VOLILNI MOLK: Odprla so se volišča za referendumsko glasovanje

Slovenija

Ob sedmi uri se je po državi odprlo več kot 3100 volišč, na katerih bo lahko 1,7 milijona volilnih upravičencev oddalo svoj glas na referendumu in odločalo o usodi novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Glasovanje bo potekalo do 19. ure, dotlej pa še vedno velja volilni molk.

Do 19. ure bo odprtih 3113 rednih volišč in 59 volišč, na katerih bodo glasovali volivci zunaj kraja stalnega prebivališča. Glasovanje bo potekalo tudi na 32 diplomatsko-konzularnih predstavništvih.

Volivci morajo na volišče prinesti osebni dokument, po možnosti pa tudi obvestilo o volišču in dnevu glasovanja, ki so ga prejeli na dom. Volili bodo lahko tudi, če vabila ne bodo imeli pri sebi, in sicer na podlagi vpisa v volilni imenik. Tisti, ki bo pomotoma izpuščen iz volilnega imenika, pa ima možnost, da glasuje s potrdilom. Tega mu bodo lahko tudi danes izdali na upravni enoti.

Glasuajete lahko za ali proti

Po prihodu na volišče bo volivec prejel glasovnico z referendumskim vprašanjem: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 3. marca 2015?" Glasuje tako, da obkroži za ali proti. Glasovnica bo sicer veljavna tudi, če bo volivec glasoval drugače, vendar bo njegova volja kljub temu jasno razvidna.

Vse do zaprtja volišč velja volilni molk. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju. Prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejema dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve.

Ob 19.00 izidi predčasnega glasovanja

Državna volilna komisija bo po 11., 16. in 19. uri objavila podatke o volilni udeležbi. Po 19. uri bodo najprej objavljeni izidi predčasnega glasovanja, ki je potekalo od torka do četrta, nato pa bodo volilni organi sproti objavljali preštete glasove. Glavnina glasovnic naj bi bila prešteta pred 21. uro. V dneh po referendumu bodo prešteli tudi glasove po pošti iz Slovenije in tujine. V tujino so sicer poslali 1684 glasovnic, za glasovanje po pošti iz Slovenije pa 930 glasovnic.

Na uradne izide referenduma pa bo treba počakati predvidoma do 16. februarja, in sicer zaradi nove referendumske ureditve, po kateri se mora za zavrnitev zakona na referendumu izreči večina udeležencev referenduma, pri čemer pa mora ta večina hkrati predstavljati tudi najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev.

Kvorum čez 340.000 volivcev

Glede na volilne imenike, pripravljene pred tokratnim referendumom, to pomeni 342.810 volivcev. V imenike je namreč vpisanih skupno 1.714.050 volivcev, od tega 1.633.952 volivcev s stalnim prebivališčem v Sloveniji in 80.098 volivcev brez stalnega prebivališča v Sloveniji. Končno število glasov, potrebnih za izpolnitev kvoruma, pa bo DVK ugotavljal po referendumu, saj bodo k številu volilnih upravičencev prišteli morebitne volivce, ki so prišli na glasovanje, a so bili iz volilnega imenika pomotoma izpuščeni, odšteli pa bodo tiste, ki bodo umrli od sestave volilnega imenika do dneva glasovanja.

Če bo novela na referendumu potrjena, bo začela veljati 15. dan po objavi v uradnem listu, uporabljati pa se bo začela šest mesecev po uveljavitvi. Če pa bo na referendumu zavrnjena, ne bo stopila v veljavo, DZ pa eno leto po razglasitvi izida ne sme sprejeti zakona, ki bi bil vsebinsko v nasprotju z odločitvijo volivcev.

Deli novico: