo, da bodo tudi sami zavarovance o morebitni spremembe premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvestili pravočasno, so sporočili.

V Slovenskem zavarovalnem združenju so navedli, da cene javnih zdravstvenih storitev oziroma porabo sredstev za javne zdravstvene storitve ne določajo zavarovalnice. Če se poveča osnovna cena storitve, se poveča tudi del, ki odpade na doplačilo. Zavarovalnice, ki izvajajo dejavnost dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, so cene tega zavarovanja nazadnje povišale leta 2019, so pojasnili.

"Od zadnjega dviga cen, to je od 2019 do 2022, so se odhodki javne zdravstvene blagajne povišali za skoraj milijardo evrov, tisti odhodki, ki imajo doplačila, so se povišali za dobrih 700 milijonov evrov oziroma za 31 odstotkov," so pojasnili. Zaradi teh trendov se krepi tudi obseg doplačil, so dodali.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  06 .04. 2023 ob  07: 10
dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kot smrt, ki je za vse enaka
vseved |  05 .04. 2023 ob  20: 54
-1
Seveda.Dopolnilno zavarovanje je edina pravična dajatev ki jo plačujemo.Vsi enako.