Upravljavci kopališč znova "strašijo" z vstopninami

Poletje in z njim kopalna sezona že trkata na vrata. Kot pred vsakim začetkom sezone pa se začenja tudi razprava o tem, ali bodo kopališča brezplačna, oziroma ali bodo upravitelji pobirali vstopnino. Vsakršno vprašanje o tem je sicer popolnoma brezpredmetno, saj so inšpektorji in državni organi že večkrat jasno povedali, da je dostop do morja javno dobro in potemtakem brezplačen za vse. Zakon se v tem času ni spremenil, a kljub temu nekateri upravljavci napovedujejo pobiranje vstopnine. Kdaj bo zadeva sistemsko rešena, še ni jasno. 

Urejena kopališča na slovenski Obali so večinoma brezplačna, je pa tudi nekaj takih, kjer pobirajo vstopnino in tudi za letos so napovedali omenjeno prakso, predvsem v Portorožu, na Bernardinu in v Strunjanu. Po razlagi Ministrstva za kmetijstvo in okolje pa s tem ravnajo protizakonito, saj omejujejo dostop tja, kamor gre lahko vsak, ker je obalni pas razglašen kot javno dobro. 

Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje so nam tako pojasnili, da "zakon o vodah posebej določa poseben pravni režim tudi v priobalnemu zemljišču morja. Priobalno zemljišče sega najmanj 25 metrov od meje obale v notranjost. Status priobalnega zemljišča ima tako zemljišče ne glede na to, ali je v javni ali zasebni lasti. V obeh primerih je treba omogočiti prost dostop do vode za izvajanje kopanja, obenem pa je treba tudi dopustiti vsakomur, da se zaradi izvajanja kopanja zadržuje na priobalnem zemljišču morja."

Številni upravljavci kopališč pa so za letošnjo sezono že napovedali pobiranje vstopnine, čeprav za to ni nobene pravne podlage. Sami očitno zakon tolmačijo drugače. 

Kje je "trik"?

Upravljavec kopališča, ki nudi določene storitve, seveda lahko te storitve, kot so uporaba sanitarij, tušev, ležalnikov itd., trži. A to bi moral strogo ločiti od kopanja. Tega pa večina ne počne. Enostavno zaprejo območje in pobirajo vstopnino, četudi pride nekdo na kopanje in se odloči, da omenjene infrastrukture ne bo uporabljal. Nihče pa mu ne sme zaračunati tega, da svojo brisačo in stvari odloži v pasu do 25 metrov od morja. To dejansko pomeni, da se lahko vsakdo kopa brezplačno, kjerkoli to želi. 

Očitno veliko ljudi tega dejstva ne pozna in tako še naprej plačuje vstopnino na plaže. Pobirali pa jo bodo, vse dokler ne bodo inšpektorji znova na delu. 

Več iz rubrike Morje:

Pomorska dediščina Istre v knjigi

Rovinjski swinger sex na plaži Punta Križa legaliziran

Nov pomol do konca maja?

Deli novico:

kje je lektura |  28 .04. 2013 ob  10: 26
upravljálec -lca [u̯c] m z -em člov. (ȃ) upravljavec upravljálka -e [u̯k] ž, člov. (ȃ) upravljavka upravljálčev -a -o [u̯č] (ȃ)

upravljávec -vca m z -em člov. (ȃ) ~i tovarne upravljávka -e ž, člov. (ȃ) upravljávčev -a -o (ȃ)

V Sp 2001 torej najdemo oba zapisa.
Očitno sta oba pravilna!
Da ne bomo samo po forumih kopirali, kot nekdo spodaj, ane :)
@Kje je lektura |  27 .04. 2013 ob  13: 31
-1
Pravilen zapis je le eden: upravljavec.
Zakaj? Do tega vodi pravilo slovenskega jezika: kadar se koren besede končuje na -l ali -lj, se tvorjenki spremeni obrazilo iz -lec v -vec.

Primer:
(1) koren upravljavca je upravlj-. > jedro se konča na lj-
Začne se z osnovno besedo upravljati, kjer ločimo upravlj- (koren), -a-ti (glagolska pripona končnica).
Upravlj-a-vec je tisti, ki upravlj-a. Zato sledi tvorjenka s končnim obrazilom -vec: upravlj- -a- (glagolska pripona) -vec (priponsko obrazilo).

(2) volivec < tisti, ki vol-i; > jedro se konča na l-
vol- -i- (glagolska pripona) -ti (priponsko obrazilo)
tvorjenka: vol-i-vec

Podobni primeri so še: razstavljavec, postavljavec ...
popravek :) |  27 .04. 2013 ob  10: 15
* ne upravljaVec
kje je lektura |  27 .04. 2013 ob  10: 13
upravljaLec in ne upravljalec.
Kortulač |  26 .04. 2013 ob  11: 25
Naši nonoti so se borili in umirali da bi mi imeli svobodno morje, in zdej da bi plačal za se kopat , pa sej so budale. Zgleda da bo treba naredit ku so nardili naši nonoti sez fašisti, jim zbet ven vse zobe!!!!!
zakonodajalec |  26 .04. 2013 ob  08: 28
Ministrstvo je že rezerviralo sredstva za dnevno čiščenje priobalnega pasu in za varovanje kopalcev , razpis je predviden v letu 2020 , do takrat pa se bodo plaže same čistile z posebno nanotehnologija, katero pa še morajo odkriti. Eventualni utopljenci , oziroma sorodniki , naj račun izstavijo kar na ministrstvo.