UREDITEV JERNEJEVGA KANALA IN RIBIŠKEGA PRISTANIŠČA SEČA: Projekt ustavil zavod za kulturno dediščino in to zaradi mulja!

Piran

Projekt ribiškega pristanišča Seča in ureditev Jernejevega kanala sta obtičala. Težave so nastopile že z razpisom okoljskega ministrstva za ribiško pristanišče, kjer bi piranska občina lahko prišla do 900.000 evrov. A za občino to še zdaleč ni bila edina brca, ki so je bili deležni. Glavna težava je odlaganje izkopnega materiala – mulja, ki ga je občina nameravala začasno shraniti na opuščenem solnem polju. Na piranskem zavodu za varstvo kulturne dediščine se namreč s tem ne strinjajo, saj so prepričani, da projekt, tako kot je zamišljen, ogroža obstoj solin.

Na vse pretege poskuša piranska občina urediti Jernejev kanal, a je vse od leta 2005, ko je bil sprejet lokacijski načrt Seča, problem videti kot praktično nerešljiv. Na črno postavljenih pomolov in privezov zaradi nedorečene zakonodaje ni mogoče odstraniti. Če plovilo ne ovira plovbe, inšpekcija ne more ukrepati, pišejo Primorske novice.

Občina Piran je za ureditev Jernejevega kanala izdelala projektno dokumentacijo, ki predvideva nove pomole, manjše objekte za ribogojce in školjkarje ter hortikulturno ureditev. V pristanišču in plovnem kanalu pa predvideva poglobitev zamuljenega dna. To bi omogočilo plovbo tudi ob oseki. A s projektom izgradnje ribiškega pristanišča v Seči, ki je ocenjen na 2,13 milijona evrov, in poglobitve ter očiščenja Jernejevega kanala, ki je ocenjen na 2,89 milijona evrov, kot kaže, še nekaj časa ne bo nič.

Piranska občina je nameravala odstranjen mulj začasno shraniti na enem od zapuščenih solnih polj in ga kasneje uporabiti pri utrjevanju protipoplavnih nasipov ob reki Dragonji. A verjeli ali ne, tako ekološko neoporečna stvar kot je mulj, lahko zaustavi dela v celoti. Kot so za Primorske novice povedali na piranskem zavodu za varstvo kulturne dediščine, je stanje kanala in mandrača res slabo, a so prepričani, da bi projekt, tako kot je zastavljen, ogrozil obstoj Sečoveljskih solin.

Piranska občina se je pritožila

Na piranskem zavodu za varstvo kulturne dediščino menijo, da bi predvidena ureditev onemogočila dotok sveže vode v soline. Ta pa je ključni sestavni del solin ter kulturne dediščine in kulturne krajine. Bodo pa projekt podprli, če ga bo občina ustrezno dodelala.

Piranska občina se je na takšno odločitev zavoda za varstvo kulturne dediščine pritožila kulturnemu ministrstvu. Občinski svetniki se bodo s problemom seznani na prihodnji seji sveta.

Težave z iskanjem zasebnega investitorja

Območje bi lahko uredili, če bi zgradili nov mandrač, a iskanje strateškega partnerja oziroma zasebnega investitorja do sedaj ni bilo uspešno. Zadrževala naj bi jih predvsem ocena, da krajevno pristanišče s komunalnimi privezi ni ekonomsko upravičeno. Projekt vreden 2,9 milijona evrov je občina Piran najprej uvrstila v regionalni razvojni program za južno Primorsko kot ureditev obalne promenade, zaradi prioritet EU pa ga je kasneje preoblikovala v projekt prilagajanja klimatskim spremembam.

Deli novico:

Istran |  31 .05. 2018 ob  16: 56
Verjetno pri kakem zapuščenem plovilu se najde kaka reg. številka in po tej sledi prideti do lastnika in ga oglobiti pa magari ostal brez( budant) aja oprostite spodnjic....
Nikakor |  31 .05. 2018 ob  13: 04
Dani,v Piranski občini črnih gradenj NE rušijo,oz. samo domačinom,tisti ki imajo vikende z elektriko in vodo v Fiesi in Pacugu na kmetijskih zemljiščih,pa bodo v kratkem lahko legalizirali.
Dani |  30 .05. 2018 ob  23: 50
Če postaviš hišo na črno ti jo zrušijo. Zakaj ne odstranijo tudi pomolov? Je veliko naših politikov tam, ki ima priveze?
zavod za spomeniško varstvo |  30 .05. 2018 ob  10: 26
to je tako pri nas... nič tikat, nič premikat. bog ne daj da bi kdo kaj spremenil.. tako razmišljanje imajo lahko samo tisti, ki imajo plačo 15. neglede na nič. njim je fino in to je to. naj občina sanira pa čaw... ko je enkrat narejno je... ta zavod ima malo preveč pooblastil za moje pojme.. lepo da se ohranja kulturna dediščina ko gre pa to v absurd... leta 2018 ne moremo živeti kot v letu 1300 pač.. ker drugače lahko kar ven skopljeno vso kanalizacijo in mečemo spet iztrebke skozi okno. da ne govorimo o vodovodih in podobno. malo so mimo gospodje.. sicer pa itak narava sama potem gre v korak s časom ker se stvari posujejo pa je mir. tako da ohranjanje v večnost je itak utopija. poslikajo naj si pa bodo vseeno lahko služili s predavanjem o nekoč.
sanpjer |  30 .05. 2018 ob  10: 18
kot je povedal Joc Pečečnik na soočenju, Slovenija je ugrabljena država s strani birokratske mafije oziroma birokratov tretjega nivoja.
GAMAD |  30 .05. 2018 ob  09: 57
Slovenska klasika... Zato pa ljudje zgubljajo voljo karkoli ustvarjati in delati v tej naši deželi... Raje da vse propada, da je vedno manj dogodkov in da čim bolj smrdi... potem pa se gremo nek turizem... ljudje postajamo apatični... na take birokratske ovire raznih zavodov in organizacij, ki mešajo meglo in jim je v interesu onemogočati razvoj, opozarjajo tudi podjetniki, ki želijo investirati in razvijati svoja podjetja v Sloveniji... se jim samo klanjam, da ne spakirajo kufrov in gredo čez mejo... pa verjetno so podjetniki najbolj osovražena kasta v Sloveniji... ker se vse meče v isti koš... ampak politikom, ki omogočajo takšen kaos s svojo nesposobnostjo prilagajanja zakonodaje, se pa ljudje velikokrat klanjajo in smejčkajo, če jih srečajo... V nedeljo bodo že 20tič obkrožili SD, DESUS, SDS in vso ostalo gamad, ki je že 25 let na oblasti, s škarjami in platnom v rokah, pa ne naredijo nič pametnega. Neke malenkosti. Pa še to večinoma na slabše. Ampak važno, da obljubijo, da sedaj pa RES, po 25 letih bodo končno rešili zdravstvo, birokracijo itd.
Piran |  30 .05. 2018 ob  09: 50
Piranski zavod kulturne dediščine naj se raja ubada z izgledom Pirana,PVC okna in vrata na meščanskih hišah,klime vsepovprek,fasade po želji,altane v xxx stilu.Piranska občina pa naj uvede zakon o vzdrževanju starih hiš v Piranu,ker jih je pol nevarnih,odpadajoče fasade,strehe,ki puščajo,hodniki v ku..u..ker te hiše po zakonu ne potrebujejo upravljalca.
stanje |  30 .05. 2018 ob  09: 20
Jernej-pred kratkim sem preštel plovila: cca 250 bark, od tega 40 potopljenih, od tega 60 vikendov. Lepo.
Fazan-včeraj sem hodil mimo, voda črna kot fonja iz greznice.Še lepše.
Stanje ni lepo a ,če ne gledaš je vse v redu.Oni ?

crniovcar |  30 .05. 2018 ob  08: 48
KRETENI......Kdo je šef zavoda za kulturno dediščino ON je tisti ki je zaustavil-
-Na piranskem zavodu za varstvo kulturne dediščine se namreč s tem ne strinjajo, saj so prepričani, da projekt, tako kot je zamišljen, ogroža obstoj solin.
-a ta svinjasrije ne ogroža soline ?????????????????????'
JVI |  30 .05. 2018 ob  08: 00
S fotografijami kanala natisniti prospekte in jih dnevno deliti turistom na Obali .....
Justino |  30 .05. 2018 ob  07: 15
Ta kanal zasipat in bo mir.
kanal Fazan |  30 .05. 2018 ob  07: 13
občina je podarila Marini kanal Fazan in otok,Metropolu plažo, Hotelom plaže, Bernardinu zemljišča,letališče Srbom, soline Telekomu....itd.
No še bi se našlo............kanal Jernej je tudi na spisku.
Slab gospodar občina PIRAN
1