BEGUNCI V CENTRU ZA TUJCE: Teče postopek vračanja na Madžarsko

Slovenija

Štirinajst sirskih državljanov, ki so jih policisti v noči na četrtek prijeli blizu Lendave pri nedovoljenem prestopu državne meje, so v Centru za tujce v Postojni. Ker nihče od njih ni zaprosil za mednarodno zaščito, trenutno poteka postopek vračanja na Madžarsko, je za STA pojasnil predstavnik policije Drago Menegalija.

Če bi kateri od sirskih beguncev vložil prošnjo za mednarodno zaščito, bi postopek vračanja nemudoma prekinili in bi postopke v zvezi s prošnjo prevzelo notranje ministrstvo, je dodal Menegalija.

Sirci, stari med 23 in 40 let, so, kot so sami povedali policistom, v Pincah nedovoljeno prestopili državno mejo, namenjeni pa so bili v Avstrijo in Nemčijo.

Kot so sicer za STA pojasnili na policiji, so poleg nacionalne zakonodaje dolžni upoštevati tudi mednarodne obveznosti, izhajajoč iz schengenskega sporazuma in podpisanih bilateralnih sporazumov med državami.

Kršitve opredeljuje zakon o tujcih

Kršitve nedovoljenih vstopov v Slovenijo so za vse tujce opredeljene v zakonu o tujcih. Pri tem je postopek točno predpisan in najprej določa, da se vse tujce, ki nedovoljeno vstopijo na ozemlje z Madžarske, najprej skuša na podlagi sporazuma med obema vladama na podlagi najave (neformalne ali formalne) vrniti v državo, iz katere so tujci nedovoljeno prispeli. Če tujci pri obravnavi postopka o prekršku ne podajo namere za mednarodno zaščito, postopek v nadaljevanju predvideva namestitev v Center za tujce v Postojni. Nato se v skladu z dogovorom tujce preda na dogovorjenem mestu madžarskim varnostnim organom.

Če slovenska policija tujcev ne uspe predati, se vodi nadaljnji postopek glede nezakonitega bivanja na podlagi zakona o tujcih. Tujec v tem primeru čaka na odstranitev iz države. Za tujca, pri katerem obstaja nevarnost pobega in ni zapustil države v določenem roku ali ga iz kakršnihkoli razlogov ni mogoče takoj odstraniti, pa policija do njegove odstranitve iz države odredi omejitev gibanja v centru za tujce ali nastanitev izven centra, največ za šest mesecev.

V nekaterih primerih se dopusti, da tujec ostane

Obvezno nastanitev v centru policija lahko nadomesti tudi z milejšimi ukrepi, če se lahko tudi na tak način zagotovi njegovo odstranitev iz države. Tujcu, čigar odstranitev ni dovoljena oz. ni mogoča zaradi zakonsko določenih razlogov, pa se dovoli, da začasno ostane v Sloveniji. Pri tem mu policija izda dovoljenje za zadrževanje za obdobje šestih mesecev z možnostjo podaljšanja, dokler so za to podani razlogi. Z odločbo o dovolitvi zadrževanja policija tujcu lahko določi kraj prebivanja na določenem naslovu. Z navedenim dovoljenjem se tujci gibljejo po Sloveniji nemoteno.

Če tujci zaprosijo za mednarodno zaščito, se ta postopek prekine, osebe pa preda v nadaljnji azilni postopek ministrstvu za notranje zadeve, so še pojasnili na policiji.

Deli novico:

bljak |  13 .09. 2015 ob  17: 57
Po internacionalnem pravu imajo begunci pred vojno pravico bezati le do prve drzave, kjer jih lahko zascitijo pred vojno. Vse naprej je NELEGALNA MIGRACIJA. Zahtevajmo od nase drzave, da ukrepa po zakonih Slovenije in nas zasciti pred to sodrgo! Zapreti meje!!!!
@Aurelio Juri |  13 .09. 2015 ob  14: 41
Spelji si ti te ekonomske migrante domov, naj ti natepavajo zeno in otroke, bebec levicarski!
iskreni |  12 .09. 2015 ob  21: 54
Pa taka humanitarnost, vračat jih nazaj tam, kjer tako nehumano ravnajo z njimi! Zakaj jih ovirate in preprosto ne pustite, da nadaljujejo svojo pot proti ciljni destinaciji? Aja, pozabljam, da živim v ultra birokratski državi, ki še lastnim državljanom vsakodnevno greni življenje z birokratskimi postopki. Že na začetku je slovenska politika skupaj z mediji pokazala svojo paravo lice in padla na izpitu....pa samo 14 jih je, kaj bo šele ko potrka na vrata par tisoč ljudi na dan?
Kako pa Avstrija? |  12 .09. 2015 ob  18: 25
Za begunce, ki so prestopili slovensko-avstrijsko mejo, Avstrijci ne zahtevajo, da prosijo za mednarodno zaščito. Tistim, ki želijo ostati pri njih (ti so v manjšini), jim to omogočijo, ostalim dovolijo, da pot nadaljujejo proti Nemčiji.
@Aurelio Juri |  12 .09. 2015 ob  10: 20
Podpis. Slovenija, razvita Evropa in ZDA so ODGOVORNE za na stalo stanje. Ne zatiskajmo si oči in pomagajmo ljudem. Ali so begunci sploh seznanjeni glede prošnje za mednarodno zaščito? In kaj v bistvu pomeni, če jo podpišejo? Imajo potem morebitne druge omejitve in se morda zato tega ogibajo? Meni namreč to ni dovolj poznano in hvala za morebitne odgovore. Vsekakor pa - SLOVENIJA NAJ TEH SIRIJSKIH BEGUNCEV NE VRAČA NA MADŽARSKO!
Aurelio Juri |  12 .09. 2015 ob  09: 28
Če se to res zgodi, da bodo tile Sirijci vrnjeni od koder so prišli, to je na Madžarsko, pomeni, da je Slovenija že na začetku padla na izpitu iz razumevanja, dojemanja in odzivanja na izziv, ki ga predstavlja ta novodobna selitev narodov.
Zgražali smo se nad prizori s srbsko-madžarske meje in iz glavne železniške postaje v Budimpešti, obsojali grobost madžarske policije in politiko Orbanove vlade, uperjena k preganjanju oz. zavračanju migrantov, Cerar in njegove pristojne ministrice so zagotavljali da bodo pri nas ti ljudje sprejeti povsem drugače, z odprtimi rokami, da obstajajo plani za njihovo oskrbo in namestitev v kolikor bi želeli ostati z nami, oziroma asistenco ob tranzitu k drugim destinacijam, a namesto da bi tem 14 Sirijcem pomagali nadaljevati pot proti Avstriji in naprej do Nemčije, kamor si želijo, bi jih naj vrnili v državo, ki jih noče in maltretira? Mejo so prestopili nezakonito? Ne dvomim, a enako trdijo Madžari, ko gradijo 4 metre visoki zid na meji s Srbijo, pa naj bi ga tudi s Hrvaško, in pravijo da so zakonite poti le preko mejnih prehodov ter da z bodečo žico in zidom varujejo Schengensko mejo. Torej vse ok, bi lahko rekli, tako za Madžare kot za nas?! A temu ni tako! Mase prebežnikov iz vojnih območji Sirije, Iraka, Afganistana in še kod, ki so ubrale pot na kopnem proti domnevno obljubljenim deželam srednje in severne Evrope, kjer vsaj vojne ni, so šli od doma le s kako cunjo in nekaj prihranjenega denarja, večinoma brez ustreznih dokumentov, viz in drugih dokazil o obstoju in pravici do gibanja. Preprosto zbežali so. Korakajo po avtocestah ali se tlačijo v vozilih tihotapcev in, srečnejši, v vlakih ne da bi se spraševali ali bo njihov prehod iz države v državo zakonit ali ne, ampak le z upanjem, da jim bodo civilizirani Evropejci pomagali in da bodo s čim manj mukami prispeli na cilj. To jim je edina želja, zanjo so tvegali in še tvegajo življenje, svoje in svojih najdražjih, ki so jih vzeli s seboj. In ko naletijo na dobre ljudi, kot se je zgodilo v Srbiji, kjer so se tako državni organi kot domačini izkazali po dobrosrčnosti in humanosti, za razliko od makedonskih in kasneje tudi madžarskih oblasti, se jim prikaže pred tv kamerami nasmeh hvaležnosti in radosti, ko pa jih policisti odrivajo, tepejo in celo novinarka spotika in brca, se na njihovih obrazih slika vsa drama njihovega življenja.
Pridružujem se pozivu naših nevladnih in drugih humanitarnih organizaciji vladi in Ministrstvu za notranje zadeve, da naj omenjene štirinajst sirijske begunce s Postojne napotijo naprej v Avstrijo, oz. Nemčijo, ne pa nazaj na Madžarsko.
Morda še to. Preuranjeno je zapisovati tako pri nas kot v Bruslju število migrantov, ki bi jih naj prevzela, nastanila in oskrbela Slovenija. Baje cca tisoč dvesto. Šele ko se bo ta val ustavil, ali vsaj umiril, ko ne bodo ti ljudje več bežali s svojih domov, bo mogoče prešteti vse in doreči koliko bo vsaka članica Evropske unije, z onimi iz Višegrajske skupine vred, sicer naj gredo ven s te skupnosti, ali naj bodo ustrezno sankcionirane, dolžna sprejeti. Ker da se vse to dogaja niso krive le ZDA. Tudi EU je prispevala svoj delež ko je podprla Busheve laži ob napadu na Irak in pri strmoglavljenju Sadama Huseina. Ostali diktatorji, ki so padali, so bili le nadaljevanje te iste, neokolonialne politike.
Ja, in mi? Slovenija? Stali smo zraven, z Ruplovim podpisom na Vilensko izjavo, celo aktivno in torej soodgovorno!