UPOKOJITEV V LETOŠNJEM LETU: Izenačeno za oba spola

Slovenija

Zahtevana pokojninska doba za starostno upokojitev se v letošnjem letu izenačuje za oba spola in znaša 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Ženske bodo morale biti stare 59 let in osem mesecev, moški pa 60 let. V letu 2018 bodo za izračun pokojninske osnove upoštevali katerih koli najugodnejših zaporednih 24 let zavarovanja.

Po pokojninskem zakonu 40 let pokojninske dobe brez dokupa pomeni 40 let, v katerih je bila oseba obvezno vključena v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Po noveli pokojninskega zakona, ki se je začela uporabljati 1. januarja 2018, pa se bo tudi prostovoljna vključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje v času do konca leta 2012 štela kot pokojninska doba brez dokupa.

Ženske se bodo lahko letos upokojile tudi pri starosti 64 let in z najmanj 20 leti pokojninske dobe ter pri starosti 65 let in z najmanj 15 leti zavarovalne dobe, so sporočili z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz).

Moški se bodo lahko tako kot že v letu 2017 upokojili tudi, če bodo stari 65 let in bodo imeli najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Starostno se je mogoče upokojiti tudi pri nižji starosti

Pravico do starostne pokojnine je v določenih primerih mogoče pridobiti tudi pri nižji starosti, in sicer zaradi skrbi za otroka, služenja obveznega vojaškega roka in zaradi vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 18. letom starosti.

Poleg tega je pravico do starostne pokojnine mogoče pridobiti pri nižji starosti tudi zaradi dela na delovnih mestih, kjer se je zavarovalna doba štela v povečanem trajanju, ter zaradi osebnih okoliščin, pogojenih z zdravstvenim stanjem, zaradi katerih so bile osebe do 31. decembra 2000 upravičene do štetja zavarovalne dobe s povečanjem in nato do prištete dobe.

Višina odstotka za odmero starostne pokojnine znaša za 15 let zavarovalne dobe za ženske 29 odstotkov pokojninske osnove, za moške pa 26 odstotkov. Za vsako nadaljnje leto pokojninske dobe se ženski prišteje 1,38 odstotka, moškemu pa 1,25 odstotka.

Za predčasno pokojnino se šteje tudi dokup, novost pri vdovskih pokojninah

Za razliko od pogoja za starostno upokojitev, kjer je zahtevanih 40 let pokojninske dobe brez dokupa, gre v primeru predčasne pokojnine za 40 let pokojninske dobe, ki denimo zajema tudi leta, ki so jih zavarovanci dokupili

Vdova oziroma vdovec letos praviloma pridobi pravico do vdovske pokojnine, če je dopolnil 56 let starosti, kar je šest mesecev več kot lani.

Deli novico:

v glavnem |  04 .01. 2018 ob  11: 16
ženske ali moški... vsi bomo crknili na delovnem mestu!
yasuo |  03 .01. 2018 ob  17: 52
@ yasuo
ne trosite floskule
rajši prevzemite vlogo ki vam jo je dodelila narava tako da ne bo obveljala trditev Tesle da bo zahodno civilizacijo uničila ženska
@yasuo |  03 .01. 2018 ob  14: 31
-1
Glede pokojninske dobe so ženske izenačene z moškimi, glede dela, skrbi vsekakor moški niso izenačeni z ženskami. Ženske so tudi slabše plačane za svoje delo v službi. Enakopravnost počasi počasi prihaja s tem, ko se zopet priviligira moške.
@yasuo |  03 .01. 2018 ob  12: 49
torej sedaj lahko mirno čakajo da doma kdo skuha, opere, nahrani otroke, naredi z njimi nalogo, pospravi, lika.... itd. da si bomo vendarle enaki.
yasuo |  03 .01. 2018 ob  12: 07
končno so na tem področju ženske enakopravne moškim