UMETNI KOLKI NAJDRAŽJI V ŠEMPETRU: Veliko možnosti za prihranke pri nakupih medicinske opreme

Slovenija

Medicinski pripomočki, kot so srčno-žilne opornice, kolčne proteze, srčni spodbujevalniki itd., se po državi plačujejo po različnih cenah in kupujejo prek posredniških podjetij. Razlike v cenah teh pripomočkov so v primerjavi s tujino, denimo s Finsko, velike, so med drugim razkrili v sinočnji oddaji Tarča na Televiziji Slovenija.

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor kupujejo skoraj štirikrat dražje srčno-žilne opornice kot v Ljubljani. Če bi jih nakupili po najnižjih cenah v Sloveniji, bi v prihranili 481.000 evrov. Če bi na primer bolnišnice vseh 6245 srčno-žilnih opornic lani kupile po najnižji ceni, bi prihranile 810.000 evrov, so poročali.

Po informacijah Tarče, ki je predstavila analizo podatkov, opravljeno v okviru projekta TVS Ekstravisor, bi tako v šempetrski bolnišnici lahko lani opravili 13 kolčnih operacij, če bi umetne kolke istega proizvajalca kupovali po ceni, kot so jo dosegli v Splošni bolnišnici Jesenice. Več kot 730.000 evrov bi bolnišnice, zlasti UKC Ljubljana, prihranile pri spodbujevalnikih, če bi jih kupovale po najnižjih cenah.

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je pojasnila, da na ministrstvu pripravljajo standarde za medicinsko-tehnične pripomočke, na podlagi katerih bodo pripravili skupna javna naročila. Za najpogosteje uporabljane medicinske pripomočke, in sicer za plenice, rokavice in igle ter dilatacijski material in katetre, pa so skupno javno naročilo na ministrstvu za zdravje že izvedli.

Poleg tega bo enotne standarde, iz katerih bodo razvidne cene po vsej Evropi, v prihodnjem letu objavila tudi EU, je napovedala Kolar Celarčeva.

Direktor UKC Maribor Janez Lavre je priznal, da je podpisal pogodbo o nakupu določenih srčno-žilnih opornic, ki naj bi bile slabše in dražje. Za takšnim nakupom je po njegovih besedah stala stroka. Ob tem je napovedal revizijo postopka nakupa opornic, v skrajnem primeru ga bodo razveljavili in ponovili javni razpis.

Kardiolog Dragan Kovačič iz Splošne bolnišnice Celje je pri navajanju cen srčno-žilnih opornic opozoril, da ne gre mešati hrušk in jabolk. Kot visoke cene so bile izpostavljene cene opornic, ki pa jih lahko kirurgi vstavijo v najbolj zamašene žile. "Ti stenti rešujejo življenje, saj gredo tja, kamor ne ne moremo vstaviti drugih," je dejal.

V Tarči so tudi poročali, da deseterica največjih veletrgovcev 26 javnim bolnišnicam na leto proda za 215 milijonov evrov zdravil in medicinskih pripomočkov.

Primerjava s cenami nekaterih medicinsko-tehničnih pripomočkov v nekaterih bolnišnicah na Švedskem in Finskem je tudi razkrila, da so te bistveno nižje kot v Sloveniji, sistemske korupcije pa praktično ne poznajo.

Deli novico:

curlo |  19 .11. 2016 ob  09: 05
@minimundus zdravo! Ja takole bi moralo biti v zdravi demokraciji. Pri nas lahko le upamo, da bomo kdaj stvarem prišli do dna. Vsa zakonodaja je že od porajanja nove države Slo. narejena tako, da se v njej "hara" in dela kar se pač hoče. Seveda pa moraš zato imeti botre, tako v politiki, sodstvu in vrhu policije. Navadni smrtniki smo tukaj bolj kot kmetje na šahovnici ali kot bi rekli v vojaškem žargonu "topovska hrana"
Pravzaprav, ko tako razmišljam spoznavam zakaj so Američani volili Trumpa.....zato ker niso hoteli več starih opcij. Proti Clintonki bi zmagal tudi star pralni stroj, če bi lahko kandidiral.To,ali so naredili prav ali ne,to je drugo vprašanje.Mislim ,da bi tudi v Slo morala zaživeti neka nova zvrst politične miselnosti in neka nova res demokratična politična varianta, zagotovo pa zelo udarna in brezkompromisna, ko gre za razčiščevanje starih grehov , zablod in kriminala,ki nas stanejo dobesedno.... preživetja.
Če ne bomo na hitro in temeljito nekaj naredili, se nam slabo piše ,ker je ura že 5 čez in daleč ne več 5 ...do.
Še vedno trdim, da bi se podobno misleči morali morali bolj povezovati in začeti formirati neko novo, pravo udarno silo. Sorry, brez zamer za take grobe teze, mogoče vpliva tudi vreme na moje počutje pa pride ven tak izdelek.....toda vseeno mislim ,da bi bilo prav kar sem zgoraj napisal.
Manj dežja želim vsem in naj vsaj malo sonček spet pokuka......tako in drugače.
minimundus |  18 .11. 2016 ob  18: 10
včerjašnja Tarča mi je vzela sapo dobesedno. Vse čestitke prizadevnim novinarjem, ki so naši "koruptivni" deželici - naj bo jasno - se razume niso vsi taki!! bog ne daj!!!, a tisti, ki počnejo te lumparije imajo vsi priimke in imena, vemo
v kakšni spregi delujejo - ZATOREJ Z IMENI IN PRIIMKI NA DAN. SPRENEVEDANJA JE ŽE TOLIKO, DA ČLOVEKA BOLI GLAVA IN MU JE SLABO. Upam, da je s tako podkrepljenimi dokazi in argumentirano slednje razumela tudi
ministrica za zdravje. Vrag je vzel šalo. Pa kar naprej se v vsaki zadevi rolajo posamezniki - posrediniki - pa še 1 x posredniki in tej verigi resnično ni bilo videti konca. Srčno upam, da sedaj vsem tem LIZUNOM, PARAZITOM NAŠE DRUŽBE SLEDI UKREP - NAJSTROŽJI.
curlo |  18 .11. 2016 ob  12: 31
Mislim , da je to še eden dokaz, da so stvari ušle z vajeti in , da nam vlada sodniško zdravniška MAFIJA....in nobeden drugi. Kdaj se bo narod zavedal tega in zbudil iz te more?
Andrej |  18 .11. 2016 ob  11: 46
Od osamosvojitve naprej stavkajo sodniki in zdravniki.
Oboji znajo uveljavljati svojo samovoljo.Diktirajo, ustvarjajo način dela in plačila, gradijo sistem sebi po volji.
Za neke druge strukture so nekoč govorili o begu možganov.Mislim, da zato ni bojazni.Na zavodu za zaposlovanje je zdravnikov dovolj.Od vedno so nekateri odhajali na delo v tujino (zdravniki) in še bodo odhajali kar je povsem normalno. Se pa iz tujine nekateri tudi zopet vračajo domov.
Tako je tam , kjer te država šola, štipendira ,dobiš vse zastonj,omogoči ti zaposlitev in na koncu kaj se rabiš..DENAR.
Upam |  18 .11. 2016 ob  10: 08
Strici, vlada, stroka in ostali paraziti. DOVOLJ JE BILO MOLZENJA!!!!! Prisli ste do točke od kjer ne gre več naprej. Upam da boste pametni, zmanjsali apetit in odnesli celo glavo.
pinkoponko |  18 .11. 2016 ob  09: 44
Med 500 najbolj plačanimi v državi je več kot 90% zdravnikov. To so ljudje ki stavkajo. Včasih so se bunili kmeti ko so jim pobrali toliko da niso mogli več nahraniti družine, potem v porastu industrializacije so delavci protestirali... Danes protestirajo bogati ker jim polna rit ni dovolj
Korupcija |  18 .11. 2016 ob  09: 38
To ni korupcija, to je dodana vrednost.
Švedski model |  18 .11. 2016 ob  09: 37
Evo sad ćemo, samo što nismo....
nn |  18 .11. 2016 ob  09: 10
Niso samo najdražji kolki, ampak tudi montirajo kolke za nepokretne. Poznam par primerov, ko so morali pacienti na ponovno operacijo v Valdoltro, kjer so dobili ustrezen kolk.