ZDRAVILO ZA RAKA DRAŽJE ZA 800 ODSTOTKOV: Stara zdravila brez konkurence

Slovenija

Podražitve nekaterih starejših zdravil za zdravljenje raka na onkološkem inštitutu (OI) segajo od 300 do prek 800 odstotkov. Samo za osem pogostih onkoloških zdravil bo OI letos predvidoma odštel trikrat več kot pred dvema letoma, čeprav poraba ne narašča, v Financah piše Andreja Rednak in se sprašuje, zakaj se to dogaja.

Nekateri pravijo, da se to dogaja zaradi dumpinga. Da so ponudniki pred leti na skupnem razpisu ministrstva za zdravje z dumpinškimi cenami - celo do 94-odstotnimi popusti(!) na najvišje dovoljene cene - izrinili konkurenco s trga, zdaj pa dražijo in žanjejo.

Farmacevtske družbe postajajo vse večje, globalni prevzemi in združitve so zaznamovali zadnja leta. To se dogaja na vseh ravneh, od proizvodnje do veleprodaje, pri originatorjih in generikih. Konkurence je manj. Tisti, ki ostajajo, imajo dovolj povpraševanja in niso več voljni dajati visokih popustov.

Tudi v ZDA so farmacevti (denimo Valeant, Turing Pharmaceuticals in drugi) za več sto, celo več tisoč odstotkov podražili stara zdravila brez konkurence. Ker so jih lahko. No, tu se podobnost z nami konča.

Razlik je več. Ključna je, da so zdravila v ZDA zelo draga, saj cen ne regulirajo. Pri nas so cene zdravil na recept še zelo zmerne, saj so regulirane in vezane na cene v Nemčiji, Franciji in Avstriji. A prej opisane globalne spremembe vplivajo tudi na trge v EU.

Še ena razlika je, Slovenija na področju zdravstva - pa tudi sicer - nima politika, ki bi o težavah in rešitvah razmišljal širše, celovito, in ki bi videl malo dlje od lastnega nosa, tudi poudarja komentatorka.

Deli novico: