ZGODOVINSKA KRIZA: Število migrantov na Sredozemlju se je skoraj podvojilo!

Svet

Rekordnih 137.000 migrantov je v prvih šestih mesecih letošnjega leta v nevarnih okoliščinah in večinoma na begu pred vojnami in preganjanji prečkalo Sredozemsko morje. To je 83 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, so danes sporočili Združeni narodi.

Razmere se bodo po pričakovanjih še poslabšale s poletjem, ko se število migrantov in beguncev, ki prečkajo Sredozemsko morje, okrepi. Tako je na primer lani v prvi polovici leta čez Sredozemlje v Evropo prišlo 75.000 ljudi, do konca leta pa skupno 219.000, kažejo podatki Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR). Večina migrantov je pri tem prepuščena na milost in nemilost tihotapcem ljudi in morje prečkajo na nevarnih in slabih čolnih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pomorska kriza zgodovinskih razsežnosti

"Evropa se sooča s pomorsko begunsko krizo zgodovinskih razsežnosti," je ob tem v poročilu opozoril UNHCR, visoki komisar za begunce Antonio Guterres pa je izpostavil, da so velika večina ljudi, ki preko morja prihajajo v Evropo, begunci, ki iščejo zaščito pred vojno in pregonom.

Tretjina moških, žensk in otrok, ki so letos preko morja prispeli v Italijo in Grčijo, tako prihaja iz Sirije, kjer divja vojna že od leta 2011. Dvanajst odstotkov jih prihaja iz Afganistana, kjer nasilje ne pojenja, in Eritreje, do koder bežijo zaradi represivnega režima, izpostavlja UNHCR. Ostale glavne države izvora migrantov so še Somalija, Nigerija, Irak in Sudan.

Med poskusom prečkanja Sredozemskega morja je v prvih šestih mesecih letošnjega leta umrlo 1867 ljudi, od tega 1308 samo v aprilu.

Dobra politika lahko rešuje življenja

Zaradi drame migrantov v aprilu so voditelji Evropske unije pospešili iskalne in reševalne akcije na morju, tako da je pri prečkanju morja maja umrlo 68 migrantov, junija pa 12. Ta upad smrtnih žrtev po ocenah UNHCR kaže na to, da "je z dobro politiko ob podpori učinkovitega operativnega odgovora mogoče rešiti več življenj na morju", je izpostavil Guterres.

Poudaril je še, da je treba še naprej ohraniti pozornost do tega vprašanja, saj ostaja tveganje za tisoče beguncev in migrantov, ki vsak teden prečkajo Sredozemlje, izredno visoko.

Želijo si večje solidarnosti z migranti

V poročilu UNHCR tudi poziva k večji solidarnosti z migranti, tako da bi jim zagotovili boljše pogoje sprejema in bivanja ter vzpostavili zakonite migracijske poti. Poziva tudi k večji solidarnosti z evropskimi državami, ki jih sprejmejo največ.

Pozdravili so odločitev EU o prerazporeditvi 40.000 sirskih in eritrejskih prosilcev za azil, da bi zmanjšali pritisk na Italijo in Grčijo, a dodali, da so potrebni tudi drugi ukrepi, še poroča AFP.a

Deli novico:

goričan |  02 .07. 2015 ob  07: 59
Zanimivo je to, da so ti begunci večinoma mladi moški. Če bežijo zaradi vojne, kje so ženske in otroci? To so po moje v veliki večini ekonomski emigranti in bi jih morali po hitrem postopku vrniti nazaj.
sveti jurij |  01 .07. 2015 ob  17: 23
Vsi imajo polna usta skrbi za pravice beguncev.KDO PA SE ZAVZEMA ZA PRAVICO NAS KI TUKAJ ŽIVIMO DA NE SPREJMEMO BEGUNCEV V NAO SREDINO?
več kot jih bomo sprejeli |  01 .07. 2015 ob  14: 46
več jih bo šlo na pot, če bi vse vrnili nazaj, se nobeden ne bi odpravil na plovbo...
TORPEDO |  01 .07. 2015 ob  13: 03
drijo v sredino.
Koprcan |  01 .07. 2015 ob  12: 02
oni nas hocejo kolonizirat in podredit islamu
Sigurno ... |  01 .07. 2015 ob  09: 57
... ni prav, da se problemi doli rešujejo tako, da se jih ustvarja drugje. Tukaj povsem podpiram Avstralijo in njihove ukrepe. Edina izjema zame bi morali biti politični preganjanci in otroci, drugače pa po kratkem postopku nazaj oz. preprečit potovanje še preden so na odprtem morju.