V ZAOSTRITEV STAVKE: Štrukelj vladne sklepe označil za škandalozne

Slovenija

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je danes izrazil ogorčenje nad sklepi, ki jih je v četrtek sprejela vlada, saj da so v nekaterih delih takšni, da napeljujejo h kršitvi že sprejetih dogovorov. Napovedal je stopnjevanje stavkovnih aktivnosti. Obenem pa se je vprašal, ali ni morda tudi odstop glavnega vladnega pogajalca del vladne taktike.

Štrukelj je na današnji novinarski konferenci dejal, da vlada z odstopom ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja z mesta glavnega vladnega pogajalca morda želi zgolj zavleči pogajanja. Pogajalca namreč zdaj nima, išče ga lahko več tednov. "Vlada se skuša na nekorekten način izmakniti svoji odgovornosti," je ocenil. Prav tako se je vprašal, ali ni prav ministrstvo za javno upravo pripravilo predlogov sklepov, za katere Koprivnikar zdaj trdi, da so neuresničljivi.

Nekatere vladne sklepe je sicer Štrukelj označil za škandalozne. V enem od njih namreč vlada po besedah Štruklja umika svoj predlog, ki se je nanašal na vrednotenje delovnih mest, ki so primerljiva z zdravniki. Ker s tem vlada krši že sprejeti dogovor, to po njegovih besedah pomeni, da so vse stavke odslej lahko plačane.

Vlada se iz njih norčuje

Še bolj pa je Štrukelj ogorčen nad sklepom, s katerim vlada po njegovih besedah posameznim poklicnim skupinam neposredno odreka pravico do zviševanja plač. Na eni strani se torej vlada strinja, da rast plač v vzgoji in izobraževanju močno zaostaja za rastjo plač v primerljivih poklicih, na drugi strani pa pravi, da se ne sme nič spremeniti, je ponazoril. Ocenil je, da se vlada iz njih norčuje in da ponižuje zaposlene.

Takšni destruktivni sklepi so po njegovih besedah v nasprotju z argumentirano zahtevo po odpravi zaostankov v plačah. Vlada očitno želi "poglobiti konflikt do skrajnih razsežnosti", je povedal Štrukelj in napovedal stopnjevanje in zaostrovanje stavke.

Torkova pogajanja še niso odpovedana

Mandat za to, da se stvari postavijo na svoje mesto, ima zdaj samo predsednik vlade, je prepričan. Zato meni, da se "hitro bliža čas, ko bo moral za ta pogajanja prevzeti odgovornost", saj so, kot je še dodal, na robu tega, da stvari "uidejo izpod nadzora".

Predvidena torkova pogajanja po besedah Štruklja sicer še niso odpovedana. Če bodo, bo po njegovih besedah zanimivo prebrati, na kakšen način bo vlada to pojasnila. Na vprašanje, kdo bi bil zanje primeren pogajalec z vladne stvari, pa je odvrnil, da je zanje dober vsak, ki ga bo vlada predlagala. O imenih ni hotel špekulirati, je pa izrazil željo, da bi v pogajanjih tudi stališča ministrstva za izobraževanje imela določeno težo.

Vlada ustvarja konflikt in ga še poglablja

Predsednica glavnega odbora Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Jelka Velički je ob tem med drugim opomnila na število stavkajočih na zadnji stavki 14. februarja. "40.000 zaposlenih v celotni vertikali vzgoje in izobraževanja je 14. februarja prekinilo delo in 20.000 stavkajočih je sodelovalo na največjem shodu dejavnosti v samostojni Sloveniji," je povedala.

To so številke, ki bi morale vlado skrbeti, za temi številkami stojimo ljudje, je opomnila Veličkijeva. Vendar pa dogodki zadnjih dni po njenih besedah kažejo, da so očitno preslišani in spregledani. To v sindikatu čutijo kot posmeh zaposlenim, ki so upali javno izpostaviti nezadovoljstvo s podcenjevanjem njihovega dela. Vlada s tem ustvarja konflikt in ga še poglablja, je prepričana predsednica glavnega odbora sindikata.

Vladi zato sporoča, da ne bodo odnehali, saj so zahteve utemeljene. "Ne zahtevamo več, kot imajo drugi, zahtevamo samo toliko, kot imajo drugi s primerljivo izobrazbo že zdaj," je zatrdila. Energijo zato že vlagajo v naslednji datum, za katerega je napovedana stavka, 14. marca.

Deli novico:

@@FERDO |  20 .02. 2018 ob  13: 07
Ne mores tako gledat, zakaj zakaj...ce jim ni prav naj gredo delat v privat sektor !
uciteljica 1 razred, dela cca. 4 ure na dan od 8 h do 12 h, 4 x na leto dopust 2 meseca dopust poleti. Kaj bi se hoteli 2000 eur place neto ?!? in 13. in 14. palco ?
Smrdo |  19 .02. 2018 ob  21: 41
-1
Ta Štrukolo je najprej povaljal Kučanovo hči in naredil z njo otroka. Njun tamali je postal lastnik stanovanja, ko je bil star 9 let ... pa ni šlo za nobeno dedovanje.

Hkrati pa ta Štrukolo poleg 2.400 neto mesečno, počuča še kakih 700 eurov neto mesečno. Dodamo še sejnine za predsedovanje v nadzornem svetu Modre zavarovalnice in številka pokaže kakih 4.500 eur mesečno.

Kdor podpira te ljudi, ali je nor ali neumen kot zemlja.
@ferdo |  19 .02. 2018 ob  21: 07
Zakaj pa niste vi učitelj? Vsak ima svobodno odločitev in izbiro. Tudi vi.
Svizec |  19 .02. 2018 ob  18: 34
-1
Izsiljuje državo in zavija čokolado. Verjetno je že 27 let na istem delovnem mestu in se ga drži oprijet kot koala na drevesu
aničnebo |  19 .02. 2018 ob  17: 27
-1
ker je primerljiva raven izobrazbe samo eden od nešteto drugih faktorjev ki vplivajo na plačno politiko v javnem sektorju. Pa še ta jima .- SVIZu ne gre na roko.Že dolgo časa je od tega ko so najboljši dijaki gimnazij in srednjih šol maltene bili nominirani za profesorje. Sedaj so v ospredju zdravniki, farmakologi,inženirji, pravniki in šele potem pridejo v vrsto učitelji in pdb poklici. Seveda ne mislim da je pomen učiteljev z tem manjši. Da pa so izobraževalne ustanove tudi v največji meri odgovorne za hiperinflacijo poklicev in delovne sile ki je zaposljiva samo v javnem sektorju pa si upam trditi. In interes za to je samo eden - DENAR. Ne bom se vpletal v takšne in drugačne namene megalomanskih zahtev SVIZA, vsekakor pa ustvarjajo možnosti za restriktivne in izredne ukrepe vlade RS na vseh področjih delovanja javnega sektorja, kar bi se sindikatom vrnilo kot bumerang, ne glede na to kdo in s kom bo sestavljal novo vlado po volitvah. Z predstavnikoma sindikatov vsekakor ne. Zatorej pamet v glave. V kalnem se samo sulci lovijo.
strukelj |  19 .02. 2018 ob  17: 22
-1
Strukelj je militanten , ce ni to , kar on govori sovrazen govor in siritev netolerance , ; seveda on lahko pocne kar hoce ;
bine |  19 .02. 2018 ob  16: 34
Nekateri učitelji do dejansko premalo plačani za svoj trud, požrtvovalnost, uspešnost,... Vendar trditi, da so vsi učitelji strokovnjaki je smešno. Nesposobne poslati na cesto. Kar pa se plač tiče: Sam delam v zasebnem sektorju in, če mi kaj ne leži si pač moram izbrati drugo delo. Isto svetujem učiteljem.
ferdo |  19 .02. 2018 ob  16: 25
pojdite delat ! delat !
jurij |  19 .02. 2018 ob  15: 36
najprej naj država pošlje v pokoj vse tiste ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev. Vsem upokojencem, ki pa še vedno delajo občasno ali stalno v javnem sektorju pa naj to prepove.